תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היפהפה הנמה של צפון תל אביב פוקחת עיניים

מעט שכונות בתל אביב נהנות מהיתרונות של שכונת נווה שרת. אך למרות הסמיכות לפארק הירקון ולאחד מאזורי התעסוקה המצליחים ביותר בישראל, המחירים בה עדיין נמוכים. כעת, תוכנית התחדשות עירונית מקיפה מבטיחה לתקן את המעוות ולהפוך את נווה שרת ליעד נדל"ני חם. המחירים כבר התחילו לטפס

אם תעברו היום בשכונת נווה שרת בצפון תל אביב תהיו עדים לאחד מהפרויקטים להתחדשות עירונית הגדולים שידעה ישראל ובוודאי תל אביב. זה מכבר פשטו הבולדוזרים על בנייני הרכבת הישנים משנות ה-50 ובימים אלו נבנים שם מגדלי מגורים חדשים במספר פרויקטים של פינוי-בינוי. בנוסף, משקיעות עיריית תל אביב, חברת החשמל, "מי אביבים" ועוד בעבודות תשתית נרחבות לשיפור פני השכונה. המחירים, אגב, כבר כמעט בהתאם.

כמו שכונות וישובים רבים בארץ (כולל כאלו שנחשבים היום ליעדי נדל"ן חמים במיוחד) גם נווה שרת נולדה כמעברת "יד המעביר" אי שם בשנות ה-50 לעולים ממזרח אירופה ומצפון אפריקה. תדמיתה נכרכה במשך שנים עם הזנחה ועוני, גם כשהפכה ממעברה לשכונה של ממש ונקראה על שמו של ראש הממשלה המנוח משה שרת. במהלך השנים זכתה נווה שרת לראות שכונות יוקרה כמו רמת החייל, צהלה, שיכון דן והמשתלה קמות ומקיפות אותה בווילות ומגורי פאר והופכות אותה למובלעת של הזנחה ועוני. צהלה הסמוכה לה, למשל, היא ההפך הגמור ממנה – שכונה שנוסדה מלכתחילה עבור טייסים ואנשי קבע בכירים ואוכלסה בהמשך על ידי אנשי עסקים, אקדמאים מאוניברסיטת תל אביב הסמוכה ופוליטיקאים.

כתוצאה מכך מחירי הדירות היו נמוכים משמעותית ביחס לשכונות שסביבה והם המשיכו למשוך אוכלוסיות מוחלשות ומנעו הגירה של אוכלוסייה שבכוחה לחזק את השכונה. בשנות השבעים נעשה מאמץ לקדמה ונבנו בה דירות חדשות לזוגות צעירים, בשנות השמונים נכללה נווה שרת בפרויקט שיקום שכונות שיזמה הממשלה ונהנתה מהזרמת תקציבים גדולה ובשנות והתשעים קיבלה רוח גבית נוספת וגידול משמעותי באוכלוסייתה בזכות העליה מברית המועצות לשעבר. ובכל זאת, תדמיתה לא השתפרה במיוחד ומחירי הדיור בה נשארו נמוכים. לא הקרבה לפארק הירקון הירוק תמיד ולא הסמיכות לאחד מאזורי ההיי-טק והמדיה המצליחים בישראל לא הצליחו להעלות את קרנה של השכונה. עד שנת 2002.

בשנת 2002 אמצה ממשלת ישראל החלטה ליישום פרויקט פינוי-בינוי. ב-2006 מתחיל הפרויקט לקרום עור וגידים ועם עליית הדחפורים על הקרקע, דימויה ההיסטורי הבעייתי של השכונה מתחיל להיעלם בין דפי ההיסטוריה.  ב-2011 יצא לדרך בשכונה פרויקט פינוי בינוי גדול עוד יותר, למעשה הפרויקט הגדול ביותר באזור המרכז, אם לא בישראל כולה. מאות דירות בבנייני רכבת ישנים ומוזנחים נהרסו ובמקומם נבנים בימים אלה בניינים חדשים בעלי חניה תת קרקעית, כל זאת בשיתוף פעיל של העירייה בפיתוח שטחים ציבוריים ירוקים, מבני קהילה וציבור. עכשיו, לאחר תחילתם של עוד שני פרויקטים של פינוי בינוי שהתחילו ב-2014,  כבר אפשר לסכם: מדובר במהפך בשכונה.

הזדמנות אחרונה לקניית דירה בצפון תל אביב, לפרטים נוספים>>

זינוק במחירי הדיור

בזמן שבעלי דירות ברחבי תל אביב נהנו מעליות מחירים של עשרות אחוזים, מחירי הדיור בשכונה עוד דשדשו ואפילו קניית דירה בת 3 חדרים בפחות ממיליון שקלים הייתה משימה לא מסובכת, אולם מדובר בהיסטוריה. ערך הנכסים בשכונה עולה, ההשקעה חסרת התקדים בתשתיות על-ידי העירייה (החלפת תשתיות ביוב, מים וניקוז, סלילת כבישים והרחבת מדרכות, התקנת תאורת רחוב, העברת רשת החשמל אל מתחת לאדמה ובהמשך מתוכננת הגדלת שטחים פתוחים ויצירת שבילי הליכה ואופניים) לחלוטין נותנת רוח גבית לשכונה ולמחירי הנדל"ן שלה. בנוסף, הסמיכות לאזור התעסוקה של רמת החייל וקריית עתידים מושכת זוגות צעירים רבים ועיון בעסקאות שבוצעו בשנים האחרונות מלמד כי מחיר הדירות מטפס בעקביות.

לשם המחשה, אם בשנת 2011 נמכרה בשכונה (ברחוב אדירים) דירת 3 חדרים בשטח של 60 מ"ר, בקומה ראשונה, ללא מעלית וללא חניה,  ב-1.05 מיליון שקל הרי בשנת 2013  טיפס מחירה של דירת 3 חדרים ברחוב בית אל בשטח של  70 מ"ר, בקומה שנייה אף היא ללא מעלית או  חניה, ל–1.43 מיליון שקל. בשנת 2014,  דירת 3 חדרים בקומה שניה, (רחוב הצנחנים) בשטח של 70 מ"ר, נמכרה ב–1.62 מיליון שקל עסקה המשקפת מחיר של 23,143 שקלים למ"ר.  

כיום נמצאות בבנייה כ-1,000 דירות בשלושה פרויקטים של פינוי-בינוי בשכונה. ובסך- הכול היקף הדירות החדשות צפוי להגיע ל-2000 עם השלמת כל הפרויקטים שכרגע אושרו או נמצאים בתכנון. אלה מהווים כ-80% מהבניינים בשכונה. אם לפני שלוש שנים בפרויקט ME של חברת מיכלסון ואשלי מחירה של דירה חדשה בת 4 חדרים עמדה על 1.6 מליון שקלים, כיום נמכרת דירה בפרויקט גרין פארק במחיר התחלתי של 2.2 מליון שקלים. לשם השוואה, דירות דומות בנווה שרת נמכרות על הנייר במחיר  של 2.3 – 2.4  מליון שקלים.

נותרו עוד מספר דירות אחרונות, לפרטים נוספים>>

הכתבה הוכנה בסיוע גורו, אתר חיפוש הדירות החדשות המוביל ברשת

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#