המטרו והרפורמה בדואר יחכו: אלו הסעיפים שיופרדו מחוק ההסדרים

חוק ההסדרים צומצם היום בכ-30%, אחרי שיו"ר הכנסת מיקי לוי ושר האוצר אביגדור ליברמן סיכמו להוציא שורה ארוכה של סעיפים מתוכו ■ בין הרפורמות שיעברו למסלול הרגיל בכנסת: היטל על רפואה פרטית, פיקוח על מטבעות וירטואליים והרפורמה בדיגיטציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הכנסת, מיקי לוי. תמך בצמצום החוקצילום: אמיל סלמן

יו"ר הכנסת מיקי לוי ושר האוצר אביגדור ליברמן הגיעו היום (שישי) אחר הצהריים לסיכום בנוגע להוצאת סדרה ארוכה של רפורמות מחוק ההסדרים.

אלו הם הנושאים שיפוצלו ואמורים להיות מועברים בכנסת בהליך חקיקה רגיל: חוק המטרו – רוב פרקיו יועברו למסלול חקיקה רגיל, למעט הקמת הרשות הייעודית לצורך הקמת המטרו. השינוי המבני בדואר ישראל – התוכנית שנמצאת על המדף כבר שנים ארוכות ונועדה להניב תחרות במערכת הבנקאית באמצעות הפרדה מבנית בין חברת הדואר לבנק הדואר.

שר האוצר, אביגדור ליברמן. החוק צומצם משמעותיתצילום: Emmanuel Dunand / POOL/רויט

גם תיקון חוק הניקוז – מהלך שהיה אמור להאיץ את תהליך ההתמודדות של מדינת ישראל עם השיטפונות בסתיו ובחורף יחכה. כך גם חלק מהרפורמות במערכת הבריאות, ובראשן היטל על רפואה פרטית, תשלום על ביטול תורים לרופא, וחובת הליך מכרזי להקמת מרפאה או חדר ניתוח.

הרפורמה להטלת פיקוח על מטבע וירטואלי – לפיה מי שמחזיק במטבע וירטואלי בשווי 200 אלף שקל לפחות או שעלות רכישתו בסכום זה ומעלה יחוייב בדיווח לרשות המיסים – תפוצל גם היא.

 גם הרפורמה שנועדה לאפשר לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לקדם עבודות פיתוח במגרשים שלה, תוך גביית היטל בגינן בהמשך לצורך שיווק מגרשים תידחה. כך גם הרפורמה ללוחמה בהון השחור שתחייב גופים פיננסיים להעביר לרשות המיסים מידע בנוגע לפעילות הפיננסית של הלקוחות.

מהחוק הוצאה גם הרפורמה בגבייה ממשלתית – שהיתה אמור להביא לצמצום המצאת דרישות תשלום בגביית קנסות ממשלתית. בתחום הנדל"ן תידחה הרפורמה במיסוי מקרקעין – שאמורה להביא לחישוב מס שבח לינארי והקשחת תנאי המס בשיחלוף דירת מגורים. גם הרפורמה לשינוי מנגנון הלוואות לדיור יצאה מהחוק. זו היתה אמורה להניב שינוי ביכולת לקבל הלוואה. הרפורמה במודל הקצאת חשבוניות (המודל הצ'יליאני), שהיתה אמורה לא לאפשר ניכוי חשבוניות מס שאינן מקוונות בסכום של 5,000 שקל ומעלה.

אתר בנייה במודיעין. גם הרפורמה במיסוי מקרקעין נדחתהצילום: גיל כהן מגן

נדחתה גם הרפורמה בדיגיטציה – שאמורה להניב חקיקה הנוגעת למסירת פרטים דיגיטליים מאזרחים כמו מספר טלפון, מייל ועוד כדי שיהיו ברירת המחדל בקשר של גופים ציבוריים עם האזרח. גם ההקלות ברגולציה של החברות הממשלתיות – רגולציה ביחס להקמה ורכש של חברות ממשלתיות יידחו.

ההחלטה על פיצול הסעיפים הגיעה במקביל לרצף של סעיפים בחוק ההסדרים אשר מפלגות הקואליציה עדיין נלחמות עליהן, כמו הרפורמה בענף החקלאות, שנתקלת בהתנגדות מצד כחול לבן, העלאת גיל הפרישה לנשים - שמתנגדיה מגיעים ממרצ ומהעבודה, ומיסוי משקאות ממותקים הנתקל בלובי עוצמתי של החברות שייפגעו ממנו.

ההסכמה הגיעה לאחר עבודה משותפת עם יו"ר הקואליציה עידית סילמן וסגנה בועז טופורובסקי, וכן יושבי ראש סיעות הקואליציה. כך הוסכם על צמצום משמעותי של כ-30% מחוק ההסדרים.

יו"ר הקואליציה עידית סילמן. מסלול החקיקה הרגיל מפחית את סיכוי הרפורמות לעבורצילום: נועם מושקוביץ / דו

חוק ההסדרים המוקטן יונח בקרוב על שולחן הכנסת, לקראת ההצבעה עליו בקריאה ראשונה. פיצול הרפורמות מחוק ההסדרים - כלומר העברתן למסלול חקיקה רגיל - מקטין את הסיכוי שלהן להיכנס בקרוב לספר החוקים.

יו"ר הכנסת לוי מסר: "אני מודה לשר האוצר ליברמן על השיח הפתוח ועל הנכונות להגיע להסכמות וכן לכל הגורמים שהיו מעורבים במו"מ וביניהם חברי הכנסת עידית סילמן ובועז טופורובסקי ויושבי סיעות הקואליציה שסייעו מאוד לאורך הדרך. 

התקציב שיובא לכנסת הוא תקציב טוב, וחוק ההסדרים שיונח כעת לאחר הפיצול יאפשר לכנסת לדון בו באופן רציני ומספק. יש בחוק רפורמות חשובות שיטיבו עם אזרחי ישראל. שאר הרפורמות שיפוצלו יידונו בכנסת במסלול חקיקה רגיל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker