רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כמו משפחה: טוב שכן קרוב

לרגל יום המשפחה, שיצוין בישראל ב-31 בינואר, בדקנו עם המומחים מה הופך שכונה טובה לכזו המעודדת חיי קהילה חמים, ושמענו משתי משפחות שכנות, כיצד הפכו לחברות בלב ובנפש. כמו משפחה...

משפחות צעירות רבות בוחרות להתגורר ליד ההורים, לשם קבלת תמיכה ועזרה: על פי סקר אזורים הגדול, שנערך בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה, לכ-40% מרוכשי הדירות חשובה הקרבה להורים. אולם פעמים רבות מגורים לצד חבר קרוב תורמים לא פחות, ואף מעניקים ערך מוסף של בילוי משפחתי משותף, במידה שמדובר בחתך גילאים דומה. כזה הוא המקרה של השכנות ליזי בלו-כהן ועדי גוב-ארי, המתגוררות מזה כשנה בפרויקט אזורים רחובות החדשה. השתיים הפכו לחברות עוד לפני הכניסה לבניין, דרך קבוצת הפייסבוק הייעודית לשכונה שהקימה גוב-ארי. בלו-כהן ביקשה להשתתף בפרויקט, השתיים קבעו פגישה - והשאר היסטוריה. "זה מאד נוח שיש חברה קרובה בבניין", אומרת בלו-כהן. "אנחנו מבלות ביחד בקניון ובמסעדות עם המשפחות, יוצאות לפיקניקים משותפים, ומסייעות אחת לשנייה. לא מזמן, למשל, שמרתי לה על התינוקת, וכשאני צריכה משהו, אני יודעת תמיד שיש לי למי לפנות. אנחנו כמו משפחה". גוב-ארי מוסיפה, כי בני הזוג של השתיים התחברו גם כן בעקבות החברות האמיצה של הבנות, והם משחקים יחד פינג-פונג בחדר הדיירים של הבניין. "ליזי היא כמו אחות", היא מסכמת.

"היכן שמעודדים חיי קהילה, נוצרים יחסי שכנות טובים"
לדברי בלו-כהן, השכונה עצמה תורמת ליצירת יחסי שכנות טובים: "מדובר ברחוב אחד, אין פיזור גדול של בניינים, עניין שתורם להיכרות בין השכנים", היא אומרת. "הפארק ובית הספר, שכל ילדי השכונה לומדים בו, יוצרים מפגשים ואינטראקציות מרובות בין הדיירים, ובעקבותיהם נוצרים קשרים חמים".
אכן, הסיפור של בלו-כהן וגוב-ארי אינו יוצא דופן בנוף של אזורים: בסקר החברה הגדול דיווחו למעלה מ-35% מהדיירים, כי הם רואים בשכנים חברים שלהם. מעל 40% מהרוכשים ציינו כי הם מעורבים בוועד הבית, 47% מהדיירים, שגרים בבניינים שבהם חדרי דיירים, דיווחו כי הם משתמשים בהם, ו- 50% מהדיירים ציינו כי ילדיהם משחקים בחצר הבניין ללא השגחה. "הנתונים לא מפתיעים – היכן שמעודדים יצירת חיי קהילה עשירים ופועלים למען הדיירים, ייווצרו יחסי שכנות טובים ושיתופי פעולה פוריים", אומרת לילך רון-הימלמן, מנהלת חטיבת הלקוחות של אזורים. לשם כך, לדבריה, יש צורך בראש ובראשונה בהכרות טובה יותר בין השכנים. "היכרות זו ניתן לעודד על ידי יצירת מקומות מפגש נעימים בין הדיירים, דוגמת קאנטרי קלאב שכונתי, פארקים וגינות משחק, וכן על ידי יצירת מפגשים יזומים - בין אם פנים מול פנים, באירועים השונים שמפעילה אזורים בשכונות לטובת דייריה, ובין אם בצורה וירטואלית, במערכת הדיירים האינטרנטית ובניוזלטרים הנשלחים אליהם", אומרת רון-הימלמן. "תפיסת השכונה כקהילה היא אחד העקרונות המנחים את אזורים".

"מתאימים את תמהיל המרכז המסחרי לכל אחד מבני הבית"
ניר שמול, מנכ"ל משותף בחברת ריטייל-אין, המשווקת קניונים ומרכזים מסחריים בלב שכונות מגורים, מוסיף כי למרכזים מסחריים תרומה רבה ביצירת יחסי שכנות קרובים וקהילה חמה. "היתרון המרכזי במרכז מסחרי, הנמצא בלב השכונה, הוא הנגישות והקרבה לבית, עניין שחוסך זמן וצורך באמצעי תחבורה", אומר שמול. "משכך, כל דיירי השכונה מוצאים בו הם מבוקשם, והבילוי מעודד אינטראקציה ביניהם". לדבריו, בבוא החברה לבנות תמהיל של מרכז מסחרי, החשיבה הראשונית היא על קהל היעד ועל צרכיו, ובהתאם לכך, נעשית הפנייה לספקים המתאימים. "ומיהו אותו קהל יעד? המשפחה כולה", משיב שמול. "לכן אנו מתאימים את תמהיל השירותים והפנאי, המוצעים במרכז המסחרי, לכל אחד מבני הבית: כיום ניתן למצוא במרכז חנויות בגדים לאישה, לגבר ולילד, מסעדות להורים לצד דוכני מזון מהיר האהובים על הילדים, מספרה לגבר ולאישה ושירותים שונים, דוגמת סניף דואר, בנק וקופת חולים, לצד ג'ימבורי ופינות משחקים לילדים. זו תפיסה הוליסטית - כשמתאימים לכל אחד מבני הבית את מה שהוא זקוק לו, המרכז המסחרי מאפשר לכל המשפחה ליהנות מזמן איכות ביחד, ובמקביל - יוצר עבורם הזדמנות למפגשים עם השכנים, שעשויים להוביל לחברויות חמות".

לחזרה למדור "נפגש בבית"

 

בית זה הרבה יותר מארבעה קירות, בית זה אנשים, בית זה קהילה. רוצים לחיות בדירה של אזורים? מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר

 

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#