רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אפל נגד סמסונג – מאבקי הפטנטים ממשיכים

הסאגה המתמשכת במלחמת הפטנטים בין שתי ענקיות אפל וסמסונג מגיעה לשלב חדש ואולי אף לנקודת מפנה מפתיעה. אפל זכתה במשפט פטנטים נוסף נגד הענקית הקוריאנית אבל סכום הפיצוי שנפסק לטובתה נמוך משמעותית ביחס לסכום שדרשה אפל

הסאגה המתמשכת במלחמת הפטנטים בין שתי ענקיות אפל וסמסונג מגיעה לשלב חדש ואולי אף לנקודת מפנה מפתיעה. אפל זכתה במשפט פטנטים נוסף נגד הענקית הקוריאנית אבל סכום הפיצוי שנפסק לטובתה נמוך משמעותית ביחס לסכום שדרשה אפל.

אי שם בשנת בשנת 2007, אפל הציגה את האייפון הראשון. האייפון היה כה חדשני שהוא תפס את המתחרים בשוק הסמארטפונים אובדי עצות עם המכנסיים למטה. לעומת הסמארטפונים שהיו נפוצים באותה תקופה בשוק והציגו ממשקי משתמש מסובכים המבוססים על מקלדות מיניאטוריות בלתי נוחות, האייפון היה מוצר פורץ דרך אשר הציג ממשק משתמש חדשני המבוסס על מסך מגע מתוחכם.

באותו אירוע השקה בשנת 2007, סטיב ג'ובס המנוח הציג את המסך החדשני של האייפון הראשון והילל רבות בשבחו. באותה הזדמנות הוא גם זרק איום מרומז למתחריו אשר כיום, רלוונטי יותר מתמיד:

 "It's super smart, you can do multi finger gestures on it…And boy have we patented it"

מאז אותו אירוע השקה רחוק משנת 2007 עברו הרבה מים בירקון וגם המעמד הבלתי מעורער של אפל נתערער לו. מאז, יצרנים מתחרים באפל אימצו בשמחה את העיצוב הכללי של האייפון ואף את הרעיונות השונים העומדים בבסיס ממשק המשתמש החדשני של האייפון – רעיונות המוגנים בפטנטים שונים.

זהו כבר לא סוד שאפל נלחמת ומפסידה בקרב קשה ומתיש מול יצרני סמארטפונים אחרים ובמיוחד מול סמסונג – הענקית הקוריאנית. עם סדרת הגלאקסי שלה, סמסונג הולכת ומנצחת את אפל והאייפון. כך, ברבעון הראשון של השנה הנוכחית, סמסונג דיווחה על כ-85 מיליון מסירות של סמארטפונים ללקוחות לעומת, מספר נמוך משמעותית של 43.7 מסירות לאפל.

אפל מצידה לא ריכזה את המערכה בתחומי העולם המסחרי, אלא פתחה במלחמת פטנטים עולמית נגד סמסונג, אשר לא נשארה חייבת, ובד בבד הגישה נגד אפל תביעות על הפרת פטנטים ברחבי העולם.

אפל צברה בעיקר ניצחונות, ואילו סמסונג צברה בעיקר הפסדים במערכה המשפטית המתמשכת על כס המלכות העולמי בשוק הסמארטפונים. כך למשל, ניתנו לזכות אפל מספר רב של פסקי דין וצווי מניעה נגד סמסונג ובמיוחד בחודש מרץ 2014, כאשר אפל קיבלה לידיה פסק דין בשווי 929 מיליון דולר נגד סמסונג.

המאבק המשפטי בין שתי ענקיות הטכנולוגיה הגיע לשיא חדש לפני מספר ימים כאשר בהליך משפטי שהתנהל בבית משפט מחוזי במדינת קליפורניה שבארצות הברית, חבר המושבעים הוציא תחת ידיו פסק דין אשר נתן ניצחון נוסף לאפל, גם אם קטן יותר מהניצחון הקודם.

במסגרת ההליך האחרון בין הניצים, אפל הגישה תביעה בסך 2 מיליארד דולר נגד סמסונג בגין הפרה של 5 פטנטים העוסקים בעיקר סביב ממשק המשתמש של האייפון. סמסונג מצידה לא נותרה חייבת והגישה תביעה שכנגד בגין הפרה של שני פטנטים בידי אפל.

שני הצדדים החליפו מהלומות כואבות בדיון בהליך ובנוסף לעלות שכר הטרחה של עורכי דינם, נאלצו לגלות נתונים רגישים לגבי ההכנסות ותהליכי ייצור ושיווק. הפרטים המביכים ביותר נתגלו במסגרת חשיפת התכתבויות דואר אלקטרוני של מנהלים בכירים בשתי החברות.

כך למשל, סמסונג נפנפה בהודעת דואר אלקטרוני של סטיב ג'ובס המנוח בעצמו שנתפס מודה שאפל מפגרת מאחורי מערכת ההפעלה של גוגל. מנגד, אפל נפנפה בהודעה ממר שין, המנהל הכללי של עסקי הסלולאר של סמסונג. מר שין נתפס כאשר הוא מודה בקיומו של משבר עיצובי בסמסונג ואף יותר, כי ההבדל בין מוצרי סמסונג לאייפון הוא כמו שמיים וארץ.

בסופו של דבר, חבר המושבעים הכריע כי סמסונג אכן הפרה 2 מתוך 4 פטנטים, כאשר השופטת הנכבדה כבר הכריעה בהפרה נוספת של הפטנט החמישי. מנגד, נפסק כי אפל הפרה 2 מתוך 2 הפטנטים שנטענו על ידי סמסונג.

ואולם, בניגוד לדרישתה של אפל ל-2 מיליארד דולר כפיצויים, נפסקו לזכותה 119.6 מיליון דולר בלבד. סכום אדיר במונחים של בני תמותה אך סכום נמוך יחסית מבחינתה של אפל, אשר קיבלה 10% בלבד מהסכום אותו דרשה. סמסונג מצידה דרשה פיצויים בסך 6 מיליון דולר ונפסקו לזכותה כ-160 אלף דולר בלבד.

יש לציין, כי מירב הפיצויים, כ-99 מיליון דולר שנפסקו לטובת אפל, נבעו מהפרה של פטנט על שיטה שמאפשרת ללחוץ על מספר טלפון בסמס ולבצע חיוג מידי מבלי להעתיק את המספר תחילה (פטנט US5946647).

 אם כן, זהו רק פרק נוסף בסאגה המתמשכת בין אפל לסמסונג. אין ספק שהמאבק נמצא רחוק מסיום, ועוד הרבה ראשים יתגלגלו לפני שנראה סוף לכך, אך בכל מקרה, ניתן להגיד שהניצחונות המשפטיים של אפל הולכים ונהיים קטנים יותר, ומאידך ההצלחה המסחרית שלה מדשדשת באופן מטריד.

יחד עם זאת, הצופים מהצד יכולים להמשיך ליהנות מההצגה, שכן מתנהלים עוד הרבה הליכים בין הצדדים והמערכה עדיין רחוקה מסיום.

עו"ד יונתן דרורי הוא מבעלי משרד דרורי-וירז'נסקי-אורלנד ושות', המתמחה בדיני קניין רוחני, ועו"ד ואלכס נבדריק נמנה עם צוות עורכי הדין במשרד.

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#