תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

7 נקודות למחשבה על שיפור משק החשמל בישראל

חשבתם שאנרגיה ירוקה זה דבר פשוט? תחשבו שוב פרופ' אשר טישלר סוקר את האתגרים שבפרישת רשת חשמל משולבת בייצור אנרגיה ממקור ירוק: החל משלב הייצור, האגירה וניהול הרשת ועד קביעת התעריף. פשוט זה לא יהיה

הניסיון שנצבר בייצור חשמל מהשמש באמצעות פאנלים על גגות הבתים והמפעלים ובמתקנים הקרקעיים השונים גורם לנו לחשוב כי בעתיד הקרוב יעבור רוב משק החשמל לייצור אנרגיה נקייה וכי מדובר בתהליך פשוט יחסית. בודדים עוצרים לשאול כיצד ניתן יהיה לייצר חשמל בלילה או בימים חורפיים נטולי שמש, וכיצד משלבים בין מערכות סולאריות כאלו לבין מתקני הייצור הגדולים הפועלים על גז ופחם. פרופ' טישלר, דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב וראש המכון לניהול אסטרטגי ע"ש אלי הורוביץ באוניברסיטת תל-אביב חקר את הנושא ופרסם מספר מאמרים שסוקרים את הבעיות הכרוכות בכך. טישלר הוא גם אחד המרצים בתכניות מותאמות ארגון בלהב המותאמות לצרכים הייחודיים של המנהלים בארגון ומשלבות בין חזית הידע באקדמיה ליישומים והשלכות מעשיות לעולם העסקי המציאותי

להלן הנקודות שיש לתת את הדעת אליהן בעת שמתכננים משק חשמל מודרני.

1. גם בעולם המדיניות לא תמיד מצליחה

לפני שצוללים למשק האנרגיה הישראלי חשוב לציין כי משק החשמל במדינות רבות בעולם עובר שינויים עמוקים הבאים לידי ביטוי בשני אופנים. האחד הוא מעבר ממשק חשמל מפוקח למשק חשמל תחרותי, שינוי שני הוא הישענות על אנרגיה ירוקה שהפכה מהבטחה למציאות ברבים מהמשקים בעולם שם מתבססים על ייצור באמצעות שמש, רוח, אצות ועוד. למרות שינויים עמוקים אלו, מחיר הפקת החשמל אינו יורד, בין השאר בשל עלות ייצור גבוהה יותר של אנרגיה ירוקה לעומת ייצור אנרגיה ממקורות מתכלים כגון גז טבעי, פחם ודלק נוזלי,  וגם אמינות אספקתו אינה משתפרת.

2. לפקח על חברת החשמל  - זה למדוד ביצועים

במאמר שכתבתי לאחרונה עם חוקר בשם סי. קי. וו(C. K. Woo) מאוניברסיטת הונג קונג הראינו כי במשק הישראלי לא מתקיימים התנאים הנדרשים להצלחתה של תחרות במשק החשמל. הצענו במקום זאת לקיים פיקוח מתאים על חברת החשמל, כלומר להחליף את הפיקוח הקיים ב"פיקוח מותנה ביצועים". במקביל סברנו כי יש לעודד באופן אקטיבי כניסה של יצרני חשמל חדשים לשוק וכדאי לשקול לפצל באופן מושכל והוגן את ייצור החשמל בתחנות הכוח של חברת החשמל בין מספר חברות ייצור על מנת לאפשר את כניסתם של יצרנים נוספים למגזר ייצור החשמל בישראל.

3. האמת? לעבור לאנרגיה ירוקה לא יהיה פשוט בישראל

זיהום האוויר שנגרם מפליטתCO2 וגזים אחרים בעקבות השימוש בפחם וגז הנו בעיה בריאותית קשה בישראל, מעבר לנזק התדמיתי הנגרם לישראל כחברה בארגון ה-OECD הדורש מהמדינות החברות בו דיווח על צעדיהן לקידום השמירה על הסביבה. במגבלות הקיימות בישראל, הפתרון טמון בעיקר במעבר לשימוש באנרגיה סולארית ובמכוניות חשמליות. אך רצוי ככל שיהיה, תהליך זה אינו פשוט מאחר והטכנולוגיות הרלוונטיות אינן מפותחות דיין ויקרות מאוד לתפעול.

