תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוצים מוצרים חדשניים? צרפו לצוות עובד שחושש מקונפליקט

גישות חדשות מלמדות על הדרך שבה ארגונים יכולים לעודד את עובדיהם לפתח פטנטים ומוצרים חדשניים, ולהישאר בארגון. בין השיטות: גיוס עובדים לצוות בהתאם לתכונות האופי שלהם ומדיניות תגמול שיוצרת כדאיות לעובד להישאר בארגון

מנהל בארגון קיבל משימה: להרכיב צוות עבודה חדשני שיפתח את המוצר פורץ הדרך שיכבוש את השוק ויקנה יתרון תחרותי לחברה. הדעה הרווחת היא כי על המנהל להרכיב את הצוות משלל אנשים יצירתיים הנמצאים בארגון ורלוונטיים לתחום הפיתוח, ואלו יביאו רעיונות שופעים שיקדמו את פיתוח המוצר. עובדים אחרים המקוטלגים כעובדים שמציבים במרכז עבודתם את ההקפדה על הפרטים, או עובדים קונפורמיסטים החוששים לפרוץ גבולות ולהתעמת עם הסדר הקיים בוודאי יישארו מחוץ לחדר העבודה היצירתי.

אולם אם אותו מנהל יחשוב מעט לעומק, הוא יבין כי בחירה בעובדים יצירתיים בלבד היא טעות: העובדים היצירתיים שבחר אולי יעלו את הרעיונות המקוריים ביותר, אבל מאחר והם סולדים מבירוקרטיה ונהלים הם עלולים להתעלם מנתונים הכרחיים בפיתוח מוצר חדש כגון לוחות זמנים, מסגרת תקציב, ודרישות הלקוחות. הדבר עלול להזיק לפיתוח המוצר ולגרום לארגון לאבד את השוק העתידי שלו.

גם אם אותו מנהל ישתכנע כי עליו לגוון את צוות הפיתוח בעובדים אחרים, למשל כאלו הבקיאים במערכת הארגונית, עובדים שיודעים להתחשב באילוצים, עובדים שמצטיינים בהקפדה על פרטים או עובדים שיודעים לעבוד היטב בצוות אך חוששים מעימותים עדיין הוא יצטרך להתמודד עם השאלה מה המינון הנכון של עובדים מכל סוג, כך שיאפשר לפתח את המוצר החדשני אך בלי להטביע את הצוות בחשיבה 'בתוך הקופסה' ובכך להחטיא את המטרה - הפעם בשל חששנות ועודף בירוקרטיה.

על השאלה הזו בדיוק מחקר אותו ערכו ד"ר אלה מירון-ספקטור, מרים ארז ואיתן נוה מהפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון בא לענות. החוקרים בדקו את מידת החדשנות של צוותים מיחידות מחקר ופיתוח וייצור בחברה גדולה בישראל העוסקת בפיתוח מוצרים עתירי ידע. המחקר שפורסם ב-Academy of Management Journal בדק את הרכב הצוותים שזוהו כבעלי חדשנות פורצת לעומת צוותים שלא הצטיינו במידת החדשנות שלהם: " בדקנו מהו הרכב הצוות האופטימאלי לחדשנות. האם יש עדיפות לצוות מאוזן עם פרופורציה דומה של יצירתיים, קונפורמיסטים ועובדים ששמים לב לפרטים או שדווקא צוות המאוכלס בעובדים פורצי דרך הוא האופטימאלי לחדשנות?" הסבירה ד"ר אלה מירון ספקטור, מרצה בכירה בפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, המתמחה ביצירתיות וחדשנות בארגונים ומרצה בתוכנית מנהיגות: כלים יישומיים למובילות עסקית בלהב.

(לא) להרוג רעיון ולנוח

הממצאים סיפקו תשובה די טובה לאותו מנהל עמו פתחנו את הכתבה: " הצוותים החדשניים ביותר היו כאלה שהיה בהם שיעור גבוה של עובדים יצירתיים, שיעור בינוני של קונפורמיסטים ושיעור נמוך של עובדים השמים לב לפרטים. מאידך, צוותים הבנויים אך ורק מעובדים יצירתיים לא הוערכו כחדשניים" מסבירה ספקטור. לדבריה, הסיבה לכך היא שעל מנת ליישם רעיון חדש יש צורך כמובן לחשוב עליו, ובכך עובדים יצירתיים מצטיינים, אולם עובדים אלו עלולים להתלהב מהרעיון עד כדי כך שייכשלו בבדיקת ההיתכנות שלו והתאמתו לחברה. בנקודה זו יכולים לסייע להם העובדים המאופיינים כקונפורמיסטים שיקדמו את הרעיונות שלדעתם מתאימים יותר לרוח הארגון. שיעור בינוני של חברי צוות קונפורמיסטים יסייע לפיתוח הרעיון שכן הוא יתמוך ברוב היצירתי, ימנע עימותים, ויגביר את תחושת המסוגלות של חברי הצוות, החשובה להתגבר על מכשולים שממתינים לו בתהליך החדשנות.

