תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פשוט טוב יותר – ארגון שמפחית מהסיבוך הניהולי שלו מעלה את פוטנציאל הרווח שלו

עולם העסקים המודרני עתיר סיבוך, חלקו נובע מגורמים חיצוניים לחברה כמו חידושים טכנולוגיים או רגולציה מגבילה, אך מרביתו בר שליטה וניתן לצמצום על ידי אסטרטגיה מתאימה – כזו שתהפוך את הארגון ליותר פשוט, קל יותר לשליטה ויותר רווחי

עולם העסקים המודרני עתיר סיבוך (complexity). חלק מהסיבוך נובע מהחידושים הטכנולוגיים התכופים, וחלקם מאי-וודאות פוליטית או עסקית. לעתים הסיבוך הוא תוצאה של רגולציה מגבילה ולעתים תוצאה של הרצון לספק פתרונות ייחודיים למגוון לקוחות, חלקם בעלי תרבויות שונות הנמצאים האזורים גיאוגרפיים שונים. כתוצאה מכך מתפזרת תשומת לב ההנהלה על פני נושאים רבים מידי, ונדרש מגוון כח אדם רחב. סיבוך זה גורם לחוסר מיקוד, לאובדן הזדמנויות עסקיות ולעלויות גבוהות.

ניתוח מעמיק יותר מראה כי מרבית הסיבוך הניהולי הוא בר שליטה וניתן לצמצמו משמעותית על ידי אסטרטגיה מתאימה של הדירקטוריון וההנהלה. איזו חברה יותר מסובך לנהל? האם חברת היי-טק המוכרת ב-20 מליון דולר, מעסיקה 90 עובדים, פרושה בשלוש יבשות ומנהלת 50 פרויקטים ל-70 לקוחות ב-4 טכנולוגיות שונות; או בית זיקוק המייצר ומוכר 60 מוצרים במיליארד דולר לשנה, ומעסיק 1,000 איש? התשובה בגוף השאלה כמובן.

על מנת להפחית את הסיבוך הניהולי, על הדירקטוריון וההנהלה להתמקד במוצרים, בשירותים ובפיזור הגיאוגרפי העולמי בהתאם לאסטרטגית החברה ולתרומתם לערך החברה. אין צורך במכירה ובתחזוקה של 1,000 מוצרים פיננסיים, אם 40 מהם - קלים לשינוי ולתחזוקה - אחראים ל-70% מהתרומה לרווח החברה. ניתוח תרומות מראה כי רבים מהמוצרים או השירותים תורמים תרומה קטנה מאד לרווח החברה וניתן לוותר על חלק מהם. כמובן שאם נעשית החלטה להפסיק את המכירה של מוצרים ושירותים מסוימים יש צורך בהצעת תחליפים מתוך המגוון הקיים.

דוגמאות לפעילות בכיוון זה יש רבות: חברה עתירת ידע שבחרה באסטרטגיה זו צמצמה במחצית את מגוון המוצרים והשירותים שלה וכתוצאה מכך הכפילה את הרווח שלה לאורך זמן. חברת אחרת, מתחום הביטוח, צמצמה את מספר הסוכנים שלה ב-10% כשוויתרה על הסוכנים שהיו פחות רווחיים ובעקבות כך הגדילה רווח ונתח שוק תוך זמן קצר.

בהתאם לצמצום המוצרים והשירותים הנמכרים, יש לצמצם גם את היקף הצעות המחיר ופיתוח המוצרים והשירותים החדשים. מדיניות של "אנו עונים על כל הצעת מחיר" או "איננו מחמיצים אף הזדמנות עסקית" מביאה לסיבוך ניהולי, לטיפול יתר בחריגים, ולחוסר מיקוד. יש למקד את הצעות המחיר ופיתוח המוצרים והשירותים החדשים בהתאם למיקוד האסטרטגי שנקבע.

סיבוך ניהולי רב נובע לעיתים גם מפיתוח וניהול פרויקטים התלויים זה בזה. תכנון של פרויקטים צריך להבחן במידת אי-הצימוד (decoupling) של פרויקט אחד מהפרויקטים האחרים - יש לשאוף שפרויקטים יהיו בלתי תלויים זה בזה ככל האפשר. הפחתת הסיבוך הניהולי נעשית פעמים רבות על ידי יצירת מבנים עסקיים וארגוניים עצמאים ככל שניתן, המטפלים בפלחי שוק, בטכנולוגיות או במוצרים השונים. היתרון בפשטות המבנה הארגוני והעצמאות הניתנת לעומדים בראש היחידות השונות תורמים להפחתת הסיבוך הניהולי. גם ברמת הפרט - עבודה בצוותים אינטגרטיביים האחראיים על מתן טיפול כולל בלקוח, או ייצור מוצר על כל שלביו - מפחיתה את הסיבוך הניהולי.

גישה נוספת להפחתת סיבוכיות היא מודל ייצור "הפטרייה" הנהוג על ידי יצרני המכוניות: כל המכוניות עוברות אותו תהליך ייצור, שסופו ("ראש הפטרייה") מעצב את המכונית לפי הדגם הספציפי. כך מתקבל תהליך המפחית סיבוכיות שעדיין מספק מענה לכל פלחי השוק. ספקי שירותים פיננסיים למשל, מאמצים גישה זו על ידי תכנון משפחת מוצרים אחת, שעל ידי שינוי פרמטרים מספקת מענה למגוון לקוחות. גם מסירת שירות שלם או ייצור מוצר שלם לקבלני משנה מקטינים משמעותית את סיבוכיות המערכת.

מהלכים כאלה הופכים את הארגון לפשוט יותר, קל יותר לשליטה ובעל פוטנציאל רב יותר להשבחת ערכו. כשבאים לבצע מהלכים כאלו של הפחתת הסיבוך, חשוב לזכור כי בשל ההשלכות האסטרטגיות יש צורך בתמיכת הדירקטוריון.

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#