רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דיוקן אישי - עו"ד יעל ברץ

מדור משפט ועו"ד עושה לכם היכרות אישית עם עו"ד יעל ברץ, שותפה בכירה במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ. פרל כהן צדק לצר ברץ הינו משרד עורכי דין ועורכי פטנטים המתמחה בקניין רוחני, קניין רוחני בינלאומי, משפט מסחרי ומשפט מסחרי בינלאומי על כל היבטיהם. עו"ד יעל ברץ עומדת בראש הקבוצה המסחרית הבינלאומית של המשרד

פרל כהן צדק לצר ברץ הינו משרד עורכי דין ועורכי פטנטים המתמחה בקניין רוחני, קניין רוחני בינלאומי, משפט מסחרי ומשפט מסחרי בינלאומי על כל היבטיהם. המשרד פועל בישראל, ארה"ב ואנגליה, מפעיל דסק לענייני מזרח אירופה ומעניק שירותים חוצי גבולות במגוון רחב של תחומים משפטיים. עו"ד יעל ברץ עומדת בראש הקבוצה המסחרית הבינלאומית של המשרד. הקבוצה מעניקה ייעוץ וטיפול משפטי ללקוחות בישראל ובחו"ל בעסקאות מגוונות בתחום הקניין הרוחני, מיזוגים ורכישות בינלאומיים ובהיבטים משפטיים רבים נוספים בתחום המשפט המסחרי, ובכללו פיתוח תשתיות ופרוייקטים מורכבים בתחום ההנדסה והבנייה. עו"ד יעל ברץ מרצה בתחומי התמחותה בוועידות ובפאנלים מקצועיים גלובליים.

טנגו רק בטנדו

פעילות משרדכם היא תוצר של שילוב הפעילויות של שתי הפירמות שמוזגו לתוכו ואיחוד בין היכולות הייחודיות שאפיינו כל אחת מהן.

מה כוללת פעילות המשרד הממוזג וכיצד תורם מיזוג מהסוג שאתם עשיתם לשירות לקוחותיכם?

פעילות המשרד הממוזג הינה חיבור ייחודי בין היכולות של משרד פרל כהן צדק לצר, שהיה מהמשרדים המובילים בתחום הפטנטים והקניין הרוחני לבין משרד ברץ, שבלט ביכולותיו בתחום המשפט המסחרי הכללי, שוק ההון והליטיגציה.

המשרד הממוזג מהווה one stop shop ללקוחות ממגוון התעשיות החדשות והמתחדשות, כמו גם לתעשיות המסורתיות, ביכולותיו להעניק להם שירותים בכל התחומים להם הם נדרשים, ובכלל זה פטנטים, סימני מסחר, עסקאות בקניין רוחני כולל רישוי, חברות, שוק ההון, דיני עבודה, נדלן ליטיגציה ועוד תחומים נדרשים נוספים.

להמחשת יכולות ייחודיות אלו יובא מקרה של לקוח שהמשרד מלווה החל משלב ההמצאה, רישום והגנה עליה בארץ ובחו"ל, מסחורה, הסכמי שיתוף פעולה למיניהם, גיוס הון וטיפול בצרכי החברה כשזאת גדלה (גיוס הון, נדל"ן דיני עבודה, ליטיגציה של הקניין הרוחני וליטיגציה מסחרית, שוק ההון, מיזוגים ורכישות וכדומה).

יכולותיו המגוונות של המשרד מאפשרות ללקוח להתפנות לעשייה בתחום הפעילות העיקרי של עסקו, בעוד שהמשרד מעניק לו את המעטפת הכוללת של השירותים המשפטיים הנדרשים לצורך קיומו והתפתחותו. יתרון ייחודי למשרד הינו היכולת ללוות את הלקוח בארץ ובחו"ל באמצעות אותם עורכי דין, באותה מסגרת לוגיסטית, תוך היכרות של המשרד המלווה את אנשיו וצרכיו המיוחדים של העסק. ללקוח הישראלי יש כתובת אחת אליה הינו מורגל, המעניקה לו שירותים באיכות הגבוהה אליה הסתגל, ללא נעלמים, ללא צורך בהיכרות עם אנשים חדשים שליכולותיהם אינו מודע. בעולם העסקי הגלובלי יכול לקוח ישראלי להקים לעצמו פעילות בארה"ב למשל, תוך היעזרות בשירותי משרדנו מבלי שיידרש לעשות כל שינוי בהרגלי העבודה שלו עם המשרד המלווה אותו בכלל עסקיו.

