תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השנה 2015: אמריקה מפסיקה לייבא נפט. האם תיק ההשקעות שלכם ערוך לכך?

מעמדה החדש של ארה"ב בשוק האנרגיה צפוי לחולל רעידת אדמה במגזרים עסקיים רבים ולהשפיע על אסטרטגיית ההשקעה במדדים ובמטבעות. קריאת השכמה אחרונה למשקיעים לבחון את הפוזיציה שלהם.

מי שמיהר להספיד את ארצות הברית של אמריקה, שנקלעה ב-2008 למשבר הפיננסי החמור ביותר שחוותה במאה השנים האחרונות ונדמה כי איבדה בדרך גם את עמדת המנהיגות שלה לסין, טעה ובגדול . הסיבה לפסקנות הזו קשורה לתחום האנרגיה ולנתון מפתיע לפיו בשנת 2015 תהפוך ארה"ב ליצרנית הנפט הגדולה בעולם המייצרת 10 מליון חביות ביום (פי שתיים מאשר כיום, ובדומה להיקף הייצור של סעודיה) וככל הנראה תפסיק לייבא נפט (ארה"ב מייבאת 20 אחוז מתצרוכת הנפט שלה) ואף תתחיל לייצאו לראשונה מאז שנות השבעים אז הפכה ארה"ב ליבואנית נפט.


את הנתון הדרמטי הזה פרסמה ביוני השנה סוכנות האנרגיה הבינלאומית במסגרת תחזית חמש שנתית. הסיבה למהפך האנרגטי יתאפשר בזכות קידוחי נפט עמוקים יותר, בטכנולוגיה חדשה, למטרת לשאיבת נפט ממפרץ מקסיקו, ובנוסף פיתוח טכנולוגיה יעילה להפקת נפט מפצלי שמן. הנתון של סוכנות האנרגיה הבינלאומית הצטרף לתחזית אופטימית נוספת לגבי משק האנרגיה האמריקאי והוא היכולת הגוברת בשנים האחרונות לקדוח למרבצי גז אדירים בטכנולוגיה חדשה שמציפה למעשה את התעשייה האמריקאית בגז זול.


גם אם התאריך המדויק יידחה בכמה שנים, כבר היום ברור כי ארה"ב ניצבת בפתח עידן חדש ורב משמעות. על פי הדו"ח, השינוי במעמדה של ארצות הברית ישפיע על שוק האנרגיה העולמי ועל התעשיות הנלוות אליו באופן דומה להשפעת הצמיחה של סין על הכלכלה העולמית . מי שיושפע מכך הם מדינות מפותחות ומתפתחות כאחד. בין החברות שיושפעו נמצאים תאגידי אנרגיה ונפט לאורך כל שרשרת הערך והמשקיעים בהם. שינוי נוסף צפוי בשערי המטבעות נוכח התחזקות הדולר. נראה כי כל השחקנים בשוק חייבים עתה לבחון מחדש את מדיניות ההשקעות הגלובאלית שלהם.


פחות זיקוק נפט, יותר הולכת גז
השינוי האמריקאי מגיע בתקופה הדרמטית ביותר שניתן לדמיין: מאבק הירואי של הממשל בגירעון התופח במאזן התשלומים ובחוב האימתני - שהגיע לתקרה שמגדירו החוק - והמאבק על העלאתו גרר את המערכת הפוליטית האמריקאית למשבר משילות חמור בו כל העולם צפה בנשימה עצורה. ברור לכולם כי כך לא ניתן להמשיך עוד תקופה ארוכה, ועל הממשל למצוא דרכים להתניע את הכלכלה, ליצור משרות , לצמצם את הגירעון העתק של המדינה, ואף להפוך אותו לעודף שיאפשר להחזיר את המדינה לפסים פיננסים יציבים ולהתחיל ולהתמודד עם צמצום החוב שחצה כבר את 15 טריליון הדולר.


נראה כי דווקא ההתפתחויות האחרונות בתחום האנרגיה, באופן מסורתי אחד התחומים הרגישים בכלכלת ארצות הברית , יסייעו לממשל אובאמה ולנשיאים שיבואו אחריו להוציא את העגלה מהבוץ ולהתחיל במסע לצמצום הגירעון. ראשית כיוון שחיסכון של מאות מליארדי דולרים מדי שנה בייבוא של נפט יהווה הרבה יותר מרוח גבית למהלך כזה. שנית, הגז הזול הזורם בצינורות מהים אל מפעלי התעשייה האמריקאית מפיח אף הוא רוח גבית במגמת החזרת הייצור לארצות הברית ממדינות כמו סין, שכן הוא מוזיל משמעותית את עלויות הייצור ומאפשר גיוס עובדי צווארון כחול. שלישית, גם תעשיית האנרגיה המקומית בעצמה מייצרת מליוני משרות חדשות, בשכר גבוה יחסית, הדרושות לחיזוק הכלכלה המקומית (כמו גם זו הפדרלית) של מדינות רבות בארצות הברית.


שינויים אלו צפויים להשפיע על שורה ארוכה של ענפים, מדדים ומטבעות. כך למשל, העליה בשימוש בגז עשויה להוריד את מחיר הנפט והפחם שמשמש לייצור חשמל: ככל שמפעלים ותחנות כוח יעברו לשימוש בגז יקטן השימוש במקורות אחרים של דלקים, והוא בתורו עלול לפגוע בחברות שפועלות לאורך שרשרת הייצור, הזיקוק וההולכה של נפט. בהנחה שהביקוש הגובר לגז יחייב הנחת תשתית להולכת הגז, תיווצר הזדמנות עסקית לחברות הנחת התשתית לגז. במקביל עלולות להיפגע חברות שהכנסתן מבוססת על הובלת פחם (מי אמר חברות הרכבות?). חברות אחרות, שקשורות להובלה ושינוע של סחורות בתוך ארצות הברית עלולות להרוויח מהעליה בפעילות העסקית של המדינה כולה (מי שוב אמר חברות הרכבות?). חברות אמריקאיות יצרניות צפויות להגדיל את הרווחיות שלהן כתוצאה משימוש במקורות אנרגיה זולים יותר.


שאלה חשובה נוספת היא מה יקרה לדולר בעידן של צמצם הגירעון או אף מעבר לעודף במאזן המסחרי של ארצות הברית. התחזקות כלכלית של ארצות הברית צפויה להשפיע גם על דירוג החוב שלה, ועל מחיר אגרות החוב שהיא מנפיקה. אם הדולר יתחזק, מה יקרה למטבעות האחרים המצויים במלחמת מטבעות ארוכה בניסיון לפחות את ערכן מול הדולר הנחלש? חשוב לזכור כי לכל שינוי בכלכלה האמריקאית יש תמונת ראי במדינות המתפתחות: התחזקות הדולר תביא להגדלת הייצוא מהמדינות המתפתחות שמייצרות לשוק האמריקאי, אולם במקביל חלק מהמפעלים שהוקמו שם יחזרו לארצות הברית. הירידה בביקוש לנפט בארצות הברית יכולה להוריד את מחירו, ובכך לתת זריקת עידוד לכלכלות אלו שמתבססות על נפט ופחם. מצד שני מדינות אחרות, שמתבססות על ייצוא נפט, כמו רוסיה, עלולות לחוות פגיעה כלכלית.

 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

 

 


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#