לישראלים אין כסף לקנות דירה, אז הם טסים לחו"ל - אבל מישהו מנסה לדפוק אותם

בנק ישראל מנסה להיגמל מהמדיניות של התערבות בשוק המט"ח ולתת לשוק לעשות את שלו ■ אבל התעשיינים מתקשים להיגמל - הם הורגלו שבכל פעם שהדולר נחלש, הבנק שולף צ'ק של מאות מיליוני שקלים וקונה דולרים

סמי פרץ
סמי פרץ

אחת הבעיות הקשות בכלכלה של מספרים גדולים היא להמחיש לאדם הפשוט את המשמעות של מהלכים כלכליים. לכן, האתגר הגדול של מי שעוסק בזה הוא לנסות לפשט כמה שיותר את משמעות המספרים. זה מה שעשתה השבוע התאחדות התעשיינים, כשדרשה מנגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון להתערב בשוק המט"ח ולרכוש דולרים.

הבנק המרכזי מנסה להיגמל בשנה וחצי האחרונות מהמדיניות של התערבות בשוק המט"ח לאחר כמעט עשור של התערבות, ולתת לשוק לעשות את שלו. אבל התעשיינים מתקשים להיגמל. הם הורגלו שבכל פעם שהדולר נחלש, בנק ישראל שולף צ'ק של מאות מיליוני שקלים וקונה דולרים. כדי שהציבור יבין ללבם הם כתבו כך השבוע בחשבון הטוויטר של ההתאחדות: "דמיינו לעצמכם שלכלכלת ישראל היתה עכשיו תוספת של 1.4 מיליארד דולר, סכום השווה ל–2,000 דירות באזור המרכז. מתחילת השנה התחזק השקל מול הדולר בשיעור של יותר מ–5%, מגמה הצפויה להביא לפגיעה ביצוא של כ–1.4 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות. נגיד בנק ישראל חייב להתערב בשוק המט"ח".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