רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

6 דברים שאתם צריכים לדעת על מינוי ג'נט ילן לתפקיד יו"ר ה"פד"

יו"ר הבנק המרכזי הנכנסת תאלץ להתמודד עם אתגרים אדירים. האם היא תמשיך את מדיניות קודמה או תבחר בדרך אחרת?

1. הנשיא ברק אובאמה לא רצה ככל הנראה למנות את סגנית ראש הבנק המרכזי ג'נט ילן לתפקיד המכובד של יושב ראש הבנק ('הפד') אבל נאלץ להשלים עם המצב לאחר שנשרו בדרך שאר המועמדים הרציניים. נשמע מוכר? אצלנו חלפו 100 ימים שבהם סגנית הנגיד קרנית פלוג מנהלת את הספינה תוך שהיא מראה שיקול דעת ותעוזה.


2. אז מי היא ג'נט ילן? ילן היא כלכלנית אמריקאית- יהודיה מברוקלין בעלת זכויות רבות בממשל קלינטון, באקדמיה ובבנק המרכזי האמריקאי. היא נשואה לזוכה פרס נובל לכלכלה ג'ורג' אקרלוף ותהיה קובעת המדיניות הכלכלית החשובה בעולם החל מהראשון לפברואר. ניתן לנחש ששום דבר לא ייעשה בבנק המרכזי בלי הסכמתה המפורשת מרגע ההודעה על המינוי.


3. בן ברננקי וג'נט יילן קורצו מאותה אידיאולוגיה: זו הדוגלת בהתערבות מוניטארית מאסיבית במקרה של משבר במערכת הפיננסית ובמקרה שהצד הפיסקאלי (כלומר הפוליטיקאים) לא ממלאים אחרי תפקידם.


4. ילן לא מסתירה את תמיכתה בהרחבה גדולה מזו שדגלו בה אלן גרינספן ובן ברננקי. נראה כי הסכום האדיר שהבנק מזרים לשוק מדי חודש, 85 מיליארד דולר, היישר אל שוק האג"ח הממשלתי ושוק האג"ח מגובה משכנתאות מייצג את דעתה יותר מאשר את דעתו של ראש הבנק הנוכחי. פרוטוקולי הבנק מראים שהיא הייתה תמיד בצד היונים ולא הניצים בכל הקשור להדפסת הכסף.


5. אם אמריקה תגלוש לתוך משבר פיננסי אמיתי או מדומה שבו השווקים הפיננסיים יתחילו לקרוס ילן ככל הנראה תעשה מעשה QE (הרחבה כמותית) שישימו את מעשי ברננקי בצל . הבעיה תתחיל אם הכלכלה תדשדש בדומה למצב הנוכחי שבו התוצר הנומינלי קרוב לאינפלציה (תוצר ראלי הקרוב ל-0) , מדדי התעסוקה ממשיכים להתייצב בגלל הקטנה מתמדת של אחוז ההשתתפות של האזרחים בשוק העובדה ורווחיות החברות נובעת בעיקר מהתייעלות ולא מכיבוש שווקים חדשים.


6. צריך לברך את ילן על קבלת התפקיד לא רק בגלל היותה האישה הראשונה שממלאת אותו, אלא בגלל שמצפה לה תקופה קשה מנשוא. את עוולות הנגיד הקודם גרינספן פתר הנגיד הנוכחי ברננקי על ידי הפיכת הבנק לקרן הגידור הגדולה בעולם (עם כמעט 4 טריליון נכסים הרשומים בספריו). ילן עומדת עכשיו לפני הדילמה של מתי ואיך להתמודד עם היציאה ממצב זה. השאלות הגדולות נותרו פתוחות: האם ילן תראה לנו פרצוף שונה מן המוכר ותיזום בכל זאת סוג של צמצום בהרחבה הכמותית והאם היא תיישם בסופו של דבר מדיניות הנוגדת את אמונתה אבל נובעת מן הצורך בצמצום העיוותים הדרמטיים שנוצרו בתמחור הכסף ובהערכת הסיכון שדרדרו את מצבם הכלכלי של רבים שהתבססו על חסכונות סולידיים.
 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

 

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#