תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אילו נתונים עלולים להכשיל אותנו בעת המסחר?

נתונים שאינם משקפים את המציאות וניתוח שגוי של נתונים עלולים להטעות סוחרים.

ניהול השקעות שלנו על פי מה נתונים ולא על פי תחזיות מאפשר לנו להתעלם מנתוני מאקרו כלכליים שמקורם בפרסומי הממשלה. למעשה נתונים אלו מוסיפים רק אינפורמציה היקפית שלעיתים יכולה לגרום לשינוי מידת הסיכון שאנו רוצים לקחת על עצמנו, אבל לא אמורות לשנות את מהות ההחלטה הנובעת מן השוק עצמו. גם עבור אנליסטים פונדמנטליים, הנסמכים הרבה יותר על נתונים אלו, וגם עבור אלו הפועלים על פי תנועת המחיר, יש בכל זאת חשיבות עליונה לדבר אחד: אמינות הנתונים.

במקרה של דיווח עסקי של חברה, זו או אחרת, הרגולציה אמונה על אותה אמינות, והעונש הניתן למרמים אמור להרתיע. הבעיה משמעותית יותר בנתוני מאקרו שמפרסמת הממשלה, או בעת פרסום נתונים מוטי תהליכים.

לגבי המקרה הראשון קיימים שני עיוותים בולטים: מדד המחירים לצרכן, ונתוני התעסוקה. נראה כי הנתונים שמפרסמת ממשלת ארצות הברית אינם באמת משקפים את האינפלציה האמיתית במשק האמריקאי. גם בנתוני התעסוקה, נעשות מניפולציות לגבי אילו מחפשי עבודה נספרים ואילו לא לפי משך חיפוש העבודה, עבודה חלקית והמתנה למשרה מלאה וכו'. מי שרוצה לקבל מושג לגבי מה שיכלו להיות המספרים, על פי שיטות פחות מעוותות, יכול ללכת ולבקר ש-ShadowStats.com המציג 'נתוני צל' לנתוני הממשלה.

ומה עם טעויות הנובעות מאי הבנת תהליכים? למשל אחד הפרמטרים הנפוצים לבדיקת בריאותו של שוק מניות. זוהי עקומה הנקראת Advance-Decline Line. היא מראה, על ידי הוספה יומית של ההפרש בין כמות המניות העולות ואלו היורדות, את חוזקו ("רוחבו") של השוק. מסתבר שאם מסתכלים על "עולם" הנכסים הכולל של בורסת ניו-יורק, כמו שעשו בעבר, יתקבל עיוות לא קטן כיוון שהתווספו שם המון נכסים שאינם מניות כלל ושבמקרים מסוימים אף נמצאים בקורלציה הפוכה לשוק המניות עצמו. (ראו פירוט כאן). ואכן, לפני חודש לערך ראינו אנליסטים רבים שחזו ירידות מאסיביות בשווקים המנייתים האמריקאיים על פי ירידה מהירה של אותו קו מחושב. מסתבר שאם היו לוקחים בחשבון רק את המניות של החברות הפעילות, ולא את כל השוק, התמונה הייתה הפוכה לחלוטין.

 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

 

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

 

 

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#