תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גירוש מישראל

כמו לכל אדם, למגורש מישראל זכויות רבות. חוסר ידע בסיסי ביחס לזכויותיו על פי דין והסיטואציה המלחיצה אינם מאפשרים לו לשקול את צעדיו. במקרים רבים ניתן להקל על המגורש במהלך תהליך הגירוש ואף למנוע את גירושו

במהלך השנים האחרונות ועד לשנת 2012 (סיום הקמת הגדר בדרום הארץ) נכנסו לישראל מאות אלפי זרים אשר שהו ושוהים שלא כחוק. המדובר לא רק בגנבי גבול, מסתננים ממדינות אפריקה אשר חצו את הגבול מסיני לישראל, אלא גם בזרים שהגיעו לישראל עם אשרת עבודה חוקית ולא עזבו לאחר תום תקופת האשרה, בתיירים ובעובדים במומחים.

במטרה להילחם בתופעת ההסתננות והשהייה הבלתי חוקית, הוקמה בשנת 2002 יחידת עו"ז כתת-יחידה בתוך משרד התמ"ת ובהמשך ככפופה למנהל האוכלוסין וההגירה השייך למשרד הפנים.

בעת הקמתה תפקידה של היחידה היה לבדוק את תנאי העסקתם של עובדים זרים אצל מעסיקיהם הישראלים. עם זאת, עקב שינוי הנסיבות והעלייה המתמדת במספר הזרים השוהים בישראל שלא כחוק, החלה היחידה להפנות יותר ויותר משאבים לאכיפת חוקי ההגירה לרבות חוק הכניסה לישראל ותקנות הכניסה לישראל, מעצר מסיבי של זרים, העמדתם לדין וגירושם מישראל.

הליך הגירוש מישראל כולל מעצרים, חקירות, כליאה, העמדה לדין והרחקה. במקרים רבים דוגלת המדינה בהרחקה מיידית (תוך 72 שעות) לאחר החתמת המגורש על הסכמה לגירוש, החתמה אשר מתאפשרת אודות למצב המלחיץ בו נמצא המגורש.

לעיתים קרובות, מגורש הזר מישראל בלי שהספיק לאסוף את חפציו, את כספו ואת רכושו הפיזי ו/או הסנטימנטלי.

גם מקרים בהם ניתן למנוע את הליך הגירוש מסתיימים בדרך כלל בהרחקה מיידית מישראל, כפועל יוצא של חוסר הידע והיכולת של המגורש להתמודד עם הליך הגירוש לבדו. המגורש אינו מודע לזכויותיו הבסיסיות ומגורש במקרים רבים חסר כל.

זר אשר נעצר באשמת שהייה בלתי חוקית בישראל, מועבר בדרך כלל למתקן של רשות האוכלוסין וההגירה הקרוב לאזור מעצרו. במתקן עובר הזר חקירה ראשונית וכן שימוע בו מבררים היכן שהה, עבד וכו'.

עם סיום החקירה הראשונית מועבר הזר לאחד משני מתקנים - אם מדובר ביחיד, לכלא גבעון הממוקם במתחם אילון ברמלה. אם מדובר במשפחה, הם מועברים למתקן המגורשים "יהלום" אשר נמצא במתחם שדה התעופה בן גוריון.

במתקנים האמורים עובר המגורש קליטה ושימוע נוסף בו מנסים להחתימו על הסכמה לגירוש מזורז מרצון תוך 72 שעות.

כחלק מהתהליך וטרם גירושו מישראל, מועבר הזר לדיון בבית הדין לביקורת משמורת, שם הוא יכול להשמיע את טענותיו, ושם גם יוציאו נגדו צו גירוש מישראל.

כמו לכל אדם, למגורש מישראל זכויות רבות. עם זאת, חוסר ידע בסיסי ביחס לזכויותיו על פי דין ומצב הלחץ בו הוא שרוי כתוצאה מהסיטואציה, אינם מאפשרים לו לשקול את צעדיו. במקרים רבים ניתן להקל על המגורש במהלך תהליך הגירוש ואף למנוע את גירושו.

עו"ד מומחה לדיני הגירה לישראל יכול בין היתר לבצע את הפעולות הבאות:

  • להיפגש עם המגורש במתקן המעצר, לוודא כי התנאים בהם הוא מוחזק הם בהתאם לדרישות החוק וכי לא פוגעים בזכויותיו. 
  • לבקש מהגורמים הרלבנטיים לאפשר למגורש או מי מטעמו לאסוף את חפציו וכספו.
  • לעיין בחומר החקירה ובפרוטוקולים.
  • לנהל מו"מ עם רשות האוכלוסין וההגירה ועם משרד הפנים ביחס לאופן הגירוש. בעיקר להגיע להסכמות כי למגורש לא תהיה חותמת גירוש בדרכונו או במסמכי נסיעתו, אשר תפגע בו בעתיד גם בארץ מוצאו וגם במדינות המערב השונות.
  • לנהל מו"מ עם הפרקליטות האזרחית ביחס לגירושו מהארץ של העצור.
  • להגיש בקשה חריגה (תלוי במקרה) לוועדת חריגים במשרד הפנים, אשר בוחנת כל מקרה לגופו, ובמקרים מסוימים יכולה לאשר את שהייתו של המגורש בישראל עד להסדרת מעמדו.
  • להגיש בקשה זמנית לבית דין לביקורת משמורת למניעת גירוש וכן בקשה לשחרור בערבות עד לדיון בעתירה מנהלית בבית המשפט לעניינים מנהליים.
  • להגיש עתירה מנהלית כנגד הגירוש (בהתאם לנסיבות) לבית המשפט לעניינים מנהליים.

הפעולות המתוארות לעיל הינן בגדר זכויות על פי חוק אשר יש לנתין הזר לפני גירושו מישראל.

עו"ד יפתח חנן מתמחה בדיני הגירה וניוד מומחים לישראל.

אין במידע שבמאמר או בכל חלק ממנו כדי להוות ייעוץ משפטי או ייעוץ אחר או המלצה או חוות דעת מכל סוג שהוא. המחבר/ים ו/אוProGuides  ו/או אתר TheMarker אינם נושאים באחריות כלשהי בכל הקשור למאמר, תוכנו, נכונותו, אמינותו, דיוקו, שלמותו, תאימותו, עדכנותו, משמעויותיו והשלכותיו. האחריות בעשיית שימוש במאמר או בכל חלק ממנו היא על המשתמש בלבד ועליו לקבל עצהמקצועית מעורך דין לפני נקיטת כל פעולה המסתמכת על הנאמר במאמר. המאמר נמסרל-ProGuides  על ידי עורך/כי הדין ו/או משרדם/יהם לשם הכללתו באתר, ו-ProGuides  ו/או אתר TheMarker אינם אחראים בשום דרך כלפי כל אדם ו/או גוף בכלדבר שהוא הקשור למאמר.

 

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#