תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה באמת חשוב לדעת לפני שמתגרשים?

הרכוש שהביא עמו כל אחד מבני הזוג לנישואין, הרכוש שצברו יחד, ואף רכוש שצברו בחשאי בלי ליידע את הצד השני - השקעות בשוק ההון, יצירות אמנות ונכסי קריירה נכנסים למערך איזון המשאבים בעת גירושין.

זוגות אשר נישאו מיום 1/1/1974 ואילך כפופים לאמור בחוק יחסי ממון. חוק זה קובע, בין היתר, כי חלוקת הרכוש בין בני הזוג תעשה על ידי איזון סך הרכוש שנצבר במהלך הנישואין. על פי חוק יחסי ממון הנכסים שנצברו במהלך הנישואין, למעט חריגים מעטים, יתחלקו שווה בשווה.
אם בני הזוג ערכו הסכם ממון ואישרו אותו בביהמ"ש לענייני משפחה, גוברות הוראות הסכם הממון על האמור בחוק, ועל כן החלוקה תתבצע ע"פ הוראות ההסכם, ולא ע"פ הוראות החוק.

כיצד מבוצע איזון המשאבים?
האיזון נעשה על ידי חישוב סך הרכוש שנצבר מיום הנישואין ועד למועד הקובע, שעד
אליו מחושב הרכוש המשותף.

לדוגמה, אם הצדדים התחתנו ביום 1/1/1980 והיום הקובע נקבע כ- 1/1/2010, אזי בין
התאריכים הללו כל החובות והזכויות, בעיקרון, משותפות, וממנו והלאה חלה ביניהן
הפרדה, וכל צד נותר עם הזכויות והחובות שצבר החל ממועד זה.

מהו דינו של רכוש שמקורו בשוק ההון במסגרת איזון המשאבים?
על פי החוק, הרי שבעיקרון כלל הרכוש שצברו הצדדים במהלך הנישואין, לרבות עתודות
כלכליות שונות כגון אג"ח, מניות, חסכונות, קרנות גמל והשתלמות, מט"ח, תעודות סל
וכיוצ"ב, אמורות להתחלק באופן שווה במסגרת איזון המשאבים.
במקרה בו מי מבני הזוג צבר את העתודות הכלכליות השונות, כגון קרנות השתלמות או
אג"ח עוד קודם לנישואין, הרי שבעיקרון הן אינן רכוש משותף, שכן לא נצברו במהלך
הנישואין, ועל פי סעיף 5 לחוק יחסי ממון אינן אמורות להתחלק במסגרת איזון
המשאבים, והן נותרות רכוש בעליהם המקורי.

אם תחילת הצבירה הייתה לפני הנישואין והיא המשיכה גם במהלכם, הרי שיש לבצע
חישוב, אותו רצוי לערוך אצל אקטואר, לפיו החלק היחסי שנצבר טרם הנישואין אינו
אמור להתחלק, והחלק הנותר, שנצבר במהלך הנישואין ועד למועד הקובע, אמור
להתחלק בין בני הזוג.

מהם דינם של נכסי קריירה במעמד איזון המשאבים?
נכסי קריירה הינם נכסים לא מוחשיים הקשורים להון האנושי של בני הזוג, הנצברים במהלך הנישואין. מדובר בנכסים כגון תואר אקדמי, תעודות מקצועיות, רישיון לעסוק במקצוע, ניסיון מקצועי, קביעות בעבודה, דרגות ומוניטין.
בשנים האחרונות חלה התפתחות בפסיקה, כך שכיום ישנה הכרה ברכיב "נכסי קריירה" כחלק מהרכוש המשותף של בני זוג. במקרים בהם אחד מבני הזוג התפתח במהלך הנישואין בשל עזרת בן הזוג השני, וכתוצאה מכך בן הזוג השני לא התפתח כלל, ונוצרו פערים בין הצדדים, ניתן לטעון לקיומם של נכסי קריירה ולזכאותו של בן הזוג העוזר לחלק מהם.
כאשר ביהמ"ש יבחן את קיומם של נכסי קריירה, הוא יבדוק, בין השאר, את הפרמטרים הבאים:
- משך תקופת הקשר הזוגי
- גילם של בני הזוג
- הפרשי ההשתכרות של בני הזוג
- נתונים על רכישת השכלה ועל צבירת ניסיון ומוניטין
- מרכיב הוויתור שעשה כל אחד מבני הזוג עבור הצד השני.
אם ישתכנע ביהמ"ש כי נוצרו נכסי קריירה, הוא יכול לחלקם בצורת מענק חד פעמי לבן הזוג העוזר או בתשלומים עתיים עבורו, אחת לזמן קבוע.

מהו דינן של יצירות אמנות במסגרת איזון המשאבים?
על פי החוק, הרי שבעיקרון כלל הרכוש, לרבות יצירות אמנות שנקנו במהלך הנישואין, אמורות להתחלק באופן שווה במסגרת איזון המשאבים, בין אם על ידי חלוקה של היצירות בפועל או על ידי קנייה של מי מהצדדים את חלקו של השני ביצירות.