יכולות ייחודיות אלו של המשרד משרתות נאמנה גם גופים בינ"ל המבקשים לפעול בישראל ובעזרת המשרד יכולים לעשות זאת באמצעות גורם אחד לכל אורך הדרך. באנגלית הייתי בוחרת לתאר זאת באמצעות המילה "seamless" – ללא תפר.

קולטורה משרדית

מהי התרבות הארגונית המאפיינת את המשרד שלכם ומה לדעתך צריך כדי לבסס מיזוג הרמוני, זורם ומגובש?

קודם למיזוג פעלו המשרדים, בחלק גדול של פעילותם, בסביבה עסקית דומה, בלוותם חברות עתירות ידע, חברות הזנק, גופי מחקר וכד'. פעילות זו, תוך חשיפה לצרכים המיוחדים של לקוחות מסוג זה, נעשתה ב"שפה משפטית" דומה וממילא בנתה תרבות ארגונית מסוג דומה.

המיזוג היה תוצר של היגיון עסקי ומקצועי. החוט המקשר בין כל האנשים אצלנו - מקצועיות, מומחיות, שירותיות, יחסי אנוש טובים ונאמנות - הופך את ה-DNA שלנו למשותף. לאט לאט אנחנו הופכים למשפחה מורחבת.

בנוסף, אנחנו לא קופאים על השמרים ונמצאים עם יד על הדופק. אנחנו דואגים לפעילויות משותפות, מקצועיות וחברתיות. ארגנו את המשרד מחדש. חלק מהאנשים עברו למשרדים בהרצליה ואחרים עברו לשכון בתל אביב, בהתאם לתחום פעילותם. אנחנו עובדים בקבוצות שבתוכן עורבבו צוותים משני המשרדים בהתאם לתחומי עיסוק. אני באופן אישי קלטתי בתוך הקבוצה שלי 3 שותפים ו-4 עורכי דין ושני מתמחים מיד עם המיזוג. יש שיתוף פעולה רב בין הקבוצות ומתייעצים אחד עם השני בנושאים שונים ומגוונים.

המשרד מנוהל בצורה מאוד מקצועית ומסודרת, יש חלוקת תפקידים ברורה, והדבר תרם רבות לכך שהמיזוג עבר עם כמה שפחות "כאבי גדילה", והיום, כשנה אחרי, אני שמחה לראות שאנחנו חיים במשרד מגובש.

רגל פה ורגל שם

למשרדכם משרדים בשלוש ערים בארץ – בתל אביב, הרצליה וחיפה ומשרדים בניו יורק, בוסטון ולונדון. כיצד מתועלת הנוכחות שלכם בערים המהוות מאחזי חדשנות טכנולוגית לטובת שירות לקוחותיכם ברחבי העולם?

ראשית, היא מתועלת! לא בכדי אנחנו נוכחים במקומות שציינת. ישראל נחשבת לאחד ממרכזי החדשנות בעולם, וככזאת הרבה מתעניינים בנעשה כאן ומחפשים טכנולוגיות, לרכוש, להשקיע ולפתח כאן. מהצד השני, המיזמים הישראליים רוצים לפרוץ לשווקים בינלאומיים. הנוכחות שלנו היא קריטית ומהסיבות שפירטתי מעלה: אנחנו one stop shop אמיתי ללקוחות שלנו. כשאנחנו מטפלים בלקוח אנחנו רואים לנגד עינינו את טובתו בלבד ולא את קשרינו עם המשרדים המפנים אלינו את העבודה.

שנית, הלקוחות שלנו מקבלים קשר אחד רציף, יעיל, מקצועי, בקיא ומנוסה. אנחנו מדברים בשפתם ותרבותם של לקוחות מהארצות שבהם יש לנו משרדים וגם מקומות אחרים, כפי שאפרט בהמשך.

