רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התפיסה ההיברידית מגיעה לשכונת המגורים

אחרי המכונית, הסלולר והבנקאות ההיברידית, מגיעה גם השכונה ההיברידית, כזו שמספקת לדייריה מכלול של שירותים מתקדמים בקרבת הבית ובתוכו. אספנו את המומחים לשיחה על טיבה של השכונה החדשה ושמענו על יתרונות של נוחות, קשרי קהילה, חיסכון בזמן ועליית ערך הנדל"ן

מאז השיח על הרכב ההיברידי, שעסק בעיקר בהפעלה כפולה של שני מנועים, מנוע בנזין/סולר ומנוע חשמלי, גלש המונח לתחומים נוספים והתרחב לתפיסה של ממש. כך המונח כבר מזמן אינו נחלתו הבלעדית של עולם הרכב, וכיום אנו נחשפים לקשת שירותים ומוצרים רחבה המתהדרת בתואר "היברידי": מכשירי סלולר היברידיים, אפליקציות היברידיות, בנקאות היברידית ואפילו ספרי לימוד היברידיים. זה היה רק עניין של זמן עד שהתפיסה ההיברידית תחלחל גם אל עולם הנדל"ן.

משמעות המונח "היברידי" היא "בן כלאיים", כלומר הכלאה של שני זנים זה עם זה. לכן כשמדברים על תפיסה היברידית רחבה, מדברים למעשה על "גם וגם": שני שירותים/מוצרים לפחות, המשולבים יחד למוצר/שירות מתקדם. כך, למשל, עולם הבנקאות עושה שימוש במונח לתיאור שירות בנקאות מתקדם, המשלב בין יחס אישי לבין טכנולוגיה דיגיטלית. בעולם החינוך המונח בא לידי ביטוי בספרי לימוד דיגיטליים-היברידיים, המציעים סביבת לימוד עשירה, פעילה ואינטראקטיבית באמצעות חיבור לאינטרנט.

שירותי המסחר יוצאים מהקניונים וחוזרים לקרבת הבית

התפיסה ההיברידית, כאמור, חלחלה זה מכבר גם לעולם הנדל"ן, וכיום אפשר למצוא שכונות היברידיות, המציעות מכלול שירותים בתוך השכונה, ולרוב גם בתוך הבניין או הדירות. לרווחתם המלאה של הדיירים, שכונות אלה מתוכננות מראש מתוך קרבה לשירותי מסחר, תעסוקה ובילוי, למוסדות חינוך, לצירי תעבורה מרכזיים ולשירותים נוספים, המיטיבים עם איכות חייהם של התושבים.

"בשכונה היברידית אפשר למצוא שירותים כגון קאנטרי, חדר כושר או ספא בבניין, בריכה ופעילויות נוספות לילדים, להורים ולכל המשפחה", אומרת ד"ר רינה דגני, מתכננת ערים ויו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה, "גם שירותי תעסוקה בקרבת הבית חשובים מאוד לדיירים: בעבר בקרבת שכונות רבות היה אפשר למצוא חנויות ומרכז מסחרי קטן. בהמשך החנויות והשירותים הנלווים עברו לקניונים מרוכזים, אך כיום - גם בעקבות הדאגה לאיכות הסביבה והניסיון להפחתת צריכת האנרגיה - ניכרת חזרה של שירותי תעסוקה ומסחר לקרבת הבית כדי לעודד אנשים להפחית נסיעה ברכבים, עניין שכמובן תורם לנוחיות התושבים".

ד"ר רינה דגני: "השכונה ההיברידית מספקת מכלול שירותים, משומר בבניין ועד חדר דיירים"

ד"ר דגני מציינת גם את חשיבותה של גינה ציבורית פרטית עבור הדיירים, שמאפשרת לילדים לשחק בבטחה קרוב לבית ומקנה להורים שקט נפשי. היא מוסיפה כי רוכשי דירות מעוניינים כיום במכלול של שירותים - החל בשומר בבניין להגנה ולביטחון וכלה בחדר דיירים שאפשר לנצלו למטרות שונות כגון קיום אירועים, ורצוי שיהיה מאובזר בפינת קפה, בטלוויזיה וכיו"ב. "בניין המציע שירותים דוגמת בריכה וחדר כושר, יכול לחסוך לדייריו עלויות לטווח הרחוק של מנוי במועדון חיצוני, אם מתחזקים אותם באופן שוטף", מציינת ד"ר דגני.

גם בתוך הדירות מורגשת התפיסה ההיברידית: כזה הוא בית חכם, המציע פתרונות מתקדמים לשליטה ולבקרה, דוגמת האפשרות לשלוט על הטמפרטורה בכל אחד מחדריו.

יוסי שלו: "שירותים קהילתיים לטובת הדיירים באים לידי ביטוי כבר בשלב תכנון הפרויקט"

מהסקר הגדול שביצעה חברת אזורים, בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה, עולה כי 47% מרוכשי הדירות, המתגוררים בבניינים שבהם יש חדר דיירים, מנצלים אותו למטרות שונות. עוד עולה כי 50% מהילדים בשכונה משחקים בחצר הבניין ללא השגחה, נתון המעיד על חשיבותה של גינה בבניין. נוסף על כך, רוב הדיירים מעדיפים להתגורר בקרבת שירותים נחוצים כמקום העבודה (56%) ומוסדות חינוך (יותר מ-50%). יוסי שלו, סמנכ"ל הנדסה ותכנון בחברת אזורים, לא מופתע מהנתונים. הוא מציין כי הפרויקטים השונים של אזורים מביאים לידי ביטוי את התפיסה ההיברידית הרחבה, שראשיתה בהכנת תכנית בנייה מפורטת, אשר לוקחת בחשבון את צורכי הדיירים השונים. "שירותים קהילתיים כגון שטח ציבורי פתוח ומתקנים משותפים כחדר דיירים, שומר וחדר כושר הם רק חלק מהאלמנטים שבאים לידי ביטוי כבר בשלב תכנון הפרויקט", טוען שלו, "זאת נוסף על קרבה למוקדי תעסוקה מרכזיים, לצירי תעבורה ראשיים ולתחבורה ציבורית".

