תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סיום ההתקשרות החוזית במכרז "מטעמי נוחות"

סיום הסכם "מטעמי נוחות" עלול לפגוע בפעילותו העסקית של המציע אשר התבסס על המכרז כאופק תעסוקתי וכלכלי מניב לתקופה מוגדרת וידועה מראש. עו"ד תומר רייף מצדד בבית המשפט, שלא אישר לעיריית תל אביב לסיים חוזה התקשרות עם חברות גינון על סמך סעיף זה

כנהוג במקומות רבים בעולם, חייבים גופים ציבוריים/ממשלתיים בישראל לפני שהם מתקשרים בחוזים מסחריים, לפרסם מכרזים בהתאם לקבוע בחוק חובת מכרזים, התשנ"ב-1992. בהתאם לכך, מתבצעות אינספור התקשרויות בין גופים ציבוריים (המדינה, משרדי הממשלה, תאגידים ממשלתיים, מועצות, עיריות וכיו"ב), לתאגידים פרטיים לביצוע עבודות שונות ומגוונות.

החוזה נשוא המכרז הינו, לרוב, חוזה עב כרס המכיל מספר רב של סעיפים וכללים המאפשרים, מצד אחד, את קיום המכרז באופן תקין ויעיל ומצד שני מאפשרים, בתנאים מסוימים ומוגדרים מראש, את סיום ההתקשרות בטרם עת. הסעיפים במכרזים המאפשרים לגוף הציבורי שפרסם את המכרז לסיים את ההתקשרות אמורים להיות מפורשים וברורים על מנת שהצדדים ידעו היטב מהם בדיוק התנאים והנסיבות שיובילו להפסקת ההתקשרות נשוא המכרז בטרם עת. ואולם, למרבה הצער, בפרקטיקה נתקלים לעתים בסעיפים שאינם תמיד ברורים ומובנים. כך, לא אחת מפרסמי המכרזים מנסחים סעיפים לסיום ההתקשרות עם הזוכה באופן כללי ורחב כך שיהיה ביכולתם להביא את המכרז לידי סיום קודם זמנו בנסיבות שאינן ידועות מראש לצדדים ("סעיף סיום מטעמי נוחות"), דבר אשר עלול להוות פתח למחלוקות משפטיות בין הזוכה במכרז לבין הגוף הציבורי עמו נערכה ההתקשרות.

מצב זה אינו פשוט מבחינת המציע הפרטי. סעיף סיום מטעמי נוחות מערער את יציבות ההסכם החוזי ומוליד, לא אחת, מחלוקות משפטיות בין הצדדים. במצב זה המציע/הזוכה במכרז תלוי בחסדיו של עורך המכרז אשר יכול בהתאם לסעיף סיום כללי לסיים את החוזה בטרם עת ולפגוע משמעותית בפעילותו העסקית של המציע אשר התבסס על המכרז כאופק תעסוקתי וכלכלי מניב לתקופה מוגדרת וידועה מראש.

בעייתיות זו הוצגה לאחרונה בפרשת ארגוב אייל ואח' שנדונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב (ה"פ 65339-10-13). מדובר היה במכרז של עיריית תל אביב לביצוע עבודות גיזום וגינון ברחבי העיר תל אביב למשך שנתיים. בעת שנותרו כ-8 חודשים לסיום ההתקשרות, הוגש כתב אישום כנגד חברות הגינון בגין בעבירות לפי חוק ההגבלים העסקיים ורישום כוזב במסמכי תאגיד וכתוצאה מכך החליטה העירייה להפסיק לאלתר את ההתקשרות עם חברות הגינון. יש לציין כי החוזה נשוא מכרז כלל מספר סעיפי סיום ספציפיים וברורים ולצדם סעיף יציאה כללי שקבע כי העירייה "רשאית להפסיק את ההתקשרות בכל עת, אף לפני המועד הנקוב בהצעת הקבלן או בחוזה זה, מבלי שתהיה חייבת במתן הסברים כלשהם, ובלבד שתישלח על כך הודעה בכתב לקבלן 14 ימים מראש". נוסח שכזה מכונה גם בפרקטיקה "סיום הסכם מטעמי נוחות" ("Termination for Convenience").

באותו מקרה העירייה טענה כי הוקנתה לה סמכות כללית, מכוח חובתה כרשות ציבורית להביא את ההסכם עם חברות הגינון לסיום בנסיבות של הגשת כתבי אישום כנגדן אף בהעדר אסמכתא מיוחדת בלשון החוזה ובהסתמך על סעיף סיום ההסכם מטעמי נוחות כפי שצוטט לעיל. עוד טענה העירייה כי אין זה ראוי שחברה שכנגדה הוגש כתב אישום, בנוגע ליצירת הסדר כובל החותר תחת יסודות שיטת המכרזים, תמשיך ליתן את שירותיה לעירייה. חברות הגינון לא נותרו אדישות לעמדת העירייה ופנו לבית המשפט שיכריז כי הפסקת ההסכם מצד העירייה נעשתה שלא כדין, לא בהתאם לתנאי המכרז וכי יש להמשיך את הסכם ההתקשרות עד לסיומו החוקי הקבוע במכרז.

בית המשפט המחוזי דחה את טענות העירייה תוך שהוא קובע כי הוראה בהסכם ההתקשרות המאפשרת את סיום ההתקשרות בכל עת "ומטעמי נוחות" פוגעת קשות בעקרונות דיני המכרזים. בית המשפט עוד קובע כי המציעים במכרז רשאים לצאת מתוך הנחה שתקופת ההתקשרות עמם תהא זו הקבועה בתנאי המכרז ולכן הפרשנות של "סעיף סיום מטעמי נוחות" צריכה להיות מצומצמת ומסויגת לנסיבות חריגות ביותר שכן כל פרשנות אחרת, תאיין את כללי המכרז ותאפשר לרשות הציבורית להפסיק את החוזה כל אימת שהזוכה בו לא יראה לה.

מצב של סיום החוזה קודם זמנו קל וחומר בניסוח של "סיום מטעמי נוחות" הוא ללא ספק חריג הטעון עיגון בלשון החוזה או בדין. אנו סבורים כי טוב עשה בית המשפט שעמד על עקרון זה ולו משום שסעיף הסיום מטעמי נוחות יוצר יתרון בלתי הוגן למפרסם המכרז (הרשות הציבורית), מקפח באופן קשה את ציבור המציעים ופותח פתח רחב לניצול הסעיף לצורכי הרשות הציבורית. מצב שכזה אף מערער את מוסד ההתקשרות המכרזי ועלול להוביל לחוסר יציבות עסקי אצל המציעים השונים. לא מן הנמנע כי החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב תגרום לרשויות הציבוריות לחשוב היטב בטרם יפעילו את סמכותן לסיים התקשרות עם זוכים אך ורק על בסיס של סעיף כללי שמנוסח אך ורק לטובתן (כאמור נוסח הידוע בשם "סיום הסכם מטעמי נוחות").

עו"ד תומר רייף שותף בפירמה ועומד בראש מחלקת ליטיגציה ודיני מכרזים במשרד עורכי הדין הבינלאומי   ZAG-S&W  זיסמן, אהרוני, גייר ושות'.

 

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#