תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם אירופה הולכת בדרכה של יפן?

יותר ויותר אנליסטים מביעים את החשש שאירופה הולכת בדרכה של יפן, דהיינו לגוויעה איטית ומתסכלת כתוצאה מדפלציה. מדוע אין סיכוי שזה יקרה.

המשבר ביפן לימד את העולם כיצד חוסר הנכונות של הממשל להחליט על ניקוי מאסיבי של האורוות לאחר התפוצצות הבועה הנדל"נית-תעשייתית שלח את הכלכלה לתנומה ארוכה שנמשכת מאז סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת,.
יפן הייתה תקופה ארוכה מודל לחיקוי, אך גם נוצרה בה בועה פיננסית ענקית. המבנה הפוליטי-חברתי לא אפשר להנהגה להתמודד עם קריסה זמנית של חלק מן הבנקאות, ואילו המבנה הפרלמנטארי הדורש פשרות אינסופיות תרם להתמשכות המצב הקפוא הזה.

השמרנות של הבנק המרכזי מנע מלעשות את מה שארה"ב עשתה מייד ב-2008, דהיינו הצפה מאסיבית של השוק במטבע "יש מאין" על מנת להעביר חלק מעומס החובות של החברות והפרטים לכיוון הממשלה, והבנק המרכזי.

כל זאת השתנה כאשר ניתן מנדט גדול וחזק מספיק לממשלה הנוכחית להתחיל לבצע סוף סוף את אותו ניסוי מוניטארי: פיחות במטבע וניהול מדיניות אגרסיבית של בליעת חוב. אגב, עקרונות אלו שהם המדיניות הנוכחית של ממשלת אבה, ביחד עם הנגיד קורודה תמיד הוצגה כפגיעה אנושה בשכבות האוכלוסייה המתרחבות דמוגרפית, דהיינו הצד המבוגר של החברה היפנית.

האם אירופה תלך בדרך שבה הלכה מדינת השמש העולה לפני שני עשורים ותיכנס לגסיסה איטית? התשובה שלילית. גרמניה שאחרי בחירתה מחדש של גברת מרקל תיתן את האות לבצע הרחבה כמותית באירופה במלוא הכוח. זה יהיה האות לנסות ולייצר גם שם את תחושת העושר המפורסמת. נשיא הבנק המרכזי האירופאי, מריו דראגי אשר כבר דאג ודואג למערכת הפיננסית יתבקש לדאוג גם לתעסוקה ולצמיחה בנוסף ליציבות המחירים וזאת בצורה אגרסיבית ומשכנעת. הסכם הסחר החופשי, בין אירופה וארה"ב, רק יקל את המלאכה הזו עוד יותר.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#