רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סקר גיאוקרטוגרפיה: עלייה בביקוש לערי הטבעת של תל אביב

סקר גיאוקרטוגרפיה מלמד כי השנה החולפת חלה עלייה בביקושים לערים המזרחיות בגוש דן המציעות שירותים ברמה גבוהה: "כשמשפחה או זוג צעיר מתכננים רכישת דירה, אחד השיקולים המרכזיים העומדים לנגד עיניהם הוא רמת השירותים הקהילתיים בסביבה", אומר תומס מימון, מנהל המכירות של אזורים

כשליש מהמשפחות בישראל מתגוררות בשש הערים הגדולות, שבהן 200 אלף תושבים ומעלה- כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לרגל יום המשפחה הישראלי שצוין ב-31 בינואר. בראש הטבלה ניצבת ירושלים, עם כ-56% מהמשפחות שבהן ילדים עד גיל 17. אחריה אשדוד עם 46%, פתח תקווה עם כ-45%, ראשון לציון עם 40.5%, תל אביב עם כ-35%, ובמקום השישי חיפה, עם כ-33%. הנתונים מתייחסים לשנת 2012.

פופולאריות: פתח תקווה, ראשון לציון ורחובות

גם על פי נתוני קבוצת המחקר גיאוקרטוגרפיה, הערים המבוקשות למגורים בקרב משפחות הן הערים הגדולות. כך, בשנת 2013 חיפשו 8%-11% מהמשפחות בישראל דירה בירושלים ובתל אביב. 5%-7% מהמשפחות חיפשו לרכוש דירה בפתח תקווה, בראשון לציון וברחובות - ערים גדולות בעלות שירותים איכותיים, ותשתית המתאימה לגידול משפחות, ועם זאת – עדיין זולות יותר למחייה מהאחות הגדולה תל אביב. עוד נמצא, כי בשנים האחרונות ניכרת עלייה בביקוש לערי הטבעת החיצונית לתל אביב. כך, ב-2013 הופנו כ-17% מהביקושים לערים המזרחיות במטרופולין גוש דן, לעומת כ-12%-13% לפני כעשור. עם זאת, הן בתל אביב והן באזור השרון נרשמה בשנים האחרונות ירידה קלה, בהיקף הביקוש למגורים בקרב משפחות.

"בדומה לביקוש הכללי למגורים, כך גם משפחות מעדיפות את המרכז"

"בדומה לביקוש הכללי למגורים בישראל, שבו הרוב המכריע מופנה לערי המרכז הגדולות, כך גם חלק נכבד מהמשפחות נוטות לגור באזור המרכז, כשפעמים רבות מדובר על משפרי דיור", אומרת ד"ר רינה דגני, יו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה. "מכיוון שבערים הגדולות, ובעיקר באזור המרכז, רמת השירותים גבוהה יחסית, הביקוש למגורים בישראל מתרכז בעיקר בהן – היכן שיש תשתית תומכת בחיי משפחה, ובחיי קהילה עשירים".

הבחירה במקום מגורים ובדירה מונעת מגורמים אובייקטיביים, כמאפיינים הפיזיים של הדירה, הבניין והסביבה, ומגורמים סובייקטיביים ורגשיים. לכן, כאשר מדובר במשפחה עם ילדים, נכללים בהחלטה על מקום המגורים גם שיקולים הנוגעים לשירותי החינוך והפנאי בשכונה ולרמתם, לנגישות ולתחבורה ציבורית, לרמת השירותים הציבוריים והקהילתיים ולאיכות האוכלוסייה. הדבר בא לידי ביטוי גם בסקר אזורים הגדול, שנערך בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה, שבו ציינו למעלה מ-50% מהרוכשים כי למוסדות החינוך יש חשיבות מכרעת בבחירת מקום המגורים. ואכן, במגוון הפרויקטים של חברת אזורים בערים המבוקשות למגורים בקרב משפחות, ניתן למצוא מכלול של שירותים לכל המשפחה – ממוסדות חינוך בקרבת הבית, פארקים וגני משחקים לילדים, ועד קאנטרי קלאב, חדרי דיירים ומרכז מסחרי בלב השכונה.

אזורים רחובות החדשה: 18 גני ילדים ליד הבית

כך, למשל, שכונת "אזורים רחובות החדשה" מושכת אליה משפחות צעירות, שנהנות מ-18 גני ילדים ושני בתי ספר יסודיים, הנמצאים בקרבת הבית. בשכונה ריאות ירוקות ומדשאות, וכן קאנטרי קלאב ומרכז מסחרי, המשמשים את כלל דיירי השכונה לקניות, לסידורים ולבילוי משפחתי.שכונת "אזורים הפארק" בפתח תקווה ממוקמת דקות הליכה ספורות מהקניון הגדול בעיר, המציע מתחמי פעילויות וחנויות מותגים לכל המשפחה, בנוסף למשחקייה לילדים. מיקומה של השכונה מעל הפארק הגדול של פתח תקווה הופך אותה לאטרקטיבית לבילוי משפחתי בחיק הטבע, ובקרוב יוקם בלב השכונה גם פארק אינטימי, שישרת את דיירי הפרויקט בלבד. בשכונה מוסדות חינוך כשני גני ילדים, ופעילויות לטובת הצעירים כחדר ג'ימבורי וחדר נוער בתוך הבניין.

"מכלול שירותים בשכונה תורמים לעליית ערכה, ומעודדים יחסי שכנות טובים"

"כשמשפחה או זוג צעיר מתכננים רכישת דירה, אחד השיקולים המרכזיים העומדים לנגד עיניהם הוא רמת השירותים הקהילתיים בסביבה, ובראשם הקרבה למוסדות חינוך טובים", אומר תומס מימון, מנהל המכירות של אזורים. "מכלול שירותים בלב השכונה, שמספקים פתרונות לכל המשפחה, היוו מאז ומתמיד מוקד משיכה עבור משפחות צעירות, ותורמים בעקיפין גם לעליית ערך הנכס והשכונה כולה. כחברה יזמית מקפידה אזורים על רכישת קרקעות, בשטחים שבהם קיימת תשתית לשירותים אלה, היוצרים גם מוקדי מפגש איכותיים בין הדיירים, ומאפשרים יצירת יחסי שכנות טובים וחיי קהילה עשירים".

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#