תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דיוקן אישי – עו"ד שמואל זיסמן

מדור משפט ועו"ד עושה לכם היכרות עם עו"ד שמואל (שמוליק) זיסמן, ממייסדי פירמת עורכי הדין הבינלאומית ZAG-S&W, בבעלות משותפת של זיסמן, אהרוני, גייר ושות', המפעילה סניפים בניו יורק, בוסטון, וושינגטון, בייג'ין, שנחאי, שנזן וכן דסק פעילות בהודו. עו"ד זיסמן משמש כשותף מנהל של פעילות ZAG/S&W בישראל. תחומי עיסוקיו המשפטיים כוללים בין היתר, משפט מסחרי, היי טק, עסקאות בינלאומיות, תקשורת ומדיה, נדל"ן, בוררות וגישור.

שמוליק, אני שמחה על ההזדמנות לפתוח צוהר נוסף לעולמו של שמוליק זיסמן - האדם ואיש המקצוע.

בין שמיים לארץ
אני חייבת להתחיל בשאלה אישית – כמי שייסד פירמה חובקת עולם, פעיל ציבורית וחברתית, מאדני הספורט הישראלי – ספר לי איך אתה נשאר "שמוליק" – הנעים, האמפתי, הארצי?


קודם כל תודה על המחמאה. אני מקווה שאני ראוי לה.

אני אדם בר מזל שמוקף במשפחה, חברים ושותפים ערכיים ויוצאים מן הכלל. מהיום שהקמתי את המשרד לפני כ-28 שנים תמיד הקדשנו זמן ומשאבים לפעילות חברתית וקהילתית. צמחנו בארץ ובחו"ל תוך שמירה על ה-DNA הזה, אשר לנו נראה מאד טבעי. יזמות עסקית משפטית, ברוח תחרותית הישגית, עם חיוך וקשב לסביבה שלנו. הלב שלנו נשאר במקום הנכון, ואנשים מגיבים לכך היטב.

בין ספורט לכל השאר
כמדינה שבה הספורט הוא המלך – ואתה היית ומוערך עד היום כיקיר הממלכה – האם יפריע לך אם בסוף היום, אחרי הפעילות החשובה שלך בארגונים למען הקהילה כמו "לב אוהב", "מלאכיות הדממה", "עזרה למרפא", ואחרי שהיית מפורצי הדרך של עריכת הדין הישראלית לרחבי העולם – יזכרו אותך, אולי, יותר מכל, בזכות פעילותך למען הספורט בישראל?


סימנתי לעצמי עוד כל כך הרבה נושאים שעליי ליזום, ליצור או לשנות, כך שנושא התדמית ביחס לעשייה, היה ונשאר שולי למדי. המשותף בעיני לספורט, עסקים ועשייה חברתית, הוא כי מדובר במשחק קבוצתי, שמונע מתשוקה לשנות והיכולת לקבל החלטות אמיצות בתנאים מורכבים. אני יכול רק לאחל לעצמי שכוחות אלו ימשיכו להניע את חיי.

מ-pre-seed להנפקה, מיזוג ורכישה
כעורך דין אתה מלווה חברות היי טק משלב ההתעברות עד למימוש האולטימטיבי – איך זה מרגיש ואיזה שלב בדרך הארוכה הזאת הכי "עושה לך את זה"?


סטרטאפיסטים הם האנשים הכי מעניינים בעולם. בדרך כלל מדובר בחבורה של אנשים מבריקים שעצם ההתמודדות האינטלקטואלית איתם מרתקת. זה מרגיש כמו להוביל ילד לשיעור הראשון בכיתה א' ולהוציא אותו במסלול מזורז עם תעודת הצטיינות מפרינסטון. לצד הברק, פעמים רבות, יזמים מאופיינים בחיבור של התלהבות אדירה עם נאיביות ואי בהירות עסקית. זה מצב שמחייב אותי לחדד עבורם ולהבהיר להם מה החיים האמיתיים שם בחוץ עומדים לעולל להם, ולסייע להם לקבל החלטות נכונות בזמן אמת. במקרה של חברות הזנק הדרך אכן חשובה אבל בלי תוצאה, דהיינו חברה העומדת בזכות עצמה, או מימוש ואקזיט, כאילו לא עשית דבר.

כשאתה עובד עם אנשים יצירתיים וישרים, גם כישלון של מיזם הוא פעמים רבות מעבדת לימוד עצמית, לשיפור סיכויי הצלחת המיזם הבא. אבל לשאלתך, מה שהכי עושה לי את זה, הוא ללא ספק סל הניצחון, ואם אפשר, אז מבלי לחכות לשנייה האחרונה.


