תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהלים שרשרת אספקה גלובלית בשווקים מתעוררים? בנו מודל ליצירת יתרונות בשוק

צריכים להחליט איזה שיעור מסך הייצור כדאי לבצע במדינה רחוקה במפעל זול ואיזה במדינת קרובה במפעל זמין אך יקר? שימוש במדדים נכונים מאפשר פיתוח אסטרטגיה תפעולית נכונה - המנצלת את יתרונות כלל מרכיבי שרשרת האספקה הגלובלית

חברות רבות עומדות בפני בעיה מוכרת: מציאת אסטרטגיית ייצור ורכש אופטימאלית. לאחרונה עולה שוב ושוב התהייה האם ירח הדבש של האוף-שורינג – העברת הייצור של חברה ממדינה אחת לאחרת במטרה לצמצם עלויות – עומד להסתיים. הבעיות שמועלות נוגעות לשתי קטגוריות: הראשונה היא סגירת פערי העלויות; השנייה היא הקונפליקט בין אוף-שורינג לבין מאמצים לשיפור היעילות.

עם הגידול בתוצר הלאומי של המדינות המתפתחות, בראשן סין והודו, פער העלויות בינן לבין המדינות המפותחות מצטמצם. הכדאיות של הייצור בסין קטנה גם ככל שגובר השימוש בשיטות לשיפור היעילות כמו "ניהול רזה". ניהול רזה היא מתודולוגיה כוללת, הדוגלת בשימוש בכלים לשיפור היעילות בארגון תוך הסרת פעולות בזבזניות, ושימור ושיפור של פעולות המוסיפות ערך ללקוח. אחד הגורמים ה"בזבזניים" בארגון הוא אחזקת מלאי עודף. מכיוון שזמני האספקה ממדינה רחוקה ארוכים משמעותית מאשר זמני האספקה במדינת האם (או מדינה קרובה אליה), על החברות המשתמשות באוף-שורינג להחזיק מלאי ביטחון גדול יותר, שגורר עלויות ישירות ועקיפות ודרישות הון גבוהות יותר.

כדי להבין את היתרונות שבהקטנת מלאי ניתן להסתכל על חברה כמו זארה שמייצרת בעיקר באירופה, מבלי להחזיק כמעט במלאי. הייצור במדינות כמו ספרד ופורטוגל מאפשר לזארה להשתמש באסטרטגיה של תגובה מהירה למגמות השוק. משך הזמן מתחילת תהליך העיצוב ועד הגעת המוצר למדפי החנויות הוא כשבועיים, בעוד שאצל מרבית מתחרותיה בשוק משך זמן זה נמדד בחודשים. זארה מנצלת הבדלים אלה כדי ליצור ערך מוסף ללקוחותיה ויתרון תחרותי בשוק.

המסקנה היא שלא ניתן להמשיך במגמה של אוף-שורינג "מוחלט" שבו הפרש העלויות מכסה על בעיות אחרות; ובאותה העת לא כדאי לוותר עליו לחלוטין ויש למצוא פתרונות שיאפשרו ניצול מיטבי של שרשרת האספקה הגלובלית. ניהול שרשרת שכזו טומן בחובו אתגרים רבים: איך מתנהלים מול שינויים בהתנהגות השוק? איך מגדרים סיכונים כמו שביתות במפעלים או נמלים? מה הן העלויות הגלויות והסמויות בסוג ניהול שכזה?

כדי להחליט איזה שיעור מסך הייצור כדאי לבצע במדינה רחוקה במפעל זול ואיזה במדינת האם במפעל זמין אך יקר - הצעד הראשון הוא להחליט על המדד הנכון להשוואת ההקצאות השונות. גישות הניהול המודרניות דוגלות בניהול על פי עובדות (Management by Fact) ומתבססות על קביעת מדדים ומעקב מתמיד אחריהם, אך במקרה זה ישנה עדיפות להשתמש במדד של "עלות קצה-לקצה" (Total Landed Cost). מדד זה מתאר את סך העלויות הממוצעות מרגע רכישת חומרי הגלם ועד הגעת המוצר ללקוח, וכולל את עלויות המכר, עלויות אחזקת המלאי הדרוש לשמירה על רמת שירות וזמינות, תקורה, עלויות שינוע חומרי הגלם למפעלים ושינוע המוצר המוגמר.

השימוש במדד זה מאפשר השוואת אפשרויות ייצור במקומות שונים בעולם תוך שקלול כל סוגי העלויות השונות. כדי להשתמש בו יש לתרגם את תחזית המכירות לתחזיות ייצור ורכש עבור כל אחד מהמפעלים (או הספקים). ההחלטה מתבצעת כך שהיא ממזערת את העלות מקצה שרשרת האספקה (רכישת חומרי הגלם) לקצה השני (הלקוח). ניתן לפתח מדדים דומים עבור חברות שירות שכוללים את עלויות ההכשרה של ספקי השירות מצד אחד, ועלויות השירות הגרוע מצד שני.

הצעד השני להחלטה היכן לייצר יהיה לקבוע אסטרטגיה, ואסטרטגיית בסיס-שיא היא אפשרות אחת - היא מחלקת את הביקוש לשני סוגים: ביקוש בסיס וביקוש שיא. לפי אסטרטגיה זו הביקוש הבסיסי מיוצר על ידי המפעל ה"זול", ולכן מאפשר הורדת עלויות. ביקושי השיא מיוצרים על ידי המפעל הזמין, כדי לאפשר תגובה מהירה לשוק ושימור רמת שירות גבוהה ללא אחזקת מלאי עודף. חברות שמיישמות אסטרטגיות של שימוש בכלל השרשרת הגלובלית תוך מעקב אחר מדדים נכונים מדווחות על ירידה של 70% בעלויות שינוע ומלאי, ושיפור משמעותי ברמת השירות וביכולת להגיב לשינויים בשוק.

שימוש במדדים נכונים מאפשר פיתוח של אסטרטגיה תפעולית נכונה המנצלת את יתרונות כלל מרכיבי שרשרת האספקה הגלובלית. כששווקים רבים מתעוררים וההבדלים בין מקורות הייצור נסגרים, על חברות לבנות מודלים מתוחכמים יותר כדי ליצור יתרונות בשוק, הן על ידי הורדת עלויות והן על ידי שיפור ברמת השירות.

פרופ' גד אלון, מנהל אקדמי של תכנית ניהול שרשרת אספקה ומרצה להנהלות בכירות בלהב פיתוח מנהלים.

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#