תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"ראשי ערים רציניים חייבים לדאוג לפעילויות לרווחת התושבים, ולא רק לפני בחירות"

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו ב22.10, בדקנו עם ד"ר רינה דגני, מתכננת ערים ויו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה, מהם הנושאים הבוערים שעומדים לנגד ראשי הרשויות בתכנון ערים, כיצד ניתן לשפר את התשתיות, ואיך ניתן להקל על דילמות הנדל"ן העירוניות. זמן בחירות.

רגע לפני בחירות, ראשי ערים עסוקים בשיפור חזות העיר, והרחובות מתכסים בשלטים המבשרים על ביצוען של תכניות בינוי, בחסות ראשי הרשויות המקומיות. הבטחות ופעולות לקראת בחירות הן תופעה המאפיינת לא רק את הבחירות המוניציפאליות, ובכל זאת, ישנם מספר קווים משותפים המנחים את ראשי הערים בתכנון ערים, מעבר לתקופת בחירות. "אחד הנושאים החשובים ביותר עבור ראשי ערים הוא הגודל: הרשויות המקומיות מעוניינות להגדיל את מספר התושבים בעיר, וכפועל יוצר מזה - את מספר יחידות הדיור", אומרת ד"ר רינה דגני, מתכננת ערים ויו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה

"בראש השירותים העירוניים שיש להשקיע בהם עומד החינוך"
"בהמשך, יש להגדיל את מקורות התעשייה כדי שהתושבים יוכלו לעבוד ולהתפרנס, ולדאוג לתחבורה ולשירותים נוספים, ובראשם החינוך: אני לא מכירה ראש עיר, שנושא החינוך אינו בראש מעייניו". מאז רפורמת החינוך של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבה המדינה מספקת חינוך חינם כבר מגיל 3, נושא החינוך החל לתפוס מקום אפילו רחב יותר בתכנון ערים, בקרב ראשי הרשויות. "מהפכת החינוך גרמה לכך שנוצר צורך בפתרונות, עבור גני ילדים רבים שבעבר לא היו כלל בתכנון", מסבירה דגני. "פעמים רבות נמצא פתרון ביניים, בדמות גני ילדים שנכנסו לקומות הראשונות של בנייני מגורים"

"החוכמה לעסוק בפיתוח סביבתי ובאיכות סביבה לא רק לפני הבחירות"
הנושא הבא שמעסיק ראשי ערים בתכנון העיר, או לפחות את הרציניים שבהם, לדברי דגני, הוא נושא הפיתוח: בניית בריכה, קאנטרי, אצטדיון, תכנון פעילויות הקשורות באיכות הסביבה כ"יום כדור הארץ", ופרויקטים נוספים לרווחת התושבים, במטרה להעשיר את חייהם בעיר. החוכמה היא, כמובן, לעסוק בכך לא רק לפני תקופת בחירות.

"הפיתוח והבנייה של חברת אזורים שינו את מפת הביקושים בערים רבות"
בפרויקטים השונים של חברת אזורים ברחבי הארץ, מושם דגש מיוחד לאורך כל השנה בפיתוח השכונה, כחלק מיצירת חיי קהילה עשירים. כך, ניתן למצוא בשכונות אזורים השונות פארקים ירוקים רחבים, גני משחקים, מתנ"סים ומוסדות חינוך בקרבת הבית, וכן פיתוחים נוספים לרווחת התושבים, כגון קאנטרי שכונתי (דוגמת בשכונת אזורים רחובות החדשה). "אפשר לומר שחברת אזורים בנתה 'ערים' חדשות במספר ערים בארץ, דוגמת הפרויקט ברחובות", אומרת דגני. "אם בעבר רחובות הייתה מאופיינת בבנייה ישנה, נמוכה ולא מודרנית, אזורים שינתה את פני העיר ונתנה מענה לביקושים, עם בניית שכונה גדולה, ירוקה ויפה, שבה רבי קומות ושירותים לרווחת התושבים. בהחלט ניתן לומר שאזורים שינתה את כל מפת הביקושים בעיר לאורך השנים, וכיום מדובר בעיר עשירה עם אוכלוסיה טובה וחזקה". גם את קריית אונו, פתח תקווה ונתניה מציינת דגני כערים שבהן חברת אזורים זיהתה את הפוטנציאל הקיים, ועל ידי פיתוח ובנייה הפכה אותן לערים יפות ומבוקשות.

