תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מיתוג מתחדש לעורכי דין כקלף מנצח בשוק תחרותי

הניו מדיה ואמצעי התקשורת המסורתיים הם כלי השיווק של עורכי דין בשוק התחרותי בו הם פועלים. עורכי הדין יכולים לנצלם בהתאם לכללי האתיקה של הלשכה לצורך מיתוג ובידול מול עמיתיהם

כיום ישנם בישראל מעל ל-63,000 עורכי דין והיחס בין כמות עורכי הדין לאוכלוסיה הכללית הינו הגדול בעולם. בשוק תחרותי מוצף, ויש שיטענו אכזרי, ממין זה, מקצועיות אינה מספיקה להצלחה עסקית. לצד המקצועיות נודעת חשיבות גדולה למיתוג, שיווק תקשורתי ובידולו של עורך הדין מבין מתחריו ועמיתיו למקצוע.

החלטה תקדימית שהתקבלה לאחרונה ע"י ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין מתירה למעשה לעורכי דין לפרסם סרטוני וידאו מקצועיים בכיכובם במסגרת אתריהם המקצועיים. ההחלטה קובעת כי נוכח ההתפתחות הטכנולוגית המאפשרת פרסום של סרטונים באופן דיגיטלי ברשת האינטרנט בדרכים שונות, אין להבחין בין פרסום בדרך של טקסט כתוב לבין פרסום בדרך של וידאו. כלומר, לא יינקטו אמצעים משמעתיים נגד עורך דין בגין פרסום תוכן בווידאו, אם אותו תוכן היה מותר לפרסום בטקסט רגיל. משמעות הדברים היא שמעתה והלאה יוכלו עורכי דין לפרסם באתריהם העסקיים קטעי מדיה מצולמים עסקיים, בתנאים מסוימים ההולמים את כללי האתיקה של המקצוע.

הסרטון עשוי לכלול ראיון עם עורך הדין בנושאים משפטיים, הרצאה בתחום משפטי או הסברים מפיו למונחים משפטיים. הסרטון מותר כל עוד הוא מהווה סרטון תדמית, וכאשר אין הדברים הנאמרים בו מהווים הפרה אחרת של כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין הנוגעים לפרסומת, דוגמת דברי שבח עצמי, הטעייה, הצגת תעריפים והנחות, חשיפת שמות לקוחות ופרטים מתיקים, התבטאויות לא ראויות, וכדומה. חשוב לציין כי את הסרטונים האלה אין להפיץ ללקוחות או לעורכי דין עמיתים באופן יזום, ולמעשה כל סרטון שיכול להוביל להטעיית הציבור, לפגיעה בציבור או לפגיעה בכבוד המקצוע יחשוף את עורך הדין המפרסם לדין משמעתי.

החלטה תקדימית זו מעידה בין היתר על ההבנה כי בשוק תחרותי כמו היום, יש לאפשר לעורכי הדין להיכנס לעולם השיווק הדיגיטלי על מנת לאפשר להם את הניסיון לבדלם ממתחריהם אשר מתמחים באותו התחום. השיווק הינו רב ממדי, הן מבחינת היבטיו, והן מבחינת המדיות בהן ניתן להשתמש.

מכלול האסטרטגיה השיווקית כולל קביעת מטרות ראשיות ומשניות ולאחר מכן תוכנית ביצוע הן של יחסי ציבור והן של פרסום בצינורות המדיה השונים. יחסי ציבור הם מכלול פעולות הנעשות מטעמו של משרד, זאת על מנת להביא מידע חיובי והאדרת השם למודעות הציבור. עבודת יחסי הציבור היא חלק חשוב ממערך השיווק. כיום, בשוק תחרותי, יחסי ציבור הם הרבה מעבר לניסוח הודעה לעיתונות ושכנוע הכתב לפרסמה. לעומת יחסי הציבור, הפרסום דורש תשלום עבור הנוכחות במדיה. הפרסום מאפשר יכולת שליטה ובקרה גבוהה של המפרסם, אך בהתאמה גם סובל מאמינות נמוכה יחסית בהשוואה לאמצעי שיווק אחרים דוגמת יחסי ציבור. בהקשרו הספציפי של מקצוע עריכת הדין, סעיף 55 לחוק לשכת עורכי הדין וכללי לשכת עורכי הדין (פרסומת) אוסרים איסור גורף על פרסום של עורכי דין, שנעשה ביוזמתם של עורכי דין.

למרות האיסור הגורף ישנם מקרים בהם עו''ד רשאי לפרסם את עצמו ומשרדו. עו''ד רשאי לפרסם עצמו בעיתונות כתובה במסגרת מדורים שיוקצו לפרסומות מעין אלה, במגזינים וכתבי עת, במדריכים מקצועיים, באינטרנט ובשלט המשרד. הפרסום עשוי לכלול את שם עורך הדין והיותו עו''ד מוסמך, תארים אקדמיים, כשירותו לעסוק בעריכת דין מחוץ לישראל, היותו מגשר או נוטריון, תחומי עיסוק המשרד, עבודות מחקר וכתיבה אקדמית של עורך הדין, שליטה בשפות שונות, תפקידים שהוא ממלא או מילא בעבר.

על בסיס הבנה זו, שפרסומם של עורכי דין מותר אך מוגבל ביותר, על עורכי דין לנסות להשתלב ולגייס לזכותם את אמצעי התקשורת השונים, הן תקשורת ההמונים והן התקשורת החדשה (New Media).  

במסגרת התקשורת החדשה יכול עורך הדין לרתום לזכותו אתר עסקי וכרטיס ביקור ייחודי  משלו, פרופיל ברשתות  החברתיות,  שנועדו גם  ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים בקרב משתמשיהן, העלאת סרטונים מקצועיים לאתר YouTube,החזקת עמוד עסקי וחברות בקבוצות שיחה רלוונטיות ברשת החברתית Facebook, ועוד.

לסיכום, במצב דברים בו פוליטיקאים מפרסמים את דבריהם בפייסבוק, עוד בטרם הדובר שלהם העביר הודעה מסודרת לעיתונות ופנה לאמצעי התקשורת המסורתיים, אין ספק כי מדובר בכלי משמעותי. עם זאת, הניו מדיה לא מהווה תחליף לאמצעי התקשורת המסורתיים, היא אינה מייתרת את קיומם ואינה מוציאה את הרלוונטיות והחשיבות הטמונים בשימוש בהם.

הכותבת: לימור גורביץ,  משרד לימור גורביץ תקשורת שיווקית המתמחה בתחום המשפט והכלכלה.

limorgu@bezeqint.net

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#