תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טריליון דולר מחפשים שטח נחיתה

היקף הכסף הזול שהזניק את השווקים ב-2013 צפוי להתמתן בשנה הבאה, תחת השפעת הנגידה הנכנסת בארה"ב. מה זה יעשה לכסף שלכם?

1. הערב תתקבל בארצות הברית בבנק המרכזי החלטה על הריבית ועל היקפה של ההרחבה הכמותית שהוא מנהל. זה יהיה משעמם: אין צפי לשינוי באף אחד מן הפרמטרים האלו.

2. ג'נט ילן, יו"ר ה'פדרל רזרב' (הבנק המרכזי האמריקאי) הנכנסת, אמורה להחליט על מועד הצמצום של ההרחבה הכמותית. בדומה לד"ר קרנית פלוג , הנגידה של בנק ישראל, גם ילן לא הייתה הבחירה הראשונה של אובאמה, למרות שאף היא הומלצה על ידי הנגיד הקודם. האידיאולוגיה שלה תואמת לזה של קודמה, בן שלום ברננקי, אולם היא נחשבת לבעלת עומק אינטלקטואלי גדול יותר, וחריפות מחשבה תיאורטית מרשימה יותר מאשר בן שלום ברננקי.

3. להחלטתה תהיה השפעה אדירה על השווקים. חשבו, ומצאו, שב-2013 כמות הכסף ה"נתרם" על ידי ה'פד' במסגרת זו תגיע ליותר מטריליון דולר, ואילו לגבי 2014 הערכה מדברת על כ-700 מיליארד דולר בארה"ב לבדה. לא פלא שגם עונת דוחות די מאכזבת, במיוחד בסקטור הטכנולוגי, לא מצליחה לעצור את רצף השיאים החדשים במדדים. השאלה היא כמובן עד מתי זה יימשך?

4. דילמת המשקיעים: מה על המשקיעים לעשות? כאן המקום להזכיר נשכחות בדמות אמרה ידועה, אך נדושה: לא משנה מתי נכסים פיננסיים נכנסים למצב של קניות יתר, אלא רק מתי הם יוצאים ממנו. אחרי המשבר האסיאתי של 1998, חזרו המשקיעים-סוחרים להאמין בשוק ונכנסו לתוך בועת ה-Dot.Com. למרות שכבר בתחילת 1999 ידענו לומר שהמצב מתחיל להיות מפחיד, רק במרץ 2000 הנאסד"ק (המדד שייצג את התקופה ההיא) הגיע לשיא הבועה ואז התרסק.

5. אלא שכעת המצב קצת יותר בעייתי: בהעדר חדשנות עסקית, עתיד טכנולוגי מסעיר בדמות התקשורת האופטית ו/או האלחוטית, המסחר המקוון, או הרשתות החברתיות (זוכרים את MySpace?) - אין סיבה לבועה.

6. להפך, היום, קיים צורך בסיסי אחד: למצוא מקום חניה לכמות אינסופית של כסף מודפס, המסרב בעקשנות לנחות במקומות המשעממים המיועדים לו כגון צמיחה, ותעסוקה ונוהר דווקא לכיוון הספקולציה וההשקעה. אומנם מדובר בתהליך לא טבעי אולם הוא תהליך מניב למי שמשתתף בו, ובאופן כללי מתאים לפוליטיקאים שכן הוא מספק להם שקט תעשייתי הקיים בשכבות המבוססות של החברה.
7. לכן כסוחרים-משקיעים מומלץ לחזור ליסודות ולנתח את המגמה. כך תבטיחו מקלט בטוח אם וכאשר השווקים יצנחו.
 

לקריאה נוספת: נעים להכיר: רותם קוזי, סוחר יום במט"ח

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

רוצים להיות חלק מהכלכלה העולמית? פתחו חשבון מסחר ותתחילו לסחור במדדים המובילים. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#