"שיתוף פעולה בין היזם לעיר: מהדברים החשובים המאפשרים את פיתוח העיר"
"שיתוף הפעולה בין היזם לעיר הוא אחד הדברים החשובים, המאפשרים את פיתוחה של כל עיר, בצורה הטובה ביותר ובאופן שעונה על צרכי כלל התושבים", מוסיפה איה רואש, מנהלת השיווק של אזורים. "במקרה של חברת אזורים, פעמים רבות זיהתה החברה צורך ממשי בפיתוח שכונות חדשות ואיכותיות, ולאחר מכן רתמה לנושא את ראשי הרשויות"

קבלנים ויזמים הם גורמים חיוביים לעיר""
דגני סבורה, כי קיים קשר הדוק מאד בין היזם לבין הרשות העירונית, ואם הוא מופעל בצורה נכונה – כולם רק מרוויחים מכך. "קבלן הוא גורם חיובי לעיר, שמגיע במטרה להשקיע בה כסף ומשאבים ולפתח אותה, לכן אני לא חושבת שקיים ראש עיר המתנגד ליזמים", אומרת דגני. "מנגד, יש צורך בראש עיר חזק כדי שהקשר לא יהפוך לשלילי: יש יזמים שמבקשים דרישות מוגזמות מהרשות העירונית, כמו שינוי בגודל בדירות על מנת שהעסקה תשתלם עבורם. לכן על ראש העיר לעמוד על דעתו, למרות שהוא נתון ללחץ רב בנושא, ולאשר פיתוחים מסוג זה רק במידה שהם לרווחת התושבים".

כיצד יכולים ראשי ערים להשתפר בתחום התשתיות?
"בראש ובראשונה - בערים צפופות כמו תל אביב, שבהן מצוקת בנייה, יש להתיר פיצול דירות", אומרת דגני, ומכוונת, בין השאר, למשקיעים, שרוכשים דירות גדולות לצורך השכרתן. "אנשים רבים מפצלים היום דירות ללא אישור, וזה אבסורד. הרי העירייה אוסרת פיצול דירות בגלל חוסר תשתיות, בטענה שכך לא יהיו מספיק חניות ושירותים נוספים. אבל בפועל יש מצוקת דיור, לכן אני בעד להתיר לרוכשי דירות גדולות לפצל אותן, ולהגביל את האישור למקומות שבהם הדבר אפשרי, על מנת שלא ייווצרו בעיות חנייה וכיו"ב".

בנייני חנייה כמו בשיקגו
בנוסף, מציעה דגני להקים חניונים אוטומטיים, כך שבניינים שלמים ישמשו כבנייני חנייה, והרכב יחנה באופן אוטומטי בקומה הרצויה. "זו מגמה שקיימת בעולם, אפשר למצוא חניונים כאלה בשיקגו, למשל", היא אומרת. "המגמה היום היא להגביל את מספר החניונים בארץ, במטרה לעודד מעבר לתחבורה ציבורית, אבל אני חושבת שיש לעשות כל דבר במידה - אי אפשר להחליט שמהיום כולנו עוברים לתחבורה ציבורית". היתרון בבנייני חנייה, לדבריה, הוא שהם מאפשרים חניות רבות על פני שטח קטן. כך, יתאפשר לציבור חופש הבחירה: מי שמעוניין לחנות את רכבו בחניון כזה ישלם, ומי שלא - ייסע בתחבורה הציבורית. "תל אביב, למשל, חייבת חניון כזה, במיוחד באזור הנמל, שקשה מאד להיכנס אליו", היא אומרת. באשר לחזות העיר, טוענת דגני כי חניונים שכאלה אינם חייבים להתקיים בבניינים מוזנחים: אפשר, לדבריה, לבנות בניינים יפים למראה, ואף לשלב חנויות ומסחר בקומת החנייה הראשונה.

האם התכנון של ראשי ערים משפיע על מחיר הדיור?
"בצורה עקיפה – בהחלט. החלטת ראש עיריית כפר סבא, למשל, שלא לאפשר בנייה של דירות הקטנות מ-100 מ"ר, החלטה שאימצה בהמשך גם עיריית נתניה, הביאה לעיר אוכלוסיה חזקה ואמידה, מכיוון שהדירות התייקרו. עלייה במחיר היא אמנם לא הכוונה המקורית של ראש העיר, אלא הרצון באוכלוסייה חזקה, אך בעקיפין יש לכך בהחלט השפעה על המחירים. החלטות נוספות של ראשי ערים שיכולות להשפיע על עלויות הנדל"ן הן החלטה לפתח רק אזורים חזקים/חלשים, או החלטה להעניק הטבות והנחות במס השבחה. גם בנושא תמ"א 38 ניתן להשפיע על מחירי הדיור. כך, למשל, ראש העיר יכול להחליט על הוספת שלוש קומות לבניין במקום שתיים".

ומה לגבי פתרונות למצוקת הנדל"ן של צעירים?

"לזוג צעיר אף פעם לא היה קל לקנות דירה בארץ, אבל אני חושבת שהיום קשה יותר כי הפריפריה התרחקה, והדירות הפנויות במחירים השפויים נמצאות בעיקר בפריפריה. בשנות החמישים כל הדירות שנבנו היו דירות 50 מ"ר של שני חדרים, ובהן גידלו ילדים. בהמשך המדינה התעשרה, והבנייה הפופולארית ביותר הייתה של שלושה חדרים, ולאחר מכן של ארבעה חדרים. היום, כשמחירי הנדל"ן כל כך עלו בכל הארץ, הדירות השפויות נמצאות באזורים מרוחקים יותר, עניין שגורם לזמן נסיעות גדול יותר. אני בעד הקמת רכבת מהירה לישובים קרובים בפריפריה, שתאפשר מגורים מרוחקים, עם הגעה נוחה וקלה למקום העבודה ".

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#