תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחזית הכלכלית: מה תעשה הבורסה בסוף השנה

ראלי סוף שנה נראה כמו אפשרות הגיונית יותר ויותר אנליסטים וכלכלנים מזהירים מפני הפער בין הבורסות לבין הכלכלה האמיתית אולם העליות נמשכות. האם הברבור השחור יתעורר עוד השנה ?

שקט מאוד בחזית הפיננסית הגלובלית. השקט נובע משני גורמי מקרו גדולים, הקשורים ביניהם: הראשון הוא המתנה למסיבות העיתונאים בבריטניה ובאיחוד האירופי שייערכו ביום חמישי בנוגע לגובה הריבית. באירועים אלו יוכרז ככל הנראה כי הריבית נשארת ללא שינוי, אבל עם רמז עבה בנוגע להרחבת אמצעי הנזילות שהבנקים המרכזיים ימשיכו להעניק למערכת הפיננסית. הגורם השני נעוץ בצפי לדוח תעסוקה אמריקאי שיפורסם ביום שישי וצפוי להיות קשה יחסית, וישקף היטב את השפעת שיתוק הממשל שארך כשבועיים. אם אכן נקבל דוח תעסוקה חמור הוא בוודאי ישמש עילה נוספת לפד ולמנהיגיו בהווה ובעתיד, לחזור ולהדגיש עד כמה לא הגיוני לצמצם את ההרחבה הכמותית. בשני המקרים המשמעות היא כי כסף ימשיך להיות מוזרם לתוך שוק ההון.

על רקע התחזית הזו אפשר לתהות מדוע השווקים לא ממשיכים בחדות כפי שהם עשו מאז תחילת אוקטובר? נראה שלפנינו תהליך 'עיכול' אופייני של העליות עד כה: הדבר נעשה על ידי מימוש רווחים אקטיבי בכל רוחב השוק (קרי בעגה המקצועית תיקון 'עומק') וגם על ידי רוטציה בין סקטורים ורוטציה בתוך סקטורים. עונת הדו"חות המתקרבת לסיומה סייעה בכך כי באופן טבעי פרסום דו"חות של חברות מובילות בסקטור מסוים מייצר באזז תקשורתי, מעודדת הפניית מבטם של הסוחרים לכל הסקטור, ולא רק למניה של חברה ספציפית. הדבר מוביל לתנועה פנימית פעילה אך עם מדדים מדשדשים. כך למשל, סקטורים שהפכו לפחות פופולאריים מאז אמצע אוקטובר הם פיננסיים, חומרי גלם, תשתיות, אנרגיה, ובמידה מסוימת גם חברות הקשורות לבריאות. לעומתם סקטורים שעדיין מעוררים את תאוותם של הפעילים הם מוצרי צריכת יוקרה, תעשייתיות, מחזוריות, ובמידה מסוימת גם טכנולוגיה. לקינוח לא ניתן להגזים בהשפעתה החיובית של הירידה במחיר הנפט האמריקאי על התחושה שהכוח העליון משתתף במאמץ קובעי המדיניות ליצור צמיחה. הירידה במחיר הנפט כמוה כהקטנת המס לאוכלוסיה התלויה במכונית כאמצעי תחבורה. ירידת המחיר תאיץ כנראה את השפעת העונתיות החיובית.

כתבות נוספות במדור: סקירת האירועים הכלכליים הצפויים בתחילת נובמבר
 

במבט על ולא בנקודת הניתוח של המניה הבודדת נראה כי הזרם הבלתי פוסק של כסף שנכנס לשוק, בצירוף רבעון חזק מבחינת דו"חות, ידחוף את הבורסות לראלי סוף שנה טוב, אולי אפילו טוב מאוד. אולם כדאי לשים לב כי יותר ויותר אנליסטים פיננסיים וכלכלנים מן האקדמיה מזהירים מפני העיוות הגדל והולך בשווקי ההון. הם מצביעים על הפער בין הבורסות לבין הכלכלה האמיתית. אבל הברבור השחור נם את שנתו הרגועה עדיין, ולא נראה משהו שיעיר אותו בקרוב.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

 

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים.  

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#