כחול לבן וללא האדום

מה היתרון שיש לפירמה "ממוצא ישראלי" שפועלת בארה"ב, למשל, על פני פירמה שהיא "Native American" מבחינת השירות ללקוח ישראלי בעל אינטרסים עסקיים או עניינים משפטיים בארה"ב?

בתפישתנו איננו משרד "ממוצא ישראלי" הפועל בארה"ב. משרדנו בארה"ב הינו משרד אמריקאי לכל דבר, עם מיעוט של ישראלים, המשלב את היכולות הייחודיות של "הרוח הישראלית". הדבר מאפשר לשלב את הרגישויות וסאב-טקסט שלא תמיד עוברים, הן במישור המקצועי והן במישור התרבותי.

מהצד השני, עורכי הדין במשרדינו בארץ הינם רב גוניים במוצאם ויש בין החברים מספר חריג של עורכי דין ילידי ארה"ב ובעלי הכשרה ורישיון לעסוק בעריכת דין ועריכת פטנטים בארה"ב ,לצד עורכי דין ועורכי פטנטים ישראליים ואחרים.

אנחנו יודעים לענות על הצרכים של ישראלי הרוצה להיכנס לשוק האמריקאי. מהצד השני אנחנו אמריקאים, ולכן אנחנו יודעים ל"עבור" גם שם. אנחנו מדברים את השפה על כל רבדיה ואנחנו לא "זרים" שם. אנחנו מקומיים וככאלה אנחנו מנטרלים את כל אתגרי הלוגיסטיקה ומאפשרים ללקוחות שלנו ליהנות משירות איכותי בלבד.

יתר על כן, מעבר לפן העסקי ורישום הפטנטים, יש לנו את היכולת הייחודית להציע לחברות ישראליות המנהלות התדיינויות בארצות הברית ליהנות מייצוג של ליטיגטור אמריקאי מדרגה ראשונה שיושב במשרדנו בהרצליה ונוסע לנהל את המשפטים בארה"ב כל כמה שבועות. כך יש קשר אישי ורציף עם הלקוח הישראלי המתמודד עם מצבים מורכבים ולעתים קרובות מלחיצים בהרבה מישורים, בחו"ל, עם כל הנוחיות של טיפול קרוב לבית.

שיהיה לבריאות

לאחרונה טיפלת, יחד עם אחרים, מטעם משרדכם בעסקת רכישת Inspiro Medical, חברת מכשור רפואי ישראלית, על ידי לקוחתכם - OPKO Health, חברה רב לאומית בתחום הביו-פרמצבטיקה ואבחון רפואי. עסקה זאת באה לאחר שלוש עסקאות קודמות של OPKO Health לרכישת חברות בעלות זיקה לישראל, שבכולן היית מעורבת. כמו כן ליווה משרדכם את הנפקת OPKO Health בבורסה לניירות ערך בתל אביב והפיכתה לחברה דואלית. כמתחייב ממכלול פעילויות אלה, מן הסתם ליוויתם את OPKO Health גם מבחינת האסטרטגיה העסקית שלה. תוכלי לפרט כיצד בא לידי ביטוי היבט הזה של מעורבות באסטרטגיה העסקית של לקוחותיכם?

משרדנו הינו בראש ובראשונה משרד עורכי דין המעניק שירותים משפטיים. האסטרטגיה העסקית של הלקוח מתגבשת אצלו בשלב מוקדם, הרבה קודם לפניה לייעוץ משפטי. כאשר העסקה מגיעה אלינו, האסטרטגיה הינה כבר עובדה מוגמרת. יחד עם זאת, ההיבט של עורך דין מסחרי מנוסה תמיד מביא תועלת ללקוח. יתר על כן, אני מלווה עסקים בתחום פעילותה של OPKO מזה עשרות שנים, מכירה את תחומי המחקר והפיתוח, האנשים הפעילים בתחום, שלבי המסחור והתעשייה. היכרותי זו מעניקה לי יתרון משמעותי בבדיקות הנאותות של חברות המטרה הנרכשות ע"י הלקוח, במשא ומתן עם הצד השני ובמגעים עם הרשויות, ודעתי נשמעת ומאפשרת לחברה הרוכשת לבחון את התאמת הרכישה לאסטרטגיה שבחרה. יכולותיי האישיות ושל קבוצת העבודה שאני מנהלת מצטרפות ליכולות המגוונות של המשרד בתחומים שונים, ובמקרה של OPKO באו לידי ביטוי במעורבותן של מחלקת הפטנטים ומחלקת שוק ההון.

