תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איזה משקיע אתה: תוכי או רציונאלי?

התוכי 'הסוחר' שהוצג בתוכנית 'לילה כלכלי' הוא גימיק מסוכן שמדגיש את הבעייתיות של שוק ההון.

בתוכנית "לילה כלכלי" שבערוץ 10, הצליח תוכי, פשוטו כמשמעו, לנצח אנליסטים שונים בביצועיו המופלאים. התוכי למעשה מדמה השקעה אקראית במניות, שמטרתה לבדוק האם בכוחם של מנהלי תיקים להשיג תשואת שוק עודפת על משקיע חסר ניסיון או מקצועיות (ובמקרה הזה – גם בעל מקור). מדובר בסימולציה משעשעת ונפוצה בעולם ניהול ההשקעות.

התוכי אם כן הצליח להשיג תשואה גבוהה יותר (20.23%) משאר הפרשנים בתוכנית, ביניהם שלמה מעוז (9. 04%) , אלון גלזר (19.23%), מאיר ברק (19.5%) ואחרים, כולם בעלי ניסיון רב בתחום השקעות, וזאת על ידי בחירה אקראית למדיי של מניות בשוק. למרות השעשוע, המסר לציבור עלול להיות שאולי כדאי לבצע בחירה אקראית של נכסים. שאלה נוספת שמתעוררת היא האם אכן מדובר באישור נוסף לכך שהבורסה הישראלית (ואולי בעצם כל שוק ההון המקומי והגלובלי) מהווים קזינו חסר הגיון?

זו הסיבה מדוע נראה כי מדובר בגימיק מסוכן. ראשית כיוון שחלק מן הציבור יכול לנסו לחקות את הגימיק. שנית, ה"תיקים" שהוצגו אינם ראויים כלל להיקרא תיקי השקעות, לאור הסיכון העצום שטמון בהם: הטווח הוא קצר, הפיזור קטן מדיי וכיוצא בזה.

לקריאה נוספת: הכרות חובה: האתרים והאפליקציות שיחברו אתכם לשווקים

ולמרות זאת, כדאי להתעכב על הגימיק הזה: זו הזדמנות לחזור, ולתאר, את העקרונות של ניהול השקעות שראויים לציון: תחילה, יש לבחון היטב את הרצון ללמוד את הנושא ולבחון את הזמינות לביצוע המשימה. כאשר חסרים נתוני היסוד הללו, קשה לצפות להצלחה בתחום. שנית, יש להקפיד על בנייה של שיטת עבודה המגדירה היטב את המצבים לכניסה ויציאה מן הנכסים, שכן בלעדיה לא ניתן להמשיך. שיטה זו יכולה להיות טכנית, פונדמנטלית, או שילוב ביניהם, אבל היא חייבת להיות כזו שניתן לבדוק אותה באספקט היסטורי. אומנם הבדיקה בעבר אינה מבטיחה תחזית עתידית אך מהווה יסוד טוב להתחיל איתו. פיזור ההשקעות לתחומים שונים, לסקטורים שונים באותם תחומים, ולנכסים שונים באותם סקטורים, מהווים אף הם גורמים חשובים בכללי ניהול הסיכונים וכמובן משמעת הביצוע בטווח הארוך. ולסיום, אובייקטיביות בביצוע, הנובע מיישום אותה שיטה, תהיה עדיפה על קבלת החלטות לא מבוססות הנובעות מתחושת 'בטן'.

כללים אלו הלוקחים בחשבון את התנודתיות, את הסחירות, ואת גודל התיק כמרכיבים עיקריים יאפשרו שמירה קפדנית על ההון, ויעניקו סיכוי זהה לכל השקעה וימנעו 'מחיקה' של הסוחר. לעומת זאת הפיכת ההשקעות להימור היא סוג של עיוות מזיק. כאשר שוק ההון שלנו סובל ממיסוי גבוה, רגולציה חונקת, וחולי בהנהלת המוסדות שלו אפילו גימיק תקשורתי של מסחר על ידי תוכי יכול לייצר תחושה נוספת שניתן לזלזל בחלק זה בחיינו.

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

 

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#