על יזמות וחדשנות
משרדכם מתאפיין ברוח יזמית ובהגשמת החדשנות. זה כמובן חשוב לטיפול בכל פעילות עסקית, ובהיי טק – אחד מתחומי עיסוק העיקריים שלך – בפרט. ספר לי על דוגמא בה אוריינטציה כזאת עושה את ההבדל ללקוח בין לחיות או לחדול, לשרוד או לנסוק.


אנו רואים עצמנו כעורכי דין יזמים. לפני כ-25 שנים פתחנו משרד עורכי דין בגליל העליון, בראש פינה, שעובד מצוין עד היום, בצעד שנתפש אז כחסר כל הגיון. לפני כ-15 שנים פתחנו סניף בניו יורק. לפני למעלה מעשור ביצענו מיזוג עם פירמה אמריקאית ופתחנו סניפים נוספים בבוסטון וושינגטון, מתוך חזון ותפישה אסטרטגית שהייתה כרוכה בסיכון כלכלי משמעותי. ברור שגם הכניסה לסין אינה מהלך יום יומי.

מהסיבה הזו, לצד הניתוח המשפטי, לקוחות שפונים למשרד שואלים אותי על העסק שלהם. 'מה אתה היית עושה אילו היית בנעליי'? השאלה בעצם היא מהו הנתיב העסקי הנכון שעליי לבחור על מנת שהעסק שלי יצליח? ימינה, שמאלה או ישר? מישהו בצומת הזה צריך להגיד ללקוח מה לעשות. היום, אחרי מאות סטרטאפים שליוויתי ולאור הניסיון העסקי האישי שלי, בצניעות הראויה, יש לעצה שלי, המבוססת על ניסיון שלי ומאות אחרים, משקל גדול.

כך לדוגמא, המלצתי לבעלים של חברה לוותר על גיוס הון ממשקיע פרטי, וללכת להנפיק בנסד"ק, מהלך שהוביל לנסיקה ושגשוג. סייענו לחברה לגייס פי 10 מהתכנון המקורי, יצרנו סביבה עסקית הרבה יותר נוחה ונכונה עבורה והיא התקדמה והתפתחה מהר יותר. באותו יום ממש, נתתי עצה הפוכה לחברה אחרת שחשבה להנפיק, ואנחנו המלצנו לה באותו צומת להמתין, לנסות ולהשביח פעילות באמצעות חבירה לשותף אסטרטגי שניהל עמה מו"מ זמן ניכר. אותו צומת מתאים לפעמים לעצות הפוכות לגמרי, בשל השוני במצב הלקוחות.

מראש פינה דרך תל אביב ועד אילת
משרדכם מעניק שירותים משפטיים ברחבי הארץ. כיצד מטייבת הפריסה הגיאוגרפית של המשרדים את ניהול זמן המשרד והלקוח?


אנחנו משרתים את הלקוח בכל נקודה בגלובוס ובכל זמן נתון. הבוקר שייך לסין, היום לישראל והלילה לארה"ב. ערכים משותפים מחברים בין עורכי דין, שותפים ולקוחות ברחבי הגלובוס.
יושרה, תגובה מהירה וחתירה למצוינות משפטית ועסקית, ניתנים ללקוח גם בניו יורק וגם בראש פינה.

מארה"ב דרך אירופה ועד הודו וסין
משרדכם מעניק שירותים משפטיים על פני הגלוב. בוא שתף את העם בציון בקוריוזים שוודאי נקרו על דרכך במפגש עם תרבויות שונות כל כך משלנו.


ליווינו עסקה בין משקיע אמריקאי לסיני, כאשר שינוי במחירי חומרי גלם, ושינויים חדים בכללי הבנקאות הסינית, שינו מהותית את כדאיות העסקה המקורית, לאחר שזו כבר נחתמה. הסיני התקשר לאמריקני וביקש לשנות את תנאי העסקה באופן שיתאימו למציאות החדשה בשטח. האמריקאי רתח מזעם וסירב. האמריקאי חזר לבורד שלו ודיווח: "נפלנו על סיני שקרן הפועל לחבל בהסכם החתום". הסיני חזר לבורד שלו ודיווח: "נפלנו על אמריקני שקרן המנצל את שינוי תנאי השוק כדי להרוויח יותר מצד אחד, ולגרום לנו נזק מצד שני ומסתמך על תירוץ פורמאליסטי של הסכם חתום".

