תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השבוע הגורלי של האירו

מחר יתכנס הבנק של אירופה (ECB) לישיבת מדיניות אשר עשויה לחרוץ את גורלו של האירו בטווח הקרוב

שבוע דרמטי במיוחד מצופה לאירו, כאשר מחר (14:45 שעון ישראל) יתכנס הבנק המרכזי של אירופה לישיבת מדיניות גורלית אשר עשויה להכתיב את הכיוון של המטבע האירופי בטווח הקרוב. האירו הוא אחד המטבעות החזקים בשוק המט"ח בחודשים האחרונים, כאשר מאז אמצע חודש יולי האירו-דולר טיפס מ-1.275 ועד לשיא של 1.383, לפני שנסוג בשבוע שעבר עד ל-1.35. גם למול מטבעות אחרים כגון הדולר האוסטרלי והשטרלינג האירו מפגין עוצמה. התיסוף בערך המטבע מבטא סנטימנט חיובי כלפי האירו בחודשים האחרונים המתבסס על השיפור הכלכלי והסימנים ליציאה מתוך המשבר העמוק שנקלע אליו האזור בעקבות משבר החוב המדינתי.

דוחות התמ"ג האחרונים הצביעו על הסיום הפורמאלי של המיתון במדינות הדרום ספרד ואיטליה, גם אם מדובר עדיין בצמיחה חיובית כמעט זניחה, ושורה של מדדים כלכליים אחרים מצביעים על שיפור בסנטימנט העסקי והצרכני ובפעילות במגזרי הייצור והשירותים. כמו כן, חשוב לזקוף לזכותו של נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, שהצליח באמצעות כלים מוניטאריים שקולים, ולא פחות, רטוריקה נחושה ובוטחת, לשנות את הדיסקט ולהסיר מהפרק כל שיח על פירוק גוש האירו.
ואולם, בשבוע האחרון ראינו דווקא קריסה של המטבע האירופי. וזאת בעקבות פרסום נתוני האבטלה הגבוהים (12.2%) ונתוני האינפלציה הנמוכים (0.7% שנתי), אשר עוררו ספקולציות כי הבנק המרכזי יאותת השבוע בישיבת הריבית על צעדים מרחיבים נוספים ואולי אף יפחית את הריבית. מה שבעיקר עשוי לגדוע את הראלי של האירו הוא כמובן צעדים מרחיבים בלתי קונבנציונאליים, בדמות גרסה נוספת לתוכנית ה-LTRO (מנגנון להלוואות לטווח ארוך) שהפעיל הבנק המרכזי ב-2011 וב-2012. אם הבנק אכן יאותת על האפשרות הזו, המהלך של האירו בטווח הארוך יותר יהיה בסכנה.

אירו – ניתוח טכני

כעת, כשאנחנו מבינים את הצומת שבו מצוי המטבע האירופי, הבה נבחן את תמונת המצב הטכנית של הצמד אירו-דולר. אנחנו רואים בגרף שהצמד מצוי במגמת עלייה מובהקת מאז יולי 2012, עם סדרה עולה עקבית של שיאים ותחתיות. לא מכבר פרץ הצמד מעל השיא המשמעותי של ינואר 2013 ב-1.37 ובכך נתן גושפנקא נוספת למגמת העלייה. רבים הופתעו מהבלימה החזקה בשבוע שעבר ברמת 1.383, אבל שימו לב שמדובר ברמה בעלת חשיבות רב שנתית – נסיגת פיבונאצ'י 61.8% של הירידה הגדולה ממאי 2011 ועד יולי 2012 (הקו המקווקו העליון). כלומר, אנחנו בצומת טכני. מהפך של הצמד כעת יצביע על כך שכל העלייה האחרונה לא היתה אלא תיקון של הירידה הגדולה של 2011-2012 ולא בשינוי במגמה בטווח הארוך יותר. עלייה שוב מעל הקו המקווקו תעיד על שינוי במגמה בטווח הארוך יותר ותציב יעדים גבוהים יותר, מעל 1.40.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

 

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים.  

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#