תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היבטים כלכליים של חיי הידועים בציבור

מוסד הידועים בציבור: כיצד מגדירים זוג כידועים בציבור ומהם החובות והזכויות של הצדדים ברכוש, במזונות ובירושה

פעמים רבות אנו נתקלים בצדדים אשר בוחרים לנהל קשר זוגי מחייב ללא נישואין באופן מודע ובהסכמה. הסיבות לניהול קשר מחייב ללא נישואין מגוונות ויכולות לנבוע, בין היתר, מהליך גירושין קשה שעבר מי מהצדדים בעת סיום נישואיו הראשונים, מגיל מתקדם יחסית, או מסירוב של הצדדים לטקס נישואין (מסיבות דתיות או אידיאולוגיות).

על מנת שבני זוג המנהלים קשר זוגי ללא נישואין יוכרו מבחינה משפטית כידועים בציבור, עליהם להוכיח כי הינם חיים חיי אישות תוך ניהול בית משותף.

ביחס לדרישה הראשונה יש להוכיח כי הצדדים מנהלים  חיים אינטימיים כמו בין בעל לאישה, המושתתים על יחסי חיבה, אהבה מסירות ונאמנות, וכי אין מדובר בקשר קצר ובלתי מחייב.

ביחס לדרישה השנייה, הרי שיש להוכיח כי הצדדים מנהלים משק בית משותף כפועל יוצא וטבעי מחיי משפחה, כנהוג ומקובל בין בעל לאישה הדבקים אחד בשני.

היינו- יש להוכיח כי ההבדל היחיד בין בני הזוג הללו לבין בני זוג נשואים- הינו כי אלה בחרו שלא להתחתן, אולם אין כל שוני מבחינת המחויבות האחד לשני ואורח חייהם המשותף.

הגדרת בני זוג כידועים בציבור מלווה במשמעויות משפטיות נרחבות, שכן לצדדים אשר הוכרו כידועים בציבור קיימות זכויות וחבויות האחד כלפי השני. רק לאחר שבני זוג יוכרו ע"י ביהמ"ש כידועים בציבור- אזי ניתן לבחון את זכאויותיהם לזכויות שונות, לרבות ברכוש, במזונות ובירושה, שיפורטו במאמר זה.

מהם הזכויות והחובות של בני זוג שהוכרו ידועים בציבור?

זכאות לרכוש:

לאחר שהוכח כי בני זוג הינם ידועים בציבור, ובהנחה ובנוסף, שהתובע יצליח להוכיח כי הם שיתפו האחד את השני ברכושם, אזי תחול עליהם "הלכת השיתוף", הרואה את בני הזוג הידועים בציבור כמי שהתכוונו כי הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים יהיה שייך לשניהם בחלקים שווים.

אציין כי כוונת הצדדים ביחס לשיתוף נלמדת מהתנהגותם בפועל. למשל, אם אחד מבני הזוג קנה דירה, והמשכנתא והוצאות הבית שולמו מחשבון משותף של הצדדים - התנהגות זו מלמדת על כוונת שיתוף, למרות שהדירה נרכשה רק ע"י אחד מבני הזוג.

במקרה שכזה, ביהמ"ש יטה לקבוע כי הרכוש שהם צברו במהלך החיים המשותפים יהיה שייך לשניהם בחלקים שווים. כאמור, לאחר שיוכח כי הצדדים ידועים בציבור וכן כי חלה עליהם הלכת השיתוף.

אוסיף כי ישנם מקרים של זוגות החיים כידועים בציבור, מכיוון שהם רוצים לנסות ולבדוק אם יוכלו להתמיד בקשר אמיץ. לכן, יתכנו מצבים שבהם עם תחילת החיים כידועים בציבור לא תחול הלכת השיתוף בנכסים, אך עם חלוף זמן התייצבות הקשר, יחל השיתוף שישתרע לא רק על נכסים חדשים שיירכשו, אלא גם על הנכסים שנרכשו בעבר, טרם התייצבות הקשר. יחד עם זאת, אין לקבוע מסמרות, ותחולת הלכת השיתוף תיבדק בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבות החיים המשותפים הספציפיות של הידועים בציבור.

