רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מהורדת הריבית האחרונה כולנו נסבול

הורדת הריבית שהפתיעה את השוק הנה צעד חסר אחריות שכן הוא לא יסייע לעסקים ולא למלחמה בשער הדולר הצונח.

הורדת הריבית על השקל הפתיעה מאוד את השוק. לדעתי יש בצעד זה מהלך חסר אחריות. האם בוצעה הורדת הריבית במטרה להגן על הדולר המקומי ובכך על הייצוא שלנו? או אולי להעניק מימון זול יותר לעסקים המקומיים שעתידים להרגיש את השינוי לרעה בצמיחה אחרי החגים? ייתכן. כל אלו מטרות נעלות אבל ברור לכל כלכלן מתחיל ששתי מטרות אלו לא יושגו על ידי הורדת הריבית ברבע אחוז שכן הריבית נמצאת בשפל היסטורי, ואילו הדולר הגיע לשער של כ- 3.5 בגלל גורמים חיצוניים וספקולציה. הגבלת יכולתם של הספקולנטים בדולר והקלה במיסוי שתביא לעלייה ברמת החיים של מעמד הביניים אלו יכלו להיות תשובות נאותות יותר, אבל צעדים אלו קשים הרבה יותר לביצוע.

הדבר דומה להחלטתו של הפד לא לצמצם את ההרחבה הכמותית. גם כאן מדובר בהפתעה גמורה והמשך מהלך הרסני הנמצא כבר בשלבי מלכוד מתקדמים. בסיס ההנחה והביצוע של אותו מנגנון היה אידיאולוגי ונוגד הגיון.

בן שלום ברננקי תנהל נכון בזמן המשבר של 2008 והצליח להציל בנחישותו השקטה את המערכת הפיננסית הגלובלית אולם עקשנותו לייצר תמריצים מלאכותיים מאז ובמיוחד מאז QE2 בנתה את המלכוד הנוכחי. במסיבת העיתונאים שבה הוא הפתיע כל כך הוא ציין במפורש שהגעת התשואות של האג"ח הממשלתי לרמות גבוהות היה הגורם המכריע לדחיית הצמצום. ומה עכשיו? האם דחיית הקץ פעם נוספת תמנע מן הזרים למכור את האג"ח שלהם? תמנע מן הציבור לעבור למניות (המגובות על ידי אותה הזרמה)? נראה שלא.

קובעי המדיניות מאמינים שהם יכולים לשנות מהלכים בלתי נמנעים על ידי ניסויים כלכליים חדשניים הנוגדים את חוקי הטבע . המכנה המשותף בין המקרה הקטן שלנו והמקרה הגדול שם הוא שאת התוצאות בשני המקרים נשלם כולנו אבל לא באופן פרוגרסיבי אלא להיפך, רגרסיבי: ככל שיהא האדם חלש יותר כך יקבל מנה גדולה יותר של סבל.

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר, FXCM ישראל
 

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#