תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מגורים משותפים: חדר אחד, שני אחים

קרבה, אינטימיות והתחשבות באחר הם רק חלק מהיתרונות של מגורי ילדים בחדר משותף, אבל לצדם גם אתגרים כמו כמו מריבות ומאבקי כוח. בסקר הגדול של חברת אזורים בשיתוף גאוקרטוגרפיה, נמצא, כי שליש מההורים סבורים שעל הילדים לגדול בחדר משותף. כדי לבדוק איך עושים זאת נכון, שאלנו את המומחים כיצד ניתן ליצור את ההפרדה בחדר משותף , איך שומרים על הפרטיות ואיך הילדים יצליחו ללמוד בסביבה משותפת, וגם: קבלו טיפים חשובים לחלוקת חלל משותף

הילדים חזרו לשגרת בתי הספר וגנים. אלא שעבור חלק מההורים יתחיל אתגר חדש, לא פחות גדול מהעסקת הילדים בחופשה: ההתמודדות עם ילדים הגדלים בחדר משותף, וצריכים לחלוק עם אח או אחות את סביבת הלימודים שלהם. אם מדובר בילדים העולים לכיתה א', שחווית שיעורי הבית זרה להם לחלוטין, האתגר כפול ומכופל. מהסקר הגדול של חברת "אזורים", שנערך בקרב אלפי רוכשים מלקוחות החברה בסיוע מכון גאוקרטוגרפיה, עולה כי שליש מהנשאלים חושבים שעל ילדים לגדול בחדר משותף, ורק בשלב מאוחר יותר לעבור לחדרים נפרדים. 45% מהנשאלים, לעומת זאת, מעדיפים חדרים נפרדים לילדים- בעיקר מאזור הצפון ובשרון.

ערכים של שיתוף וחלוקה, אבל גם מאבקי שליטה וטריטוריה
"באופן כללי, ילדים עד גיל 6 נוטים להסתדר יותר בחדר משותף- צורת מגורים שלה יתרונות רבים, אך גם לא מעט חסרונות", אומרת ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביב, מחברת הספרים "דיאלוג עם ילדים" ו"הורים, ילדים ומה שביניהם". "מגורים משותפים מקנים לילדים ערכים של שיתוף וחלוקה, מלמדים אותם להתחשב באחר, ועוזרים להם לפתח אינטימיות וקשר טוב, שיבוא לידי ביטוי גם בגיל מבוגר". בסעיף החסרונות מונה ד"ר כצנלסון את המריבות התכופות בין האחים, מאבקי כוח, שליטה וטריטוריה, ופערי אישיות שעלולים להוות הפרעה של ממש. כך למשל, אם רק אחד האחים הוא טיפוס חברותי שאוהב לארח בחדרו, הדבר עלול לעורר מחלוקות ומריבות.


"חשוב לקבוע גבולות ברורים, וליצור לכל ילד את הפינה שלו"
פעמים רבות מגורי הילדים בחדר משותף הם כורח המציאות הנגזר מגודל הדירה, ולאו דווקא בחירת ההורים. כך למשל, על פי סקר "אזורים" 30% מהנשאלים גרים אצל ההורים עם הילדים, לפני מעבר לדירה חדשה, מה שמחייב במקרים רבים מגורים משותפים.

בין אם מבחירה ובין אם לא, השאלה העיקרית היא כיצד ניתן ליהנות מיתרונות המגורים בחדר משותף, אך עדיין לשמור על הפרטיות, בעיקר בסביבת לימודים משותפת. "על מנת שמגורי ילדים בחדר משותף יצליחו, יש לקבוע חוקים ולהציב גבולות ברורים", טוענת ד"ר כצנלסון. "כך למשל, אם יש פערים בשעות השינה של הילדים, צריך להיות ברור לילד שנשאר ער שעליו לצאת מהחדר, על מנת שלא להפריע לאח הישן. אותו הכלל צריך להיות מיושם גם כשאחד האחים לומד בחדרו. בנוסף, חשוב שתהיה הפרדה בין הצעצועים והחפצים של האחים. העובדה שהם חולקים חדר, לא הופכת את כל הרכוש שלהם למשותף. יש לתת לכל ילד את הפינה שלו בתוך החדר, אפילו על ידי מחיצה ניידת".