בטעם מזרח-אירופי

למשרדכם דסק פעילות מזרח אירופי המספק, באמצעות צוות של שישה עורכי דין, שירותים משפטיים ללקוחות ישראלים בעלי עסקים במזרח אירופה וללקוחות עסקיים ממזרח אירופה העושים עסקים בישראל או עם גורמים ישראליים. מהניסיון הצבור במשרדכם, מה מאפיין את התרבות העסקית במזרח אירופה?

בשל השוני הגדול בין התפיסה של ברית המועצות את ההתקשרות בעסקאות בינלאומיות וההגנה על טכנולוגיה וידע נאלצה שיטת המשפט הסובייטית לעבור שינויים גדולים בעשור האחרון. חברה ישראלית אשר רוצה להצליח בשוק המקומי צריכה להבין את ציפיות הצד הרוסי, המתבססות על ניסיון עבר ושיטת משפט אחרת לחלוטין, ואין האמור במחסום שפה בלבד או במנטליות. למשל, דיני התאגידים ברוסיה שונים מאוד ואין חובה למנות מועצת מנהלים. המנכ"ל, שבדרך כלל הוא כל יכול, נקרא "דירקטור", מה שמבלבל ישראלים רבים.

חוק התאגידים החדש מאפשר יצירת מנגנוני שליטה ובקרה כדוגמת מועצת מנהלים, זכויות וטו וזכויות חתימה משותפות, אולם צריך להכיר את החוק כדי להציע מנגנונים כאלה והכי חשוב, להציג את מטרות הזרים בצורה נכונה שלא תתפרש כחוסר אמון ואף פגיעה בצד הרוסי.

ההסכמים עם גורמים ברוסיה הינם תמיד דו לשוניים ונעשים ברוסית ואנגלית בגלל חוסר השליטה של אנשי העסקים הוותיקים שם באנגלית אך גם בשל הפיקוח על מטבע חוץ.

לסיכום, התרבות העסקית במזרח אירופה מתאפיינת בסממנים תרבותיים זרים לחלוטין לאיש העסקים הישראלי. קודים של נימוס, קודים של מו"מ ואירוח ועוד הם שונים לחלוטין. היכולת הייחודית של משרדנו טמונה בעובדה שעורכי הדין החברים בדסק מזרח אירופה שלנו נולדו במזרח אירופה, בקיאים בתרבותה הייחודית ומהווים בישראליותם גשר בין שתי תרבויות.

רוצה להיות טבריש?

משרדכם השתתף השנה בוועידת Business in Russia the Right Way. מה צריך לדעת ישראלי שרוצה לעשות עסקים ברוסיה?

משרדנו יזם את יום העיון על בסיס הניסיון הרב שצבר בנושא זה.

התשובה לשאלה פשוטה: צריך גמישות, אורך נשימה, יועצים נכונים ושותפים מקומיים. גמישות חיונית ביותר, מכיוון שלרוב תצטרך להיות יצירתי ולשנות את המודל הראשוני עליו חשבת. החוק המקומי, התאמה למנטליות השותף ומימון מקומי דורשים מעוף ויכולת לסטות מהמודל ומדפוסי העבודה המוכרים.

אורך נשימה, מכיוון שמעגל המכירה הוא ארוך, כניסה לשוק הזה דורשת השקעת כספים, ולעתים כשאתה כבר חושב שהכול סוכם, המו"מ מתחיל כמעט מההתחלה.

יועצים נכונים, מכיוון שאם איש המיסים שלך ועורך הדין שלך לא יבינו לעומק את הציפיות והמגבלות של העסק שלך ולא יוכלו להסביר לך את הבסיס לציפיות הצד השני, העסקה עלולה להתפוצץ או שהנייר שעליו חתמת לא יהיה אכיף.

קל להסיר מחסום שפה ופערי ציפיות הקשורים לשיטת המשפט כשהיועצים שלך יודעים במה מדובר ומבינים את העסקה ואת מה שמצפים מהישראלי ברוסיה או בקזחסטן.

