תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסערה שאחרי

הצמד פישר-עיני, מוזר ככל שהיה, יצר יציבות בזמני סערה, ואין עדיין וודאות שמחליפיהם יוכלו למלא את החסר הזה.

המערכת הכלכלית הישראלית עדיין סוערת מהודעת הפרישה המפתיעה של עופר עיני, מזכ"ל ההסתדרות. ואכן, במשק הישראלי היו שתי דמויות מייצבות, אשר לא ניתן לדמיין שוני גדול יותר מאשר ביניהן. האחת סטנלי פישר האנגלו סקסי, איש הפיננסים הגלובלי אך בעל התדמית הנחבאת אל הכלים. יש שחולקים על תרומתו למשק, אולם פישר שנקרא לתפקיד בתור ה-"מבוגר האחראי" הצליח, רוב הזמן, להכניס הגיון לניהול הכלכלה המקומית ונלחם בעיקר בעזרת שער החליפין לשמור על רווחיות הייצוא ונהנה מגיבויו של ראש הממשלה לא חשש מעימותים מול השרים, ופקידי האוצר.

הדמות השנייה הינה עופר עיני. היו שציפו שמנהיג ארגון העובדים הגדול במשק ינהג במיליטנטיות רבה אך הם התבדו. לעיתים נדירות עלה על בריקאדות, וגם אז לתקופות קצרות במיוחד. זיהויו עם הועדים הגדולים הייתה לו לרועץ מבחינה תדמיתית, אך אפשרה את ביצוע מדיניותו: השגת פשרות ללא צורך בהפעלת כוח מיותרת ותכופה מדי. עופר עיני הבין שעל מנת לצבור הישגים מממשלות הניזונות מאסכולת ניאו-קפיטליסטיות ומיישמות מדיניות מקרו קשוחה, הפרטות, העברת שירותים ציבוריים לחשבונו של האזרח, הטבות מס למי שנחשב מייצר מקומות עבודה, הוא חייב להיראות כשותף, ולא כאויב.

למעשה, ההסתדרות, ברוב המקרים, ויתרה על המאבק הרבה לפני שהצליחה לקבוע בסיס למשא ומתן אמיתי. השלישייה הקובעת (ממשלה, מעסיקים, עובדים) הסכימה מראש על מה שראוי, וזאת למרות ששניים מן השחקנים בהחלט מעוניינים בהפחתה מתמדת של עלות העבודה, התנאים הסוציאליים, ומעמסה מכבידה על השורה התחתונה.

כתבות נוספות במדור:
התחזית הכלכלית: מה תעשה הבורסה בסוף השנה
נעים להכיר: רותם קוזי סוחר, סוחר יום במט"ח

 

כאשר איבדנו את סטנלי פישר, איבדנו את היכולת להיות גלובליים בפתרון המשבר הבא. יש האומרים שעמידתו בראש הבנק המרכזי שלנו הספיקה כדי להוריד כמה עשיריות מן הריבית על האג"ח שמכרנו לגויים.

בלי עופר עיני יש סיכוי שירבו סכסוכי עבודה וזאת בעולם של מחאה חברתית רוחשת, ומתמדת. האם פרישתו נובעת מן ההבנה שהוא כבר לא יוכל לרסן את הכעס הקיים מתחת לשטח וכי הוא יתפרץ בקרוב? האם הוא מונע משאיפות פוליטיות ומעוניין להתחרות ביו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ, על מנת להוות יריב סביר מול ראש הממשלה, ומה שהוא מייצג מבחינה כלכלית? בעתיד נדע יותר, אולם מה שבטוח הוא שהצמד פישר-עיני, מוזר ככל שהיה, יצר יציבות בזמני סערה, ואין עדיין וודאות שמחליפיהם יוכלו למלא את החסר הזה.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים.  

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#