תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך תזהו מפנה בשוק המניות האמריקאי

הבנק הפדרלי בארצות הברית עדיין לא הודיע על צמצום ראשון בהרחבה הכמותית. מה השלכות המהלך כאשר יתרחש וכיצד יגיבו בשווקים?

זו תהיה קלישאה לומר שהשווקים המתינו בדריכות לישיבת המדיניות של הבנק הפדרלי ביום רביעי בשבוע שעבר. למעשה, השוק כבר נערך בשבועות האחרונים לאירוע המכונן, תהליך המתבטא בהתאמות משמעותיות בשורה של נכסים בשוק הפיננסי העולמי. מאז שיושב ראש הפדרל ריזרב ברננקי הודיע ביולי שבכוונת הבנק להתחיל לצמצם בהרחבה הכמותית עוד השנה, ההון העולמי החל לזוז. שוק המניות האמריקני דווקא הגיב בצורה מתונה למדי ורשם תיקון של אחוזים ספורים בלבד. אבל מנגד, ראינו בריחה אדירה של הון מהשווקים המתעוררים חזרה אל השווקים המתפתחים, מה שהתבטא בירידות חדות, של עשרות אחוזים, בערכי המטבעות ומדדי המניות במדינות הללו. גם שוק האג"ח שיקף את היערכות השוק לשינוי, כאשר התשואה על אג"ח ל-10 שנים עלתה ב-4 החודשים האחרונים בכמעט 80% ונשקה ל-3%.

לקריאה נוספת: המתקפה שרוצחת את הרופי

הבנק אומנם החליט בינתיים לא לצמצם את ההרחבה הכמותית, אבל ייתכן כי יחליט על צמצום ההרחבה הכמותית שהוא מיישם, הן בכמות והן באופי הנכסים בעתיד. ההנחה הרווחת בשוק מדברת על צמצום של 10-15 מיליארד דולר ברכישות אג"ח מדינה, כאשר לא יוקטנו עדיין הרכישות של האג"ח מגבי משכנתאות. אלו ימשיכו לעזור להתאוששות המתמשכת של שוק הנדל"ן בארה"ב, בתנאי שהריבית הנדרשת לא תעצור תהליך זה. ההחלטה היא חשובה כי זו הפעם הראשונה שהבנק המרכזי החשוב בעולם רואה לנכון להקטין את כמות התמריץ המוניטארי.
תגובת השוק לאירוע תהיה תלויה בפער שבין הציפיות המוקדמות לבין התוצאה בפועל. צמצום רחב יותר מהמצופה יגרום לתגובה שלילית בשוק, שתתבטא בנסיגת מניות ובהתחזקות הדולר ועלייה בתשואה על האג"ח. ואולם, ספק אם הבנק הפדרלי יבחר להפתיע את השווקים. צמצום ההרחבה, ללא קשר להיקף, הינה נקודת ציון בשוק הפיננסי מאז קריסת להמן ברדרס, והבנק הפדרלי ירצה לבצע את התהליך באופן מדוד ומתון, מבלי לעורר טלטלות עזות מדי בשווקים.
הבה נבחן את מצבו של מדד המניות המוביל בוול-סטריט, ה-S&P500 כדי לנסות ולהעריך את הנקודת הציון הנוכחית של השוק. ניתן לראות שהמדד נסחר בתוך תבנית של יתד עולה. מדובר בתבנית בעלת השלכות שליליות על השוק בטווח הארוך יותר, מאחר שתבנית היתד מאפיינת סיום של מגמות. נוכל לומר, שכל עוד המדד בתוך התבנית הוא עשוי להעפיל מעלה ולבחון את הדופן העליון של התבנית, מה שעשוי להוביל לעליות לעבר 1,750. ואולם, אם וכאשר המדד ישבור מתחת לקו התחתון של היתד, הדבר עשוי לסמן מפנה דובי בשוק.
 

מדד ה-S&P500:  תבנית של יתד עולה. בדרך ל 1,750. כאשר המדד ישבור מתחת לקו התחתון של היתד, הדבר עשוי לסמן מפנה דובי בשוק.

 

עוד במדור "חדר העסקאות"

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#