חברות ישראליות מבינות היום שהשוק הסובייטי לשעבר בעל פוטנציאל אדיר ונגיש לא פחות מארצות הברית.

בטעם המזרח הרחוק

הקשר העסקי של ישראל עם סין התפתח מאוד בשנים האחרונות, בין אם בתחום היצוא/יבוא ובין בהתעניינות הסינים בעסקים ישראליים כמו עסקת תנובה ועסקת כלל ביטוח (שכפי שפורסם, האחרונה כנראה לא תצא לפועל מטעמים רגולטוריים). כמשרד המייצג חברות טכנולוגיה, לרבות חברות סטארט-אפ, כיצד לדעתך ניתן לדרבן את מימוש פוטנציאל ההשקעה העצום שבידי סין לטובת חברות היי-טק בישראל?

בשנות השמונים והתשעים המוקדמות הייתי מעורבת בעסקים נרחבים בסין במסגרת תפקידי כיועצת משפטית של קבוצת איזנברג, אולם לא ניתן פרסום באותם ימים לעסקאות אלו בשל העדר יחסים דיפלומטיים. בשנים האחרונות הקשר העסקי של ישראל עם סין התפתח מאוד, בין אם בתחום היצוא/יבוא ובין בהתעניינות הסינים בעסקים ישראליים כמו עסקת תנובה ועסקת כלל ביטוח (שאכן, כפי שפורסם, לא ידוע אם תצא לפועל, מטעמים רגולטוריים).

מה שמרתק במיוחד, בכל הנוגע לקשרים עם חברות וגורמי השקעה סיניים, הוא ה"רעב" הסיני לטכנולוגיות ולמיזמים מישראל. אנשי העסקים הסיניים רואים בתופעת "אומת הסטארט אפ" מודל לחיקוי של יצירת משאבים לאומיים – יש מאין, ובמהירות.

משרדנו משלב יכולות גבוהות בתחום השירותים המשפטיים ה"טכנולוגיים" (כגון רישום פטנטים, הסכמי רישיון לניצול קניין רוחני, דיני אינטרנט וכיו"ב) עם ליווי משפטי מסחרי ועסקי מקיף. חברות בינלאומיות זקוקות לקשת השירותים הזו כשהן באות לבחון ולבצע השקעות במיזמים וטכנולוגיות ישראליים.

כמה עולה המתנה?

משרדכם מעניק ייעוץ וליווי לחברות טכנולוגיה שחלקן, מן הסתם, זקוקות לכספים מהמדען הראשי. מהם היתרונות והחסרונות בגיוס הון בדרך זו, ובאילו נסיבות תמליצו לחברה להסתייע במדען הראשי?

תרומתו של המדען הראשי (המדע"ר) למחקר ופיתוח בישראל הינה מוחלטת. מאות חברות נזקקו משך השנים להון שהעמיד להן ופיתחו טכנולוגיות מובילות בתחומן. יש להניח שללא כספים אלה נבצר היה מחברות הזנק רבות בתחומים חדשניים להשיג מימון בשוק הפרטי, ועל כך צריך המשק הישראלי להיות אסיר תודה לקרנות המדע"ר. יחד עם זאת, הכסף שמעניק המדע"ר מגיע בעסקת חבילה שלעתים מסתברת ככואבת. להשתחרר מחיבוק הדוב של המדע"ר הינו תהליך יקר ביותר ולעתים בלתי אפשרי. חברות ישראליות המבקשות להעביר ידע לחו"ל נתקלות בחסמים רגולטוריים וכלכליים שהסרתם עלולה להכשיל את העסקה. אציין שהיום יש מענה (יקר למדי) למכירת ידע לחו"ל, אך טרם נתקבלו תקנות המאפשרות עסקאות רישוי. אני מניחה שעם קבלתן של תקנות המתייחסות באופן ספציפי לעסקאות רישוי הגזרה תהיה קלה יותר מאחר שלא תהיה חובה להחזיר את כספי המענק (במכפלות) מיידית עם חתימת הסכם אלא פרו רטה לתשלומים שמתקבלים בפועל.