מהיכרות עם השניים היה לי ברור ששניהם אנשים ישרים ורציניים, שניהם מעוניינים בקשר העסקי ושניהם לא מעוניינים לפגוע בצד השני, אך תהום עמוקה של תרבויות שונות הייתה פעורה ביניהם.
מניסיון של שנים ברור לי שהסינים ישרים לא פחות מאנשי עסקים ישראליים או אמריקניים, ולעיתים אני מהרהר בדרך החשיבה הסינית ותוהה בדבר הדרך הנכונה יותר.


לישון עם ענקים
משרדכם יצר שותפות ייחודית עם פירמה מובילה בארה"ב ועם פירמה הפועלת ברחבי סין. מאחר שאין ארוחות חינם – ספר לי במה מתברכות הפירמות הגלובליות האלה מהקשר איתכם.


אנחנו מודל ראשוני ומשוכלל של פירמה ישראלית –אמריקאית משותפת על כל הנובע מכך. אנחנו עושים את זה בהצלחה כבר למעלה מ-10 שנים. אז, לפני למעלה מ-15 שנים קיבלנו החלטה אסטרטגית ברורה לקיים משרד בכל שוק בו פועלים לקוחותינו ועשינו זאת תוך נטילת סיכון כלכלי משמעותי. כיום, הלקוחות שלנו מקבלים שירות משפטי-מסחרי 24/7 על פני הגלובוס, עם עורכי דין ישראלים אמריקאים וסינים, המבינים לעומק את התרבות העסקית של לקוחותיהם. שותפינו נהנים מערך כלכלי ותרבותי איתן. כך לדוגמה, המשרד שלנו בארה"ב מטפל בלמעלה מ-15 חברות ישראליות ציבוריות שנסחרות בארה"ב בתקופה האחרונה, לפחות על פי הרשימה שהתפרסמה לאחרונה בעיתון מכובד, טיפלנו בלמעלה מ-30% של הנפקות ישראליות בנסד"ק. אני מעריך שנגמור את השנה כאשר אנו מעורבים כעורכי דין בבין 8-11 הנפקות בארה"ב.

בנוגע לשוק הסיני ,יזמים, חברות ואנשי עסקים הנכנסים לשוק הסיני או שמבקשים להתרחב במסגרתו – פונים דבר ראשון אלינו.

היכולת שלנו לשלב בין ישראלים דוברי עברית בכל יבשת, בצירוף שותפים מקומיים הינה יתרון עצום.

על חברויות שנולדו מיחסים מקצועיים
מאחר שאתה "איש של אנשים" מצד אחד ומקצוען בתחום עיסוקך מצד שני – ספר לי על חברויות שהתהוו עם לקוחות, וכיצד מלהטטים במקרים כאלה בין האישי למקצועי?


היום אני מרשה לעצמי לייצג רק לקוחות שאני מאמין ביושרם, בכיוון הפעילות שלהם ואשר באופן אישי נעים לי לעבוד איתם. כך, באופן טבעי רבים מהלקוחות נעשים חברים אישיים. בדרך זו אין צורך לבצע להטוטים. המקצוענות היא היכולת להעביר ביקורת ופידבק בכל רגע נתון, גם אם הלקוח שמקבל אותה הוא איש עסקים דגול. האוטנטיות הזו משביחה את הקשר עם השנים.

"יש לי שאלה"
כשפונה אליך לקוח פוטנציאלי ומבקש את שירותיך – מה השאלה הראשונה החולפת במוחך והאם אתה אומר לו אותה?


בהנחה שאיני מכיר את הפונה, אבקש לשמוע מפיו עליו ועל פועלו, ואז השאלה השנייה שלי תהיה 'מה המטרה שלך?', 'מה אתה מבקש להשיג?'. זו בעצם השאלה הראשונה שאני שואל את הלקוח שאני מכיר.
תפקידי הוא למצוא נתיב אפקטיבי להשיג את אותה מטרה בדרך יעילה, אשר במידת האפשר אינה רצופה במאבקים ומלחמות ובזבוז זמן יקר.

הרקיע הוא גבוה
ספר על נושא משפטי בו טיפלת וגרם לך ל-high.


עשייה חברתית המשתקפת בפעילויות הפרו בונו של המשרד. משרדי הוביל עם עמותת נגישות לישראל את בג"צ 'תו הנכה', שביקש לשמור על פרטיותו של אדם נכה באופן שהמדינה לא תחייב אותו להציג את שמו ופרטיו ברבים, בזמן שהוא חונה בחנייה המיועדת לנכים.

