תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קשרי קהילה תורמים לערך הנכס והשכונה

בעקבות יום הסובלנות הבינלאומי שצוין בעולם ב-16 בנובמבר, ואשר מקדם ערכים של פתיחות והידברות, מסבירה איה רואש, מנהלת השיווק של אזורים, את התרומה של קשרי קהילה תוססים לחיים החברתיים והעסקיים של השכנים ולערך הנכס והשכונה כולה

שינויים רבים עברו על החברה הישראלית מאז הגישה הסוציאליסטית שאפיינה קיבוצים ומושבים שיתופיים, שבהם בחרו להתגורר ישראלים רבים עם קום המדינה. הרעיון של שוויון מוחלט בין התושבים, שכר קבוע שאינו תלוי תמורה ושיתוף מלא ברכוש קסם לרבים, אך עם השנים חלקה של האוכלוסייה הקיבוצית באוכלוסייה הכללית בישראל פחת והלך. כיום ישראל נחשבת למדינה קפיטליסטית הרבה יותר מסוציאליסטית, אך יש משהו בנו, הציבור הישראלי, שעדיין שואף ליהנות מיתרונות התפיסה השיתופית, אשר במרכזה קהילה חמה שמספקת תמיכה וסיוע לחבריה.

בסקר הגדול שערכנו, בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה, נמצא כי יותר מ-35% מהדיירים רואים בשכנים שלהם חברים. וכשנוצרים יחסי שכנות טובים, אפשר להיעזר זה בזה וליהנות מיתרונותיה של קהילה: כך 50% מהדיירים דיווחו כי הם מאפשרים לילדיהם לשחק בחצר הבניין ללא השגחה.

נראה כי חיי קהילה תוססים בשכונה הם הפתרון המתבקש, המספק את האיזון בין השיתוף המלא וחסר הגבולות של הקיבוצים של פעם לבין האינדיבידואליזם המוחלט שהתפתח כאן בשנות ה-60 והפך לערך עליון. אחת מתופעות הלוואי של אינדיבידואליזם היא ניכור, ובעידן הדיגיטלי, כשממילא מרבית התקשורת בין בני האדם נעשית דרך מסך המחשב או מכשיר הסלולר, לניכור הזה יש מחיר. לכן חיי קהילה ושיתוף בשכונת המגורים, שמצד אחד מאפשרים סיוע הדדי וחיבור בין השכנים ומן הצד האחר עדיין שומרים על הפרטיות, מספקים לתושבים הנאה מכל העולמות.

שכנים עשויים להתיידד ביניהם באופן טבעי מעצם העובדה שהם חולקים בניין משותף, אך כדי ליצור חיי קהילה עשירים ומפרים בשכונה עלינו כיזמים מוטלת האחריות לעודד את הנטייה הטבעית. כולנו נתקלים בשכנים שלנו במעלית או בקומת הכניסה לבניין, אך לרוב מדובר במפגש קצר ואקראי. חללים בבניין המוקצים לטובת השכנים - כחדרי דיירים, חדר כושר, בריכה וכיו"ב - תורמים לאינטראקציה ממשית בין הדיירים, ולא רק בבניין: על מנת לשמר את המפגשים הללו חשוב כי גם השכונה עצמה תכיל שטחים שיהיו מקום מפגש מפרה לשיח של הדיירים, דוגמת פארקים ירוקים וגני שעשועים. כך גם ילדי השכנים יוכלו להכיר ולשחק יחד, בזמן שהוריהם נפתחים לדעות ולרעיונות חדשים ויוצרים שיתופי פעולה חברתיים ועסקיים.
כשמתקיים שיח מתמשך ולומדים להכיר זה את זה, גם הדרך להיכרות עם עולמו העסקי של כל דייר מתקצרת, וכך הקהילה הופכת גם למרכז של מימוש רעיונות עסקיים התורמים לפריחה כלכלית של תושבי השכונה. המפגש עם השכנים לא חייב להתקיים תמיד פנים מול פנים: אפשר להמשיך אותו באינטרנט, באמצעות מערכת הדיירים שיצרנו לטובת תושבי השכונה.

המרחבים הציבוריים והחללים המשותפים לכלל דיירי השכונה מעודדים דיאלוג כן ואמיתי ושיח סובלני שמתקיים ביניהם לאורך כל השנה, אך לא די בזאת. כיזמים עלינו לדאוג לגיבוש הקהילה ולתרום את חלקנו באמצעות יוזמה וקיום של אירועים ופעילויות לטובת הדיירים. וכששומרים על כוחה של הקהילה, השכנים לא מסתפקים עוד ב"שלום שלום" חפוז או במנוד ראש מנומס. הם יושבים יחד לקפה, משתפים ביניהם פעולה ומסייעים זה לזה.
קהילה חזקה, סובלנית ומגובשת מעשירה לא רק את חיי החברה ואת החיים העסקיים של דייריה, אלא גם את ערך הנכס: אוכלוסייה טובה, שנהנית ממתחמי דיור מתקדמים המעודדים את חיזוק הקהילה, מושכת אליה אוכלוסייה דומה. וכשהשכנים פועלים יחד, הנראות של הבתים ושל הבניינים חשובה להם והם יפעלו לטיפוחם ולטיפוח השכונה כולה וישמרו על איכות הסביבה. דברים אלה מתבטאים בסופו של דבר בנכס, שערכו נמצא בעלייה מתמדת, ובתשואת נדל"ן צומחת.

הדבר מתבטא גם במגמה הקיימת, ולפיה יותר ויותר משפרי דיור, שרכשו את דירתם הראשונה בשכונת אזורים, בוחרים להישאר בשכונה ולרכוש בה גם את דירותיהם הבאות. הקשר החם שנוצר בין הדיירים, הסיוע ההדדי והאפשרות לעשות עסקים עם השכנים מעבר לדלת תורמים לרצון להישאר בשכונה שנעים לחיות בה, בקרבת השכנים שהפכו לחברים.

בית זה הרבה יותר מארבעה קירות, בית זה אנשים, בית זה קהילה. רוצים לחיות בדירה של אזורים? מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר

 

 


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#