אם ידועים בציבור אינם רוצים כי הרכוש יתחלק בינם לבין בני זוגם, חשוב מאוד כי יערכו הסכם המבהיר מה יהיה אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה, על מנת שלא ליצור מצב בו עלול מי מהם לפנות לביהמ"ש בטענה כי הינו זכאי לחלק מהרכוש, וכך לגרור את הצד השני להליך משפטי ארוך ויקר.

זכאות לירושה:

ע"פ חוק הירושה חלקם של בני זוג ידועים בציבור בירושה זהה לחלקם של בני זוג נשואים. כלומר, בן הזוג הנותר בחיים מקבל מעיזבון המוריש את מה שהיה מקבל אילו היו נשואים כדין. על מנת שזוג יחשב כידועים בציבור לצורך הזכאות בירושה, צריכים להתקיים תנאים הבאים:

א.         ניהול חיי משפחה ומשק בית משותף.

ב.         בני הזוג לא היו נשואים אחד לשני.

ג.          בשעת מות אחד מהם לא היה בן זוגו נשוי לאחר.

ד.         לא קיימת  הוראה סותרת בצוואה.

זכאות בת הזוג למזונות במהלך החיים המשותפים:

החוק אינו מקנה לידועה בציבור זכות למזונות במהלך החיים המשותפים או לאחר הפרידה. (בניגוד לבני זוג נשואים, אשר אצלם לפי הדין הדתי, בעל חייב לזון את אשתו עד לגירושין).

במקרים מסוימים ניתן לומר כי קיים בין הידועים בציבור מעין הסכם בע"פ, לפיו הידוע בציבור חייב לזון ולפרנס את הידועה בציבור, כל זמן שהם חיים יחד כבעל ואישה.

הדבר מקבל משנה תוקף מקום בו האישה אינה עובדת או אינה משתכרת דיה למחייתה, והצדדים מנהלים חשבון משותף אליו מפקיד בן הזוג את משכורתו וממנו מושכת האישה כספים, אולם ברי כי כל מקרה נבחן לגופו.

זכאות למזונות משקמים לאחר פרידה:

בעוד שע"פ ההלכה היהודית בעל חייב במזונות אשתו עד למתן הגט, אין חקיקה הקובעת כי ידועה בציבור זכאית למזונות לאחר הפרידה. אולם במקרים מסוימים הפסיקה קבעה כי אישה אשר הוכיחה לביהמ"ש כי הייתה ידועה בציבור, תהיה זכאית למזונות לאחר הפרידה. מזונות מסוג זה מכונים "מזונות משקמים", שכן מטרתם לעזור לאישה להשתקם לאחר הפרידה. 

אבהיר כי כאשר הצדדים ערכו ביניהם הסכם מפורש לפיו האישה תקבל או לא תקבל

מזונות לאחר הפרידה- הרי שיש לנהוג ע"פ ההסכם. כאשר הצדדים לא ערכו הסכם, ביהמ"ש יבחן את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה ויבדוק אם בנסיבות המקרה ראוי וצריך לקבוע מזונות משקמים לצורך הגנה על  "הצד החלש".

מזונות כאלה לא נפסקים כדבר שבשגרה אלא במקרים מיוחדים, וכאשר ביהמ"ש בוחן את מצבם הכלכלי של כל אחד מהצדדים, סוג הקשר ואורכו, והאם נולדו ילדים במהלך הקשר.

מאחר שאין חוק המקנה לידועה בציבור זכות למזונות משקמים, לא ניתן לקבוע מראש באילו מקרים ייפסקו מזונות משקמים ובאילו לא.  אולם ניתן לומר כי ככל שביהמ"ש יתרשם כי בני הזוג חיו יחדיו במשך תקופה ארוכה, והאישה הסתמכה על הגבר לצורך פרנסתה, ועל כן כעת, עם הפרידה, אין היא יכולה לכלכל עצמה, בעוד הגבר עובד ומכלכל עצמו במידה מספקת, גובר הסיכוי כי ביהמ"ש יחליט לפסוק לאישה זו מזונות משקמים, על מנת ליצור שוויון כלכלי יחסי בינה לבין הגבר.

גם כאשר ייפסקו מזונות יהיו אלה לתקופה קצובה הדרושה לאישה להשתקם מבחינה כלכלית, התלויה גם היא בנסיבות העניין, ולא בהכרח יכסו את כלל צרכיה, אבל יעזרו לה "לעמוד על רגליה".

עו"ד אריאל דרור, ממשרד עו"ד דרור מתמחה בדיני משפחה וירושה

בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#