פרויקט אזורים החדש ביהוד: גן משחקים המשותף לשני מגדלי מגורים

כך, למשל, בשכונת אזורים רחובות החדשה אפשר למצוא שירותים כגון גני ילדים, בתי ספר, קאנטרי קלאב ומרכז מסחרי. בשכונת אזורים ברנע באשקלון הקאנטרי קלאב השכונתי נמצא במרחק הליכה קצר, ובקרוב עתידים להיבנות בבנייני המתחם חדרי ג'ימבורי ספורט לילדים. גם בשכונת אזורים הפארק בפתח תקווה, שבה שני מגדלי מגורים, עתיד להיבנות חדר ג'ימבורי לילדים, וכן חדר נוער שיכלול ספרייה, שולחן כדורגל וציוד נוסף הרלוונטי לקהל היעד. שני החדרים ישמשו את תושבי שני מגדלי המגורים, לרווחתם המלאה של כלל הדיירים בשכונה. גם בפרויקט החדש של אזורים ביהוד עתיד להיבנות שטח ציבורי פתוח, ובו גן משחקים המשותף לשני מגדלי המגורים, שיהיה קרקע פורייה למפגשים וליצירה משותפת של השכנים.

פרויקט "בוטיק הנביאים" בירושלים יציע חדרי כושר בקומות השונות בבניין

המתחם הסגור של פרויקט "מגדלי נאמן" היוקרתי בתל אביב כולל מועדון ספורט שלם, ובו חדר כושר, מדשאות שיזוף, בריכת שחייה מקורה וספא. זאת נוסף על פעוטון לילדים, בית כנסת, גן פסלים וגלריית אמנות בקומת הכניסה. פרויקט "בוטיק הנביאים" בירושלים, שעתיד להיבנות בקרוב, יציע לרווחת הדיירים את שירותי מלון הבוטיק הממוקם בקומת הכניסה, לצד חדרי כושר שייבנו בחלק מן הקומות בבניינים המשותפים. כך יוסבו חלק מחדרי הממ"ד בקומות הבניין לחדרי ספורט משתנים דוגמת חדר ריצה וחדר פיתוח גוף. בהרצליה עתיד להיבנות פרויקט חדש של אזורים, שנמצא עדיין בשלבי התכנון, וגם בו יותקנו חדרי כושר בבניינים, וכן חדרי דיירים משותפים שישרתו את כלל דיירי הפרויקט.

תומס מימון: "השכונה ההיברידית מספקת נוחות, ביטחון, חיסכון בזמן ותשואת נדל"ן"

התפיסה ההיברידית של אזורים באה לידי ביטוי גם בתכנון הפנימי של הבית. כך בפרויקט אזורים רחובות החדשה מותקנת מערכת של "בית חכם" בדירות, הכוללת אינטרקום פנימי המקשר בין דיירי המתחם ליצירת קשר אנושי בתוך הבית. "אזורים רואה בפן הטכנולוגי של בית חכם סטנדרט בנייה, וכמעט בכל הדירות מותקנת מערכת חכמה ומתקדמת", אומר שלו.

תומס מימון, מנהל המכירות האזורי של אזורים, מוסיף כי שכונה היברידית איכותית היא כזו המספקת לדייריה את מכלול השירותים הנחוצים להם בקרבת הבית, ולמעשה מעניקה לתושבים נוחות, ביטחון וחיסכון בזמן. מכלול זה, לדבריו, הוא מוקד משיכה לדיירים ומעלה את ערך הנכס ואת תשואת הנדל"ן. "אזורים בוחנת ורוכשת קרקעות במקומות שבהם יש שירותי קהילה לטובת הציבור כגון ספרייה עירונית, אזורי מסחר, קאנטרי, אזורי תעסוקה ונגישות מהירה לצירים ראשיים", טוען מימון, "מלבד זאת, אזורים דואגת כבר בשלב התכנון ליצירת מרכז מסחרי בתוך השכונה ולהקמת שטחים ושירותים ציבוריים. ברזולוציה גבוהה יותר, אזורים מקדישה מחשבה ותכנון גם לשירותים בתוך הבניין עצמו, ולאחר מכן - גם בתוך הדירות עצמן".

איה רואש: "שירותים כגון חדר דיירים, גינה ציבורית או אינטרקום פנימי מסייעים ליצירת קהילה חמה"

איה רואש, מנהלת השיווק של אזורים, מוסיפה כי באמצעות שירותים אלה ופעילויות יזומות של החברה בשכונות השונות למען הדיירים נוצר גם הקשר החם בין כלל דיירי הבניינים בשכונה. סקר אזורים הגדול מראה כי קשר זה חשוב לדיירים: יותר מ-35% מהדיירים העידו כי הם רואים בשכנים חברים שלהם. "שירותים דוגמת חדר דיירים, המשותף לכלל דיירי המגדלים בפרויקט, גינה ציבורית משותפת או אינטרקום פנימי מסייעים ליצירת קהילה חמה, אינטימית ותוססת בשכונה שלמה, ולא רק בבניין זה או אחר", מסכמת רואש.

בית זה הרבה יותר מארבעה קירות, בית זה אנשים, בית זה קהילה. רוצים לחיות בדירה של אזורים? מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר:

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#