רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשכנתא לוחצת? כך תקבלו הקלה זמנית

עידן אלקבץ, יועץ המשכנתאות של "אזורים", מסביר כיצד ניתן לקבל הקלה בהוצאות המשכנתא


בעוד החופש הגדול מהווה הנאה גדולה לילדים, עבור ההורים מדובר בדרך כלל בחור ההולך וגדל בארנק. קייטנות ושלל פעילויות מחוץ לבית גוררות עמן הוצאות לא מבוטלות, החורגות מההוצאה החודשית הרגילה. בתוך כל אלה, צריך לעמוד בתשלומי המשכנתא החודשיים. הסקר הגדול של חברת אזורים, בשיתוף מכון גאוקרטוגרפיה, חשף כי רוב הזוגות בישראל לוקחים משכנתא בגובה של 52% מעלות הדירה. עם כפל ההוצאות בתקופת הקיץ, סכומי המשכנתא עלולים להיות לעול כלכלי כבד על המשפחה.
קיימות מספר דרכים שבהן כל משפחה יכולה להתמודד עם הנטל הכבד של תשלומי המשכנתא ב"אוגוסט האיום", ולא להיכנס למינוס מיותר.

משכנתא חודש חופש בשנה – מסלול המאפשר קבלת חודש חופש אחד בשנה מתשלומי המשכנתא. המשמעות: התשלום החודשי שהוקפא נדחה לסוף תקופת הלוואת המשכנתא, או שנפרש מחדש לאורך תקופת ההלוואה שנותרה, בתוספת ריבית. מרבית הבנקים בישראל מאפשרים היום את מסלול "חודש חופש בשנה", בהתראה מוקדמת מראש, כאשר לכל בנק קיים המנגנון שלו. ישנם בנקים המאפשרים הפסקה של עד שלושה חודשים בתשלומי המשכנתא, תוך מתן הסבר על הסיבה שבגינה מבקשים הלקוחות להפסיק את התשלומים למשך התקופה. הבנק הכי ידידותי לעניין זה הוא בנק לאומי למשכנתאות, המציע ללקוחותיו את המוצר "פסק זמן". מוצר זה מאפשר לקיחה של עד שלושה חודשי חופש מתשלומי המשכנתא פעם בשנה, בהתראה מוקדמת.

מקרה לדוגמה: אסנת ואהוד משלמים משכנתא חודשית בגובה 4300 שקלים, לתקופה של 20 שנה. הם בחרו להפסיק את תשלומי המשכנתא בחודשי הקיץ העמוסים, עקב ההוצאות הכבדות הכרוכות ביציאה לחופש הגדול של שלושת ילדיהם הקטנים. בתקופה זו לא ישלמו בני הזוג את המשכנתא, אך יישאו בתוספת תשלום של 100-75 שקלים למשך כל התקופה שלאחר הדחייה.

דחיית משכנתא- המעבר לדירה חדשה טומן בחובו לא מעט הוצאות כלכליות, ובהן הובלה, רכישת ריהוט וכדומה. אם המעבר עתיד להתרחש בחודשי הקיץ העמוסים בהוצאות נוספות, יהיה הנטל הכלכלי שיוטל עליהם כבד מדי. לשם כך קיימת אופציה של דחיית תשלומי המשכנתא, כך שיתחילו לרדת רק לאחר הכניסה לדירה. הדחייה היא למשך זמן מוגדר, בהתאם להחלטת הלווה ותנאי הבנק. במשך תקופת הדחייה ישלמו רק עבור הריבית, ללא קרן המשכנתא, שתישאר בהקפאה מלאה (גרייס חלקי), או שלא ישלמו כל תשלום (גרייס מלא). במקרה של גרייס מלא, הריביות שיצטברו עלולות אמנם לייקר את ההלוואה, אך במקרים מסוימים מדובר בפתרון יעיל המאפשר אוויר תזרימי (תקופת גרייס מעניקה “אוויר” תזרימי עד לזמן בו הרוכש יכול להתחיל לפרוע את קרן ההלוואה) בחודשים החמים כמו חודשי החופש הגדול.

