רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך להרוויח מהתנודתיות בשוק ההון

מעבר של השקעות מסקטור אחד לאחר מאפשר לשוק לעלות . השחקנים המרכזיים מממשים רווחים ושומרים על רמת הסיכון. כיצד סוחרים יכולים להרוויח מכך?

לציבור הרחב הקורא את הכותרות בעיתונים אודות השווקים הפיננסיים, העוסקות בעיקר בתוצאות המדדים העיקריים, אינו מכיר דינאמיקה חשובה הפועלת בשוקי ההון והיא דינאמיקת 'הרוטציה הסקטוריאלית': הכוונה למעבר של השקעות מסקטור אחד לאחר המאפשרת בכך לשוק לעלות עוד ועוד כאשר השחקנים המרכזיים בו מממשים כל הזמנים רווחים ונשארים ברמת סיכון מבוקרת להפליא. קיימים כלים רבים לזיהוי בפועל של המעבר של הכסף הגדול בין סקטור שהיה פופולארי עד עכשיו לזה שיהיה פופולארי מעכשיו ,אבל קצת יותר קשה לנבא זאת מראש.

המניעים לתזוזה הזו של ההשקעות המשפיעות על המניות הם רבים. אחד הוא עונתיות: למשל בסקטור האנרגיה לפני עונת הנסיעות צורכת הדלק, או סקטור צריכת היוקרה לפני החגים. מניע נוסף יכול להימצא בהעלאת עניין בסקטור עקב התמקדות במניות ספציפיות באותו תחום כמו למשל מניות ה"רשת החברתית" והאינטרנט המשפיעות לטובה על כל סקטור הטכנולוגיה. לבסוף קיימת הדינאמיקה הרגילה והנושנה של הזזת כספים ממניות שבהם הושג כבר רווח יפה לסקטור רדום - עד שנוצרה בו התעניינות חדשה. דוגמא לכך ניתן למצוא בסקטור מניות התשתיות (Utilities) אשר מדי פעם 'מתעורר לחיים' ולאחר ריצה נאה שערי מניותיו יורדים והמניות חוזרות 'לישון' לתקופה ארוכה.

כתבה נוספת שאולי תעניין אותך: בין טיפול בסוכרת לטיפול בניתוח מעקפים, ד"ר ערן אשחר משיג תשואה דו ספרתית במסחר במט"ח

בזכות הזרימה הבלתי נפסקת של כסף טרי, מבית מדרשם של הבנקים המרכזיים וההרחבה הכמותית, הרוטציה היא אגרסיבית ומהירה ונראית היטב בעזרת הפעלת אינדיקאטור כמו Relative Strength כאשר משווים את תעודת הסל של הסקטור מול תעודת הסל של המדד המהווה את ה-Benchmark. ולמה זה דוחף את השוק מעלה? כי הירידות הנגרמות בשל היציאה מן הסקטורים לא מצליחות לפצות על ההתלהבות שבהשקעה במניות או סקטורים חדשים. הדבר דומה למדרגות פיננסיות שהמדדים מטפסים בהם עם שיאים ושפלים בכיוונים שונים.

הרוטציה אינה מצטמצמת בזירה הסקטוריאלית. היא מבוצעת גם בתוך הסקטור עצמו דהיינו בין המניות עצמן וגם ברמת השוק הכולל, למשל בין המדדים הכבדים (Dow) ולאלו המייצגים את החברות הקטנות יותר (Russell). כמו כן ניתן לראות תופעה זו גם בתחום הסחורות למרות ששם המהות הפונדמנטלית הרבה יותר מודגשת עקב הקיום הפיזי של היצע וביקוש אמיתי.
בסופו של דבר עקרון הרוטציה מופעל בעיקר על ידי מנהלי כספים ולא משקיעים פרטיים. הוא כלי הדורש מהירות ומעקב שאינם נמצאים בדרך כלל ברשותם של אלו האחרונים. הוא גם לא מיועד למשקיעי ערך או לסוחרי מגמה. אלו יפעלו בצורה שונה: משקיעי ערך יחכו למחיר "נכון" ויישארו במניה עד מיצוי הפוטנציאל שלה , ואילו סוחרי המגמה יעקבו אחר הנעשה בפועל וללא קשר עם המעברים המשונים.

 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#