נבחר פה אחד: היועץ לשעבר של איילת שקד קיבל ג'וב ברשות הכפופה לה

יועצה לשעבר של שרת הפנים, גיל ברינגר, מונה למנהל בכיר לתפקידים מיוחדים ברשות האוכלוסין, תפקיד שלא היה קיים עד כה ■ ברשות אומרים שהוא נבחר בהליך תקין בלי קשר לזיקתו לשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת הפנים איילת שקד. תמכה ביועצה לשעברצילום: רונן טופלברג

תיקון: 
גיל ברינגר עובד בסקטור הפרטי ולא חיפש עבודה כפי שנכתב בהפניה לכתבה זו. אנו מתנצלים על הטעות.

גיל ברינגר, לשעבר יועצה של איילת שקד, שהיא כיום שרת הפנים, מונה החודש לתפקיד חדש ברשות האוכלוסין וההגירה, הכפופה למשרד הפנים. התפקיד - מנהל בכיר "לתפקידים מיוחדים" - לא היה קיים קודם לכן, והוא הוגדר זמני, לשלוש שנים. לאיוש התפקיד פורסם קול קורא, שבעקבותיו ניגשו 22 איש להתמודד על התפקיד. לבסוף זכה בו יועצה לשעבר של השרה.

ברשות אומרים כי ברינגר נבחר פה אחד בהליך תקין, ללא קשר לזיקתו לשרה הממונה. לטענת הרשות, בוועדה שבחרה בברינגר ישבו אנשים חיצוניים לרשות האוכלוסין, שאינם מכירים את ברינגר. "האדם יותר מראוי, והכי מתאים מכל המועמדים - זה צריך לפגוע בו?", אמרו ברשות.

ברינגר שימש יועץ לשקד כשכיהנה כשרת המשפטים ב-2019-2015, ולפני כן יועץ לסיעת הבית היהודי. בשנים האחרונות ברינגר, אולטרה-שמרן, משתתף בפעילויות של פורום קהלת. עם הקמת הממשלה הנוכחית הוא ביקש להתמנות למזכיר הממשלה, אך התפקיד נמסר לבסוף לשלום שלמה.

גיל ברינגר. אמור להוביל פרויקטים מיוחדיםצילום: עופר וקנין

בתפקידו במשרד המשפטים, ברינגר איתר בעבור שקד מועמדים שמרנים לתפקידי שופטים, ופעל להחלשת היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה.

שקד הביעה את שביעות רצונה מהבחירה בפוסט בפייסבוק. היא כתבה כי ברינגר "מצטרף לכוחותינו", וכי "בין היתר ינהל את פרויקט הפטור מוויזות לארה"ב. אם הוא מנהל את הפרויקט, תהיו רגועים. זה יקרה".

ברינגר יוכל לבלות שלוש שנים נעימות ברשות האוכלוסין וההגירה, שבה יהיה כפוף לתומר מוסקוביץ' – מנכ"ל הרשות שמינתה שקד. התפקיד החדש של ברינגר מקביל לתפקיד סמנכ"ל בשירות המדינה, בדרגה בכירה (45-43). שכרו יהיה כ-33 אלף שקל בחודש, והוא יהיה זכאי למכונית צמודה ואף לעוזרים.

קריאת הקול הקורא שפורסם מגלה התאמה בין הנתונים של ברינגר לבין הדרישות בתפקיד החדש. ברינגר לא היה מנהל בכיר, וכדי להיבחר לתפקיד החדש, הוא לא נדרש להוכיח כי ניהל יותר משני אנשים. לעומת זאת, כמי שהיה בעבר מרכז ועדת השרים לענייני חקיקה, היה יכול להראות את ניסיונו ב"הובלת תהליכי חקיקה" וב"ניהול ממשקי עבודה מול גורמים ובעלי עניין", כלשון הקול הקורא.

ברינגר הוא עורך דין בהשכלתו ובעל תואר שני במשפטים, ואכן הקול הקורא דרש כי למי שייבחר לתפקיד יהיה תואר ראשון לפחות - בעדיפות לכמה תחומים, ובהם משפטים. בשנתיים האחרונות הוא עבד במגזר הפרטי. בטורים פובליציסטיים שפירסם הוצג כדוקטורנט וכיועץ עבור גופים שונים. 

הקול הקורא מפרט את הפרויקטים שמייעדת שקד לברינגר. המרכזי שבהם יהיה טיפול בנושא מתן פטור לישראלים מהוצאת ויזה לשם ביקור בארה"ב. לא ברור מדוע נדרש לשם כך תפקיד חדש ולמה שמשרד החוץ לא יוביל את הנושא הזה.

עוד אמור המנהל החדש "לטפל בהערכת השפעה של שינויים במדיניות ממשלתית בנושא הקורונה". לא ידוע איך הדבר קשור דווקא לרשות האוכלוסין.

בשורה רעה לעובדים זרים?

נושא נוסף שעליו יופקד ברינגר הוא "הובלה וקביעת שיטת עבודה, דרכי פעולה ונהלים בתחומי הרחקת אוכלוסיית המסתננים והשוהים הבלתי חוקים". עולות השאלות האם הטיפול בכך אינו בלב עבודתה של הרשות ממילא - ומדוע נדרש לה מנהל חדש לשם כך.

המינוי של ברינגר עשוי לכאורה להיות בשורה רעה לעובדים זרים ולמעסיקיהם, היות שפורום קהלת ידוע כמתנגד חריף לשילובם במשק ולעצם שהייתם בישראל.

המינוי של ברינגר לתפקיד יקר שהשירות הציבורי הסתדר עד כה בלעדיו, שבו זכה אדם קרוב מאוד לשרה הממנה, יעלה למדינת ישראל כמיליון שקל בשנה לפחות (לפי גודל הצוות של ברינגר).

בלשכת השרה שקד סירבו להגיב על הידיעה.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "עם כניסתו לתפקיד, זיהה מנהל הרשות החדש, תומר מוסקוביץ, כמה נושאים משמעותיים הדורשים טיפול ייחודי ומיידי, ובהם הטיפול בפטור מהצורך בוויזה לארה"ב. ריכוז סוגיות גדולות ומורכבות אלה הביא את רשות האוכלוסין וההגירה לצאת בקול קורא למציאת מנהל פרויקטים מיוחדים שיעסוק בנושאים אלה. הליך הקול הקורא התבצע על פי כללי נציבות שירות המדינה. חברי ועדת הבוחנים, שהתכנסה השבוע, בחרו פה אחד בברינגר לתפקיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker