תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משמעותה הכלכלית של הכתובה

הכתובה היא מסמך משפטי לכל דבר ועניין, ולכן אל לה לאישה המתגרשת לוותר עליה ועל משמעותה הכלכלית בפזיזות ללא בחינת הנסיבות. עו"ד אריאל דרור מסביר מה תוקפה של הכתובה, מתי זכאית לה האישה ומתי עלולה זכאותה להישלל

לביה"ד הרבני הסמכות הבלעדית לדון בנושא הכתובה, וזאת במסגרת סמכותו הבלעדית להורות על גירושין. במסגרת דיוני גירושין בביה"ד הרבני פונים הדיינים לאישה ושואלים אותה, כדבר שבשגרה, האם היא עומדת על כתובתה - היינו, דורשת לקבל אותה. פעמים רבות האישה עונה בשלילה, בלי להקדיש לדבר מחשבה רבה ( ויתור זה מכונה "מחילה"). המחילה נובעת מהעובדה כי רבים תופסים כיום את הכתובה, עליה חותם הבעל בעת עריכת טקס הנישואין, כמסמך ישן וחסר חשיבות.

אולם, במאמר זה אבהיר כי מחשבה זו מוטעית, שכן המדובר במסמך משפטי לכל דבר ועניין (מעין שטר חוב), בו מתחייב הבעל בחיובים שונים כלפי אשתו, ואם האישה לא איבדה את זכאותה לכתובה,  היא זכאית לקבל את הסכום הנקוב בה.

מה כוללת הכתובה?

הכתובה כוללת את חובותיו של הבעל כלפי אשתו במהלך הנישואין ובמקרה של גירושין ונועדה, מבחינה הלכתית, להגן על האישה מפני גירושין פזיזים. במהלך הנישואין הבעל מתחייב לזון את אשתו, לפרנסה, לכבדה ולדאוג לצרכיה. בנוסף מתחייב הבעל על סכום מסוים, ע"פ החלטתו, אותו ישלם לאשתו במקרה של גירושין. לעתים, בשל השמחה בטקס הנישואין, מתחייב הבעל על סכום גבוה במיוחד, גם אם הוא אינו מצוי ברשותו, מתוך מחשבה כי ממילא לא יגיע לידי גירושין.

בהקשר זה יצוין כי רבנים רבים מבקשים מהחתן כי ירשום בכתובה סכום בו הוא יכול לעמוד (בד"כ כמה עשרות אלפי שקלים) כדי למנוע מצב בו הצדדים יגיעו לגירושין, האישה תעמוד על כתובתה, אולם לבעל לא יהיה כיצד להיפרע.

מהו תוקפה של הכתובה?

כאמור, הכתובה הינה מסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין, עליו חתומים הבעל ושני עדים מטעמו, והיא מוקראת במהלך טקס הנישואין. בשל תוקפה המשפטי האישה זכאית לדרוש את סכום הכתובה במקרה של סכסוך גירושין, ללא קשר לגובהו, גם אם הבעל התחייב על סכום כסף גבוה שאינו בחזקתו, וכל עוד לא איבדה את זכאותה לכך.

אם ביה"ד שוכנע כי מדובר בסכום גבוה ודמיוני, הוא רשאי להורות על הפחתתו. אולם אם ביה"ד סבור כי הבעל יכול לשאת בסכום הכתובה, אף אם הינו גבוה, לא יורה על הפחתתו, והבעל יצטרך לשלם סכום זה כחלק מתנאי הגירושין, על מנת שיוכל להתגרש.

כאשר מדובר בבני זוג שנישאו טרם כניסתו של השקל החדש, אזי ישנה מחלוקת כיצד לקבוע את הסכום המעודכן. דיינים מסוימים סוברים כי יש לבצע הצמדה למדד כיום, וכך למעשה ניתן להגיע לסכומים גבוהים מאוד של מאות אלפי שקלים. לעומתם יש הסוברים כי יש לקחת את סכום הבסיס, נקוב בשקלים חדשים ללא הצמדה, כך שאם לדוגמה רשום 10,000 שקל ישן, אזי מגיע לאישה 10,000 שקל חדש.

ישנם בי"ד אשר נוקטים את דרך האמצע ומציעים סכום פשרה, לפי נסיבות העניין (כאמור, במקרה בו האישה זכאית לכתובה ולא מחלה עליה).

מתי האישה זכאית לכתובתה?