בימים אלו אנו בודקים אפשרות לפתוח במהלך הנוגע לסל הבריאות. לצערנו לא מכירים בסל הבריאות בעזרים טכנולוגים, כדרך תקשורת אפקטיבית עבור אנשים עם מוגבלויות, אשר זו דרכם היחידה לתקשר עם העולם. לא ברור לנו ההבדל בין אביזרים אלה למכשיר שמיעה עבור כבדי משקל או כיסא גלגלים למי שאינו יכול ללכת.

ובחזרה לקרקע
היית חבר בוועדת רונן לבחינת הרפורמה במקרקעי מדינת ישראל – מה לדעתך צריך ואפשר לעשות מיידית לשיפור האפשרות לרכוש דירה בישראל בשנים הקרובות?


כבר אז דיברנו על הצורך במדיניות שתשנה את היחס בין ההיצע לביקוש בדירות מגורים בישראל. כולם מבינים כי רק היצע גדול של דירות יכול להוביל לירידת מחירים וכי מדינת ישראל שמחזיקה בעתודות הקרקע המשמעותיות במדינה, בהכרח מחזיקה גם במפתחות לפתרון הבעיה. כולם יודעים ומבינים, אך לא עושים. שר אוצר, יאיר לפיד, מתייחס לבעיה ברצינות, ואני מקווה כי ימשיך לעשות צעדים נכונים בכיוון הזה.

על שורשים וענפים
במה אתה רואה את השפעתו של אביך שלום זיסמן ז"ל עליך – אישית ומקצועית, וממי לדעתך אנחנו לומדים יותר – מהורינו או מילדינו?

מורשת אבי וה-DNA התרבותי שלו השפיעו עליי רבות. הוא נפטר כשהייתי בן 9 וחצי, ואימי, שנחנה בחכמת חיים יוצאת דופן, הייתה מספרת לי, כחלק מהליך הכשרה לחיים, מה יש להניח שאבי היה עושה בכל צומת בחיי. עשייה לטובת ציבור שאני חלק ממנו, מתוך כוונה ומשמעות, זו מורשת אבא, ואני במובנים רבים רואה עצמי כממשיך דרכו. היום אני משתדל מאד גם ללמוד מילדיי. הם דור העתיד ויש להם הרבה מה ללמד אותי.

הערכה מקצועית
מה לדעתך התכונות ההכרחיות כדי להיות עורך דין טוב?

רדיפת אמת וצדק, אינטגריטי אישי גבוה, סקרנות שלא יודעת שובע.

תרקח לי מתכון
מה צריך הבן אדם כדי לצלוח את החיים במינימום חבלות עצמיות ולצבור מקסימום דקות חיוך?


א. להיות ישר עם עצמך ועם אחרים.
ב. לתרום לקהילה שלך.
ג. לעשות את א' וב' בלב שלם.

רגע... נחים
כאשר אינך עובד או עושה למען הקהילה – מה אתה אוהב לעשות ומה מרגיע אותך יותר מכל?


גלישת גלים. ולטייל עם הבת שלי בים.

השעה ה-25
עם יד על הלב - אילו ניתנה לך עוד שעה ביממה – האם היית מבלה אותה בעבודה? עם משפחתך? עם עצמך?


אין כל שאלה! עם משפחתי.

I wish
מה לדעתך הדבר שיותר מכל היה עושה את עולמנו מקום טוב יותר?


'ואהבת לרעך כמוך', ומה ששנוא עליך אל תעשה לאחרים.

לקליעת הסיום
17 שנה שיחקת בליגת העל של ישראל ובנבחרת ישראל בכדורסל. לסיום, חייבת אני, למען "צרובי" מכבי במשפחתי, לדעת – אילו מהמשחקים בהם השתתפת יינצר בלבך כגולת הכותרת?


אני זוכר אין ספור רגעים מרגשים, אך ללא ספק, הנפת גביע אירופה לאלופות בכדורסל ב-1981 והזכייה עם קבוצת מכבי ת"א בגביע הביניבשתי הם שניים מהבלתי נשכחים.


תודה לך, עו"ד שמוליק זיסמן, על שאפשרת לנו הצצה לעשייתך המגוונת ושיתפת אותנו במחשבותיך.
 

הראיון עם עו"ד שמואל זיסמן, ממייסדי משרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות' (ZAG), נערך על ידי עו"ד פנינה מרפיש – דצמבר 2013.
 

 

בחזרה למדור משפט ועו"ד
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#