שתי פנים למראה

במקביל לפעילותך בתחום הטכנולוגיה ושירותייך המשפטיים לחברות שונות בתחום ההיי-טק, ביו-טכנולוגיה, ביומד, פרמצבטיקה, מכשור רפואי ומדעי החיים, את מטפלת גם בפרוייקטים בתחום ההנדסה, הבנייה והתשתיות. מה מושך אותך בכל אחד משני עולמות אלה, השונים מבחינת התכנים והדינאמיקה שלהם?

אל עולם התשתיות נקלעתי במקרה כאשר אחד מלקוחות המשרד בתחום הנדל"ן הכיר לי את חברת AECON, השותף הקנדי בכביש חוצה ישראל, אותם ליוויתי לכל אורך הדרך – מחוזי ההקמה של הזכיין, מיזם הבנייה וחברת התפעול, לסגירה הפיננסית של העסקה (בסכום של מעל למיליארד דולר) ועד למכירת אחזקותיהם (ברווח נאה) לפני מספר שנים. תחום זה ריתק אותי מהרגע הראשון. הוא משלב מספר רב של היבטים משפטיים כגון מימון, רגולציה, קבלנות, תפעול ועוד. כל התחומים בהם אני עוסקת באופן דומיננטי הינם תחומים של עשייה חיובית, צמיחה ובנייה, להבדיל מאותם תחומי משפט העוסקים בהיבטים שליליים של הכלכלה והאופי האנושי.

ציוד כבד

תוכלי לספר על פרוייקט מורכב במיוחד בתחום הבנייה או התשתיות בו היה מעורב משרדכם?

פרוייקט מעניין ומיוחד בתחום התשתיות בו עסק משרדנו היה בניית בסיס צבאי גדול בישראל בכספי סיוע אמריקאי. הבסיס נבנה על ידי קונסורציום של חברות בנייה ישראליות ואמריקאית. הפרוייקט עירב 2 גופים ממשלתיים (חיל ההנדסה האמריקאי ומשרד הביטחון הישראלי) , חברות בנייה וקבלני משנה, ספקים, מבטחים ויועצים מהארץ ומחו"ל בתחומים מגוונים. היו אף סוגיות שהגיעו להתדיינות משפטית וגם הם טופלו על ידי משרדנו.

רפואה אלטרנטיבית

ליטיגציה מסחרית היא חלק מהשירותים המשפטיים שמעניק משרדכם.

על אף שפעמים רבות אין מנוס מהתדיינות בבית המשפט, ולעתים היא גם נחוצה טקטית, תמיד תהיה מלווה "בתופעות לוואי" שליליות על עסקי הלקוח. כיצד אתם משכנעים לקוחות למצות אלטרנטיבות אחרות?

אנחנו מוצאים את עצמנו לעתים כעו"ד במצבים בהם עלינו לייעץ ללקוחות להיעזר בגורם שלישי בניהול מו"מ עם הצד שכנגד. גורם זה יכול להיות שופט, בורר או מגשר. מעורבות שכזו נדרשת כאשר הפער בין עמדות הצדדים אינו ניתן לגישור. במצבים כאלה אני פונה למחלקת הליטיגציה המסחרית במשרדנו על מנת שהמומחים לדבר יסבירו ללקוח את המורכבות של ניהול ההתדיינות, ההוצאות הנלוות לכך, החשיפה של סודות עסקיים ואישיים ועוד עניינים רבים נוספים שטיבם של אנשי עסקים להאמין שהצנעה יפה להם. גדולתו של ליטיגטור טוב היא להימנע מלמשוך את ההליך עד הקצה ולנסות להביא את הצד שהינו מיצג ואת הצד שכנגד להבנה שהמהלך של ניהול התדיינות מזיק יותר מהתועלת הנלוות לפשרה.

השפעה היסטורית

לפני שפנית לקריירה עצמאית שימשת במשך 11 שנה כיועצת המשפטית של קבוצת אייזנברג. כיצד עיצבה פעילותך זו את ישותך המקצועית ואיזה חותם השאירה עלייך?