מקרה נוסף לדוגמה: ענת ואייל רכשו דירה בחודש אוגוסט 2013 ב-1,400,000 שקלים. גובה המשכנתא שלהם הוא 800,000 שקלים לתקופה של 25 שנים, בהחזר חודשי של 3600 שקלים. מועד הכניסה לדירה הוא 12 חודשים ממועד החתימה על ההסכם ולקיחת המשכנתא, בחודש אוגוסט 2014. הזוג יכול לבקש דחיית תשלומים חלקית (גרייס חלקי) למשך 15 חודשים, כך שמרגע חתימת ההסכם, התשלום החודשי של המשכנתא יהיה על הריבית בלבד, סכום של 1700 שקלים בחודש. התשלום יימשך גם שלושה חודשים לאחר הכניסה לדירה. רק מחודש נובמבר 2014 יתחיל הזוג לשלם גם את הקרן, כלומר את המשכנתא עצמה. כך ייהנה הזוג מתשלומים חודשיים נמוכים גם אחרי קבלת הנכס, למשך שלושה חודשים. הדבר יקל עליו בתקופה רווית ההוצאות של מעבר הדירה וחודשי הקיץ העמוסים כלכלית.

מִחְזוּר משכנתא – הריבית הנמוכה כיום במשק, התחרות בין הבנקים השונים ומסלולי המשכנתא המגוונים, יוצרים הזדמנות של חיסכון ללווים, שיכול להגיע למאות אלפי שקלים. זאת באמצעות מחזור נכון של המשכנתא, או במילים אחרות- שדרוג המשכנתא. כך זוג שלקח בעבר משכנתא בריבית גבוהה, ומשלם בשל כך לבנק מדי חודש החזרים בסכום גבוה, יכול לפרוע את המשכנתא הנוכחית במשכנתא אחרת, בתנאים טובים יותר.
האחריות לבדיקת מצב המשק, תנאי השוק וגובה הריבית מוטלת על הלווה. אם השתפרו התנאים, והריבית במשק ירדה מאז לקיחת המשכנתא הקיימת, נראה כי כלכלי וכדאי יותר למחזר את ההלוואה, ובשורה התחתונה – לשלם פחות מדי חודש. מי שעוקב אחר תנאי השוק, ובהינתן תנאים נוחים יותר- משפר את הריבית וממחזר את המשכנתא, יכול לשפר משמעותית את מצבו הכלכלי, בעיקר בחודשים שבהם ההוצאות הכלכליות כבדות מהרגיל, כמו חודשי החופש הגדול. זאת על ידי פנייה לבנק בבקשת הצעה לריביות על תמהיל המשכנתא החדש שנבחר. כ- 25,000 משלמי משכנתאות בוחרים במסלול זה מדי שנה, על מנת להקל על תשלומי המשכנתא. מדובר בעיקר בלקוחות שלקחו את הלוואת המשכנתא בשנים 2010 ו-2011, בהן הריביות היו גבוהות.

ועוד מקרה לדוגמה: לזוג רחל ומאיר יתרת משכנתא בגובה 650,000 שקלים, שאותה עליהם לשלם במשך 18 השנים הבאות, בריבית של 4.7%, כך שההחזרים החודשיים עומדים על כ-4400 שקלים. אם יבצעו מִחזור משכנתא ויפחיתו את הריבית לגובה הריבית במשק כיום, העומדת על 2.5%, יוכלו בני הזוג להקטין את ההחזר החודשי ב-450-400 שקלים לחודש, גם במקרה שבו יספגו עמלה בגין פירעון מוקדם. הקטנה זו תקל על הזוג, בעיקר בחודשי הקיץ המהווים נטל כלכלי בפני עצמם.
 

בית זה הרבה יותר מארבעה קירות, בית זה אנשים, בית זה קהילה. רוצים לחיות בדירה של אזורים? מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#