אולם, ביהמ"ש רשאי לקבוע יחס חלוקה שונה של הרכוש (ובכלל זה – יצירות האמנות), בהתקיים נסיבות מיוחדות, כגון כושר השתכרות שונה או הברחת נכסים.

כמו כן, במקרה בו מי מבני הזוג היה בעליו של יצירות אמנות עוד קודם לנישואין, הרי
שבעיקרון הן אינן רכוש משותף, שכן לא נצברו במהלך הנישואין, ועל פי סעיף 5 לחוק
יחסי ממון אינן אמורות להתחלק במסגרת איזון המשאבים, והן נותרות רכוש בעליהם
המקורי.

האם בני הזוג יכולים להחליט ביניהם כיצד לחלק הרכוש?
במידה ובני זוג אינם מעוניינים לחלק ביניהם את הרכוש ע"פ הוראות חוק יחסי ממון, ביכולתם להתנות על האמור בחוק על ידי עריכת הסכם ממון ביחס לכלל רכושם, ולאשרו בביהמ"ש לענייני משפחה.
בהסכם זה יכולים הצדדים להחליט כיצד ובאיזה אופן יתחלק הרכוש ביניהם, כראות עיניהם. כך למשל, הם רשאים לקבוע כי כל צד ייוותר עם הזכויות הפנסיוניות שצבר (בלי לאזנן בין הצדדים) או לקבוע כי צד אחד יקבל את בית המגורים, והצד השני יקבל את כל יתר הרכוש.
 

האם ביהמ"ש מוסמך להורות על חלוקה לא שווה של הרכוש?
חוק יחסי ממון מתיר, במקרים מיוחדים, חלוקה בלתי שווה של הרכוש. היינו, ביהמ"ש עלול לפסוק לצד אחד את חלק הארי מהרכוש המשותף, מכלל הרכוש או בנכס ספציפי, במקרים בהם הנסיבות מצדיקות זאת.
אף שכל מקרה ייבחן לגופו, ניתן ללמוד על קו מסוים בפסיקה בנוגע למקרים בהם נטה ביהמ"ש לקבוע חלוקה בלתי שווה. דוגמה למקרה שיכול להצדיק חלוקה בלתי שווה, בנסיבות המתאימות, הינו כאשר קיימים פערי השתכרות גבוהים בין אישה לבעלה – למשל כאשר הבעל הוא איש עסקים בינלאומי, בעוד האישה מגדלת את הילדים ועובדת במשרה חלקית בזמן הנותר.
במצב כזה, הבעל נותר לאחר הגירושין עם משכורתו והוותק והניסיון שצבר, בעוד האישה אמורה לכלכל עצמה מהמזונות עבור הקטינים והרכוש שתקבל.
אם ביהמ"ש ישתכנע כי הפערים הכלכליים מהותיים, ולא ניתן להמשיך לשמור על אותה רמת חיים כבעבר לאור הגירושין, בעוד הבעל דווקא צפוי לעלות ברמת החיים - יתכן והאישה תקבל יותר ממחצית מהרוכש המשותף.
כמו כן, במקרה בו האישה סבורה כי הבעל מבריח נכסים, ניתן לטעון כי עליה לקבל למעלה ממחצית הרכוש עליו היא יודעת, מאחר שלטענתה קיים רכוש משותף נוסף בידיעת הבעל בלבד, ככל שתוכח הברחה זו. במקרה כזה, חלוקה בלתי שווה תהיה צודקת, שכן האישה תקבל למעלה ממחצית הרכוש הידוע לה, והבעל יקבל פחות ממחצית הנכסים הידועים + הנכסים שהבריח.
בנושא של חלוקת חובות, הרי שבמידה שהבעל יצר חובות שהוסתרו מהאישה - לדוגמה אם הוציא כסף עבור מאהבת או השקיע כסף בהימורים עליהם לא ידעה - יתכן שהאישה לא תצטרך לשאת בהם, באם יוכח כי החובות אלה נוצרו שלא על מנת לממן את ההוצאות הרגילות של חיי הנישואין.

עו"ד אריאל דרור, ממשרד עו"ד דרור מתמחה בדיני משפחה וירושה

אין במידע שבמאמר או בכל חלק ממנו כדי להוות ייעוץ משפטי או ייעוץ אחר או המלצה או חוות דעת מכל סוג שהוא. המחבר/ים ו/או ProGuides ו/או אתר TheMarker אינם נושאים באחריות כלשהי בכל הקשור למאמר, תוכנו, נכונותו, אמינותו, דיוקו, שלמותו, תאימותו, עדכנותו, משמעויותיו והשלכותיו. האחריות בעשיית שימוש במאמר או בכל חלק ממנו היא על המשתמש בלבד ועליו לקבל עצה מקצועית מעורך דין לפני נקיטת כל פעולה המסתמכת על הנאמר במאמר. המאמר נמסר ל-ProGuides על ידי עורך/כי הדין ו/או משרדם/יהם לשם הכללתו באתר, ו-ProGuides ו/או אתר TheMarker אינם אחראים בשום דרך כלפי כל אדם ו/או גוף בכל דבר שהוא הקשור למאמר.


בחזרה למדור משפט ועו"ד

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#