"דגש מיוחד על תכנון חדרים גדולים"
מחיצה היא דרך פשוטה וקלה להפרדה פיזית בין האחים, אך היא מתאפשרת בעיקר כשמדובר בחדרים גדולים. ככלל, ככל שהחדר גדול יותר, כך יהיה קל יותר לחלק אותו לשני חללים נעימים. בפרויקט "עבר הירדן" של חברת "אזורים" בקרית אונו, למשל, מוצעות דירות מרווחות של 4-6 חדרים, המאפשרות חלוקה נוחה ויעילה לטובת מגורים משותפים. "מכיוון שמגורי ילדים קטנים בחדר משותף פופולאריים בקרב משפחות צעירות, אנו שמים דגש מיוחד על תכנון חדרים גדולים, תוך חלוקת חלל נכונה", אומר דודי סמרה, אדריכל השיווק של אזורים.

"המשפחה הישראלית מעדיפה דירה עם חדרים גדולים המאפשרים חלוקות מגוונות של חללים"

"המשפחה הישראלית מעדיפה דירה עם חדרים גדולים, גם במחיר ויתור על חדר אחד- מגמה שניכרת בבירור גם בסקר שערכה אזורים, כאשר 73% מהנשאלים העדיפו דירת 4 חדרים גדולה, על פני דירת 5 חדרים קטנה", מוסיפה איה רואש, מנהלת השיווק של "אזורים". "חדר גדול מאפשר אפשרויות חלוקה מגוונות ויצירתיות יותר, בהתמודדות עם האתגר שמייצרים המגורים המשותפים, הן לילדים והן להורים".

שימוש בספרייה או בארון דו-צדדי כמחיצה בין האחים
קיימות לא מעט דרכים מתוחכמות ליצירת הפרדה בין אחים הגרים בחדר משותף, וחלקן אף עושות שימוש בריהוט הקיים. "בחדרים גדולים, ספרייה דו-צדדית או ארון דו-צדדי יכולים לשמש מחיצה, אם מציבים אותם באמצע החדר", מסבירה שרית זיו, מעצבת פנים, מרצה בבית ספר "קווים" למקצועות העיצוב. "מובן שצריך להשאיר מקום מעבר לחלק של הילד השני, כי עדיין שניהם נכנסים לחדר מאותה הדלת".

הפרדה וירטואלית: גם צבע יכול לחלק את החדר

בחדר עם תקרות גבוהות, ממליצה זיו לנצל את גובה החדר לטובת חלוקת החלל, על ידי בניית מיטת גלריה, ונישת מדפים המתאימה לכל ילד, בהתאם לחלק שלו. "החלוקה לא תמיד חייבת להיות פיזית- לעיתים צבע הקירות בחדר יכול לחלק אותו בצורה וירטואלית", אומרת זיו. כך למשל, ניתן להציב את שתי המיטות בשתי פינות החדר, וכל קיר לצבוע בצבע אחר. את שני הקירות הנותרים צובעים בחלוקה של שני הצבעים, שנפגשים בנקודת האמצע של הקיר ומהווים הפרדה דמיונית. מובן, שיש לבחור בצבעים ובגוונים שמשתלבים בצורה הרמונית אחד עם השני. "אפשר ליצור את השילוב בין כל הצבעים, כמו למשל צבעים משלימים של כתום וכחול, סגול וצהוב וכיו"ב, אבל לשם כך יש להבין בתורת הצבעים ולבחור בגוונים המתאימים", אומרת זיו. את האלמנטים המשותפים לשני החלקים, כמו למשל וילונות, היא ממליצה לשמור בגוון ניטרלי.