כאשר הבעל מבקש להתגרש, אך אין לו עילת גירושין מוכחת על פי ההלכה, כגון הוכחת בגידה של האישה או הכרזתה כ"מורדת בבעלה". במקרה שכזה, בו אין דופי באישה, וכאמור הגירושין הינם ביוזמת הגבר, האישה זכאית לקבל הכתובה.

כאשר הבעל גורם לאישה לעזוב את הבית, לדוגמה בשל אלימות. במקרה שכזה, כאשר יוכח כי העזיבה מוצדקת, האישה תהיה זכאית לכתובה. בפס"ד שניתן לאחרונה ע"י ביה"ד הרבני בבאר שבע חויב בעל, אשר היה נשוי לאשתו שנה בלבד, לשלם לה את מלוא כתובתה בסך 180,000 ש"ח. באותו מקרה הבעל נקט כלפי אשתו אלימות מוכחת שגרמה לה לעזוב את הבית. מאחר שלא היה כל פגם בהתנהלות האישה, זכאותה לכתובה עמדה על כנה חרף הנישואין הקצרים.

כאשר האישה תובעת גירושין בשל בעיה אצל הגבר המהווה עילת גירושין מבחינת ההלכה, כגון: מום הקיים אצל הבעל טרם הנישואין שלא ידעה עליו; אימפוטנציה; עקרות אצל הבעל המובילה לכך כי לאחר עשר שנות נישואים לא הצליחו להקים משפחה; כאשר הגבר עזב את הבית ומסרב לקיים את חובותיו כלפי האישה, ללא כל אשמה מצדה, ובייחוד אם הוכח כי הוא בוגד.

מתי עלולה להישלל זכות האישה לכתובתה?

כאשר הבעל הוכיח כי התחתן בשל "מקח טעות". על הבעל להוכיח לביה"ד כי אשתו הסתירה ממנו לפני שנישאו בעיות רפואיות ו/או נפשיות שאינן מאפשרות ניהול תקין של חיי נישואין. כלומר, הבעל טוען כי נעשתה כאן טעות, שכן אם היה יודע על מצבה האמיתי של האישה, לא היה נישא לה.

כאשר הוכח כי האישה בוגדת. במקרה כזה היא גם תחויב בגירושין לאלתר. בהקשר זה יצוין כי בפס"ד שניתן לאחרונה בביה"ד הרבני בחיפה נקבע, כי אישה לא תקבל את כתובתה מאחר שסירבה להיבדק בפוליגרף על מנת להוכיח כי לא בגדה בבעלה עם גבר זר. האישה טענה כי היא לוקחת תרופות ולכן התוצאה לא תהא אמיתית, אולם ביה"ד טען כי עצם הסירוב, בנוסף לעובדה כי האישה היא זו שרצתה להתגרש מאחר שמאסה בבעל, מובילים לכך כי תאבד את זכאותה לכתובה.

כאשר האישה הוכרזה כ"מורדת בבעלה". הכוונה לאישה שאינה מקיימת את חיוביה כלפי הבעל, ללא סיבה מוצדקת .

כאשר האישה עוזבת את הבית ללא סיבה מוצדקת.

ומתי בכל זאת ראוי לוותר על הכתובה?

חשוב לציין כי לעתים ויתור על הכתובה הינו מהלך נכון במסגרת כלל הליכי הגירושין. כך לדוגמה, ויתור על הכתובה יכול להיות מוצדק אם האישה מעוניינת בגירושין מהירים ואינה רוצה לבזבז זמן מיותר על דיונים בנושא הכתובה.

כמו כן, גם במקרה בו הצדדים נמצאים במגעים מתקדמים להסכם גירושין כולל, בו קיבלה האישה את מרבית דרישותיה, יתכן בהחלט כי יהיה מוצדק לציין כי האישה מוחלת על כתובתה כדי לא "לפוצץ" את ההסכם. מצבים כאלה תלויי נסיבות, כמובן, וחשוב לבחון כי אכן האישה תוכל לפתוח את פרק ב' בחייה באופן חלק מהבחינה הכלכלית. בהקשר זה יצוין כי כל הסכם גירושין חייב לכלול התייחסות לנושא הכתובה - האם האישה מוחלת עליה לחלוטין או שמא זכאית לסכום מסוים שיקבע בהסכם.

על כן ראוי כי כל אישה הזכאית לכתובה תהיה מודעת למשמעותה הכלכלית במסגרת הליכי הגירושין ולא תמהר למחול עליה ללא מחשבה נוספת.

עו"ד אריאל דרור, ממשרד עו"ד דרור מתמחה בדיני משפחה וירושה

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#