תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפתעה: מי קונה את האג"ח שמנפיקה ממשלת ארה"ב?

העסקה הסיבובית לפיה הבנק המרכזי בארה"ב קונה את האג"ח של הממשלה עלולה לגרור אסון.

בעדותה לפני הקונגרס הצהירה ג'נט ילן, יושבת ראש המיועדת של הבנק המרכזי בארה"ב, שהבנק המרכזי אינו מבצע Monetization של החוב. היא הוסיפה ואמרה, שמה שהם כן עושים, הוא יישום מדויק של מה שהקונגרס קבע בעצמו, דהיינו על פי חוק Humphrey-Hawkins הנותן לבנק מנדט לדאוג ליציבות במחירים (כלומר מניעת אינפלציה) ולעודד תעסוקה מלאה.
נראה כי בעיניה של ילן לייצר יש מאין 85 מיליארד דולר ולקנות בהם אג"ח (40 מיליארד מגובי משכנתאות, ו-45 מיליארד אג"ח מדינה) מהווה פעולה הגיונית למלחמה באינפלציה, ולעידוד התעסוקה. ואכן, המחירים אינם עולים כיוון שאין החלפת כסף מספיקה לכך (Money Velocity). שנית, נתוני התעסוקה משתפרים, אבל גם ילן מודה שנתוני האבטלה האמיתיים היו גבוהים הרבה יותר גבוה אם היו לוקחים בחשבון את אלו שהתייאשו מחיפוש עבודה. לראייה, אחוז השתתפות של כוח העבודה חזר לזה שהיה קיים בסוף שנות ה-70 (!).

אז מה בעצם התוצאה האמיתית של אותה הרחבה, חוץ מלייצר עליות בשוקי המניות, באומנות, ביהלומים, ובנדל"ן היוקרה? הוא כמובן מממן את הגירעון הממשלתי, ולזה ייקרא בדיוק "מטבוע החוב". נכון שמדובר בחוב השוטף, ולא בחוב הישן, נכון שזה נעשה בצורה די עקומה, דרך המערכת הבנקאית, אבל הבנק האמריקאי מדפיס 540 מיליארד דולר למטרת רכישות של אג"ח מדינה, והגירעון הממשלתי אמור לנשוק השנה לסביבות 750 מיליארד.

כתבה נוספת שעשויה לעניין אותך: האם אירופה הולכת בדרכה של יפן?

ומי רוכש את האג"ח? הפתעה: לא הרוכשים המסורתיים. היפנים עסוקים ברכישות מקומיות שלהם, וממעיטים לבצע עכשיו רכישות חיצוניות בכלל ובאמריקה בפרט.
המדינות המייצרות נפט מקטינות את כמויות הרכישות עקב חוסר אמון פוליטי, תשואה נמוכה, וצורך בהרחבת תקציבים מקומיים כדי להרגיע תסיסה פנימית. ולבסוף, הקליינט הגדול מכולם, סין, פשוט נעלמה גם היא, ועד עתה נמצאת במכירות-נטו השנה של אג"ח ממשלתי אמריקאי.

אז מאיפה מגיע הביקוש להפרש? מאירופה, ומדינות מפותחות אחרות, אך בעיקר מהשקעות מקומיות המהוות היום את עיקר הרכישות. ברור שעיקר עומס הרכישות מוטל כעת ובעתיד הנראית לעין, על אותו הבנק הכול יכול. מדוע ילן אינה מודה בעובדה הברורה לכול? כי זה מעשה שלא ייעשה על פי כל תיאוריה כלכלית. רכישה סיבובית של אג"ח מדינה, על ידי המדינה, בעזרת יצירת כסף יש מאין, תמיד גרמה לאסון, ולקריסה, של הפירמידה הזו.
בינתיים, The Bond Vigilantes (שומרי הסף של שוק האג"ח) מוכנים לסבול זאת, עוד ועוד, ולתמחר את התשואות על פי מה שהפד-ממשל מוכנים. השאלה נותרה לא אם, אלא מתי, הם יפסיקו לעשות זאת.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#