תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם יוכלו רוכשי הדירות בחדרה לדרוש מגינדי את ביטול ההסכם?

האם מחדל המרפסות בפרויקט גינדי ישפיע על ההקפדה בכל הקשור לבטיחות ולפיקוח בבנייה? ומה יהיה על כספם של הדיירים בבניין שקרס? גם רוכשי דירות בבניין הסמוך חוששים לאכלסו, מודאגים מירידת ערך הדירות ודורשים לבטל את הסכם המכר

אם לא די היה באולמי ורסאי, גשר המכביה וטרגדיות אחרות, באה פרשת קריסת המרפסות בחדרה, שרק במזל לא הפכה לטרגדיה, והטיחה בפנינו את שבריריות תרבות ה"חפיף".  אך מה יעשו מי ששמו את מיטב כספם על בית שהוא כרגע קרן הצבי? עו"ד יעקב אברמוביץ נותן סיוע משפטי מהיר.

מחדל המרפסות, יש לקוות, יסמן את קו פרשת המים לעניין ההקפדה המוחלטת על הבטיחות והפיקוח בבנייה, כולל חקיקת חוקים רלוונטיים לעניין. אולם מה יהיה על הכסף? לא רק הדיירים בבניין שקרס רואים עצמם נפגעים לעניין ההפסדים הכלכליים שנגרמו ושעוד ייגרמו להם. גם מי שרכשו דירות בבניין הסמוך חוששים לאכלס אותו, מודאגים מירידת ערך הדירות ודורשים לבטל את הסכם המכר.

בדרך כלל כולל הסכם המכר הוראות ספציפיות לביטולו ויש לבחון אותן היטב ובעיניים מקצועיות. עם זאת, על הדיירים לדעת, כי לא כל התרחישים האפשריים לביטול נצפים בחוזה, ובוודאי לא במקרה כה חריג.

ירידת ערך הנכס, ביטול ההסכם לאור מצג שווא ו/או החשש האמיתי למגורים בנכס שיכול להוות סכנה ממשית לחיי אדם הם רק חלק מהטענות המשפטיות הרלוונטיות לעניין. על הרוכשים לעתור לכל סעד אפשרי שמטרתו להבטיח קבלת דירה ראויה ובטוחה למגורים, ובשים לב לפיצויים עבור ירידת ערך אפשרית גם לאחר התיקון, שכן קונה מצוי ישלם פחות על דירה בפרויקט עם "עבר" כה חמור.

הנקודה החשובה ביותר היא התחייבותה של חברת גינדי בחוזה המכר למסור לרוכש דירה ראויה למגורים. בפועל, יש יסוד סביר להניח כי גם הבניין שטרם אוכלס סובל מליקויי בטיחות שאינם עולים בקנה אחד עם התחייבות החברה. החדשות האחרונות בעניין מספרות שגינדי (או אורתם סהר) ויתרו על שלבי הפיקוח, מה שעומד בניגוד חריף להתחייבותם החוזית. במקרה כזה ייכנסו לתמונה גם הוראותיו של חוק החוזים, כמו סיכול חוזה או חובת תום הלב, וכן הוראות חוק המכר הרלוונטיות, שיסייעו לתקוף את החוזה גם אם לא נכלל בחוזה ביטול בגין "קריסת מרפסות".

ההליך המשפטי יארך, מן הסתם, זמן לא קצר. זהו תיק מורכב, הכולל מספר אלמנטים של נזק ומספר לא מבוטל של אחראים בדרגות שונות, ביניהם ניתן למנות את הקבלן המבצע, מוכר הדירות, הרשות המקומית ובעלי המקצוע השונים שנטלו חלק בתכנון הפרויקט ובפיקוח עליו. סביר להניח שכל אחד מהם יעדיף להטיל את האחריות על פתחו של חברו וינסה למשוך את הזמן לטובתו במידת האפשר.

בינתיים, יוכלו הדיירים לעתור לסעדים זמניים שיעניקו להם פתרון ביניים, לאור העובדה כי מדובר בסכנת נפשות ופיקוח נפש: בין אם המדובר בדיור חלופי, פיצוי מיידי עבור שכירות או החזר הוצאות עבור שכר היועצים שיצטרכו לבדוק את הנכס, מדובר במשוכה לא פשוטה ועל הדיירים לפעול בשקידה הראויה על מנת לקבל "אוויר לנשימה" לנוכח המצב החמור שנחת עליהם, פשוטו כמשמעו, ביום בהיר וצח וללא כל התראה קודמת.

ניתן לשער, כי בקרב הרוכשים עלתה השאלה, האם להצטרף לתביעה של דיירי הבניין הקורס. עניין כמעט ודאי הוא, שבית המשפט שידון בתיקים יבחן אותם במשותף, בבחינת "זה מעיד על זה" לעניין הטענות המשיקות. עם זאת, לכל קבוצה טענות העומדות לעצמן ואינן תלויות בטענות הקבוצה האחרת.

סביר להניח, כי מי שהם עדיין במעמד של רוכשים לא נדרשים כעת לסעד זמני, כגון הוצאות דיור חלופי, בעוד דיירי הבניין שקרס נזקקים לסעד מיידי הן בדמות פתרון מגורים דחוף והן בדמות פיצוי ממוני. על רוכשי הדירות לבחון היטב גם את אפשרות ביטול ההסכם, את טיב הבנייה, את ירידת ערך הנכס ועוד, על מנת שלא ימצאו עצמם גם הם "קורסים", בסופו של יום.

בתרחיש אפשרי שבו בית המשפט לא יבטל את ההסכם, הדיירים חייבים לפעול לטובתם הם: עליהם לדרוש למנות מפקח מומחה מטעמם על הבנייה ועל התיקונים בפועל, שבשכרו יישאו הקבלן או משווק הדירות. עליהם גם לדרוש מהרשות המקומית להקפיד הקפדה יתרה על מתן טופס 4 ותעודת גמר או על כל אישור אחר המעיד על כשירות הבניין למגורים.

בתקופה זו של שיאים טכנולוגיים, לא נותר אלא לתמוה, בלשון המעטה, על קורותיו של מחדל חריג וחמור שכזה. גינדי ואורתם סהר אינם היחידים הנדרשים לבדק בית מקיף; גם הרשות המקומית צריכה לתת הסבר נוקב כיצד לא התגלו מחדלי הבנייה בבדיקות המתבצעות על ידה.

וטיפ לרוכשי דירות מקבלן: זה הזמן להעמיד את הסכמי המכר לבחינה חוזית או משפטית ולדרוש שיכללו את כל תקני הבטיחות ואפשרויות הבדיקה האפשריות.

עו"ד יעקב אברמוביץ עוסק בדיני מקרקעין

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#