4. כשפחם, שמש ורוח נפגשים בתחנה

לא, זו לא התחלה של בדיחה: מבנה של רשת חשמל המסתמכת בחלקה על מקורות אנרגיה מתחדשים טרם התגבש, והוא מורכב מאוד לניהול.במחקרי עם החוקרת אירנה מילשטיין ניסינו לתת מענה מושכל לסוגיה של תכנון מערכת החשמל הישראלית בטווח של 5 עד 25 שנים. באמצעות מודלים מתמטיים בחנו כיצד נכון לנהל מערכת חשמל המשלבת מקורות אנרגיה מתחדשים, ומהן הדרכים היעילות להקים מערכת כזאת. המסקנה הגורפת ממחקרים אלו היא שרק שיפורים טכנולוגיים משמעותיים, בתמיכת הממשלה, יאפשרו תכנון והקמת מערכת חשמל ארצית שתהיה בחלקה הגדול סולארית.ממשלת ישראל היא זו שחייבת להקצות משאבים למחקר ופיתוח של טכנולוגיות "ירוקות" מאחר שחברות פרטיות לא יעשו זאת כיוון שמחקר כזה לא יהיה רווחי עבורן כיוון שהוא מניב ידע שבמהותו הוא מוצר ציבורי.

5. בחורף אל תדליקו את הבוילר

אם חלק מהותי מייצור החשמל בישראל ייעשה על ידי טכנולוגיות המשתמשות בשמש, ייווצר מחסור חריף בחשמל בימים ללא שמש (במיוחד בחורף). לכן יש צורך במחקר ובפיתוח של שיטות מתקדמות ויעילות לאגירת חשמל בקנה מידה גדול. אגירה כזאת הכרחית לניהול מערכת, שחלק גדול מהחשמל בה מיוצר ע"י טכנולוגיות "ירוקות".

6. לקבוע תעריפים משתנים לחשמל

לצד הפיתוחים הטכנולוגיים יש להציע גם מגוון פתרונות תכנוניים חכמים כגון תעריפי חשמל גמישים שישתנו על פני היממה ועונות השנה באופן המשקף את העלות השולית של ייצור וחלוקת החשמל ואת הנזק הסביבתי שגורם ייצור חשמל על ידי פחם וגז.

7. לסיכום: פשוט זה לא יהיה

הפעלה כדאית של טכנולוגיות ירוקות מחייבת ייצור יעיל, מבנה שוק נכון, תעריפי חשמל מושכלים, המשך נאות של תהליך המחקר והפיתוח, והעצמתם של הגופים שמפתחים טכנולוגיות כאלה. כמובן, גופים אלה חייבים להיות מנוהלים היטב ועליהם להשתלב באופן מושכל בשווקים בהם הם פועלים. כלומר, ניהול מושכל ונבון מהווה את ההבדל בין רעיון טוב לבין שיפור מהותי ברווחת החיים של כולנו.

מצדה של המדינה קיימים מספר אתגרים משמעותיים. עליה להשקיע בפיתוח טכנולוגיות סולאריות שיוזילו את עלות ייצור החשמל. רק הוזלה משמעותית, שתבוא בעקבות פיתוח טכנולוגיות חדשות, תוכל להגביר בהדרגה את השימוש בהן. בנוסף, יש צורך במחקר ובפיתוח של שיטות מתקדמות ויעילות לאגירת חשמל בקנה מידה גדול. אגירה כזאת הכרחית לניהול מערכת, שחלק גדול מהחשמל בה מיוצר ע"י טכנולוגיות "ירוקות".

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

 

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#