בקבוצת אייזנברג התנסיתי לא רק במתן שירותים משפטיים לגופים שונים של הקבוצה בארץ ובחו"ל, אלא גם בעבודה כחלק מצוות ניהולי. בנוסף, הפעלתי עו"ד חיצוניים ברחבי העולם במגוון רחב ביותר של נושאים כאשר בכובעי זה הייתי למעשה הלקוח. שלל תפקידים זה חשף אותי לצרכיו וציפיותיו של הלקוח בפנייתו לעו"ד והעניק לי את היכולת בהמשך הדרך לתת שירות טוב יותר ללקוחותיי. עבודתי משך 11 שנים בארגון בינלאומי בעל תחומי פעילות שונים מקלה עלי היום להבין כיצד מתנהלים הלקוחות ומה התהליכים הפנים ארגוניים שעלי להביא בחשבון בעת מתן השירות כעו"ד עצמאי וכן נקודת מבט מסחרית בנוסף למשפטית.

הזמן החדש

האם ובמה שונים חייך המקצועיים לפני מיזוג משרד ברץ עם משרד פרל כהן צדק לצר לאלה שלאחר המיזוג?

אני עוסקת באותם התחומים ומטפלת באותו סוג של לקוחות לפני ואחרי המיזוג. יחד עם זאת, אחרי המיזוג עומד לרשותי צוות גדול יותר של שותפים ועורכי דין שניחנו כולם ביכולות מקצועיות מעולות ובמוטיבציה גבוהה, והדבר מקל עלי ביותר. בנוסף יש ביכולתי להרחיב את סל השירותים שאני יכולה להציע ללקוחות בתחום הטכנולוגי גם בתחומים נוספים כגון רישום פטנטים, בדיקות נאותות של פורטפוליו של קניין רוחני, ליטיגציה של קניין רוחני ודיני אינטרנט.

"חוות דעת משפטית"

ליווי לקוח לקראת ביצוע עסקה דורש כיסוי רבדים שונים ו"חלוקת קשב" לכל אחד מהם. להזכיר רק כמה מהם - אבחון מטרות הלקוח, תכנון ואסטרטגיה, בדיקת היתכנות משפטית, מעורבות באסטרטגיה העסקית, כיסוי היבטי רישוי ורגולציה, ניהול משא ומתן ובניית עסקה עמידה משפטית ובת קיימא מעשית. איזה פרופיל אישיותי-מקצועי צריך לדעתך להיות לעורך דין כדי שיוכל לבצע את כל אלה?

יש קווי אופי שמועילים בביצוע עסקאות מורכבות ואשר עושים עו"ד ל-DEAL MAKER בניגוד ל-DEAL BREAKER. קווי אופי אלה יהיו אוזן קשבת ופתיחות וגמישות לצרכי הלקוח והצד האחר. בנוסף חיוני ביותר שלעוה"ד תהיה יכולת יצירתית למצוא פתרונות למצבים שנראים אבודים. עו"ד נבון ייטיב לעשות אם ינהג בכבוד לא רק במרשו המשלם את שכרו אלא גם בצד שכנגד ובעורכי הדין העומדים מולו, תוך שמירת קור רוח ושלוות נפש גם בעת מצבי משבר. עו"ד שכזה ירוויח את אמון מרשו והצד שכנגד לעסקה ויוביל להסכמות המאפשרות עסקה. אציין גם שעריכת דין טובה מחייבת את ידיעת החוק וגם לימוד מעמיק של פרטי העסקה, ערנות וכושר ניסוח מעולה.

משב רוח מרענן

ולסיום, כמי שחייה חדורים ומלאים בעשייה משפטית, כשאת לא "נושמת" משפטים ועסקים, איזה אוויר ממלא, מרענן ומספק אותך?  

האוויר המרענן שאני נושמת נמצא בהרי הגליל המערבי בקיבוץ כישור בו מתגוררת בתי הבכורה, בעלת צרכים מיוחדים. משפחתי בנתה בית בסביבה, בישוב בשם לבון, ואנו מנסים כמיטב יכולתנו לסייע לכישורית, שהינו בית לכל החיים לאנשים הדומים לבתי. כל ביקור בכישורית מרחיב את לבי ונותן לי פרופורציות נכונות לחיים הקיימים מעבר לעשייה המשפטית. אני מלאת הערצה למייסדי הכפר על פועלם הייחודי - הנותן לי את שלוות הנפש לעסוק במרץ בחיי המקצועיים.

הראיון עם עו"ד יעל ברץ, שותפה בכירה במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ, נערך על ידי עו"ד פנינה מרפיש – יוני 2014.

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#