לעומת זאת, מינון גבוה מדי של עובדים שנוטים להתמקד בפרטים ולהקפיד על הנהלים עלולים "לקבור" את הרעיון עוד לפני שהוא מבשיל שכן הם חסרי סבלנות לתהליך פיתוח ולמידה. לכן חשוב לצרף עובדים אלו בשלב מתקדם יותר, כאשר יגיע תורו של שלב בדיקות האיכות למשל.

למרות הממצאים המרתקים של המחקר יש לסייג אותו בכך שפעמים רבות במציאות רוב עובדי הארגון אינם מזוהים כבעלי תכונה דומיננטית אחד במיוחד למשל יצירתיים או קונפורמיסטיים. מצד שני, אלו שכן מזוהים כבעלי תכונה בולטת יזוהו כבעלי תכונה בולטת אחת בלבד דבר שיקל על בחינת התאמתם לצוות.

לשמור את החדשנות בארגון

בחירת חברי הצוות אינו הדבר היחיד שמנהלים צריכים לשים לב אליו. כאשר המנהל או העובד מצליחים לגבש רעיון פורץ דרך הם עלולים להיתקל במחסום נוסף: מדיניות התגמול של הארגון. ברוב המקרים, בעת הבשלת הרעיון עובדי הצוות יקבלו מענק חד פעמי על תרומתם לפיתוח המוצר, וכמובן ייהנו מיוקרה הערכה בקרב עובדי הארגון ומנהליו. במקרים אחרים יקבלו גם אופציות או מניות שיביאו לידי ביטוי את הערך של הפיתוח לערכו של הארגון. הבעיה היא שזה לא מספיק: בעידן הנוכחי בו יזמות מוערכת ומתגמלת הרבה יותר מאשר תגמול חד פעמי במסגרת משרת שכיר במקום עבודה, עובד שפיתח פטנט או חשב על רעיון מקורי במיוחד עלול לרצות לעזוב את הארגון ולהקים חברה כדי לממש בעצמו את הרעיון היצירתי ובמידה של הצלחה לגזור קופון שמן, ליהנות מתהילה חובקת עולם - או לפחות גם מחוץ לארגון - ולהיות בעל מניות עיקרי בחברה החדשה: " בחברה המערבית הנוכחית אלמנטים של מימוש עצמי, כבוד והערכה על ההצלחה, הם בעלי משקל רב, אשר רק הולך וגובר. מדיניות התגמול בארגון צריכה לתת את הדעת על החשיבות של אלמנטים אלה ולא להסתפק במבנה המסורתי של מערך התגמול כפי שאנחנו רגילים לראות במרבית החברות, זאת מכיוון שכדאי לארגונים לנסות ולשמר אצלם את העובד יחד עם הרעיון שלו" אומר פרופ' משה צבירן, סגן דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ומנהל אקדמי של תכנית מדיניות תגמול והטבות בלהב.

לדברי צבירן, כשרעיון חדש מגיע לארגון צריך לדעת לזהות אותו, לתפוס אותו, לסייע בטיפוחו ולנסות לשמר אותו בתוך הארגון תוך יצירת זהות אינטרסים. הדרך לעשות זאת היא להבין כי יזמות וחדשנות הם מצב נפשי, מרומם נפש מצד אחד אבל כזה שמסתיר את הקשיים שבדרך: " עובד עם רעיון חדש סבור כי הוא עומד לכבוש את העולם ולהרוויח הרבה כסף, אבל הוא לא חושב על הדרך הקשה והארוכה שמחכה לו".

לכן צבירן מציע לאמץ גישה המכונה "גישת החממה הביתית". לפי גישה זו הארגון ייתן לעובד תמריצים שיאפשרו לו להמציא המצאות חדשות, כל עוד הם נמצאים בסינרגיה לשאר המוצרים של החברה, להקים עסק עצמאי בתוך הארגון ולפתח את המוצר במסגרתו. במיזם המשותף לעובד ולחברה יוקצה לעובד חלק הוני משמעותי, בעוד שהוא ייהנה במקביל מסביבת הפיתוח הבשלה של החברה, כוח האדם המקצועי שלה ושירותי המנהלה. צבירן מודע לכך שהדבר נוגד את רוח הארגון הממוצע, אולם סבור כי על ארגונים לחשוב מחוץ לקופסא: "אנחנו חיים בעידן של הזדמנויות, בין היתר בתחום ההון האנושי. ארגון שיצליח למצות את מאגר ההון האנושי שלו ולחברו למטרת הארגון באופן חכם יצליח להביא מהפכה משמעותית בלי לאבד את הרעיונות הללו לחברה אחרת מחוצה לו" הוא ממליץ.

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#