תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רפי כהן יו"ר קבוצת מט"ח 24 : פני השקל לאן?

דרכון זר, ירידה לברלין, סטראט אפ ניישן, השקעה בשקל? יו"ר קבוצת מט"ח 24 מנתח את התנהגות השקל אל מול אי הרציונל של העם

לישראלים נטייה גלותית ולא ברורה, שמתאפיינת בניסיון ליצור אפיקים פיננסים וכלכליים שנתפסים כ"בטוחים". תופעה זו ניכרת גם ברצוננו אחר דרכון זר שיושיע אותנו בעיתות משבר. תסביך "היהודי הנודד"  אינו מרפה מאיתנו בכל עת, ולראיה רמטכ"ל בדימוס  שמיהר ומכר את תיק נירות הערך  שבאמתחתו בפרוץ אחד המבצעים. ישראלים בזמני  משבר מתנהגים כעדר הבורח מחיה טורפת וכפועל יוצא,  לעולם יברח העדר בצל של איום, וימיר את השקלים שבאמתחתו למטבע "מפלט".

שטר 20 שקל החדש (המשוררת רחל)
בנק ישראל

באופן ברור, נראה כי מחפשי המפלט נתקלו בהפסדים גדולים וכך סותרים את הנחת העבודה של הרוכש הישראלי הבורח. לדוגמה: מכירת מאה דולרים   בשער 3.40 ש"ח לדולר היו 340 לפני מספר שנים. לכאורה הפסיד המשקיע לטווח הרחוק , משום שמחיר הדולר היום 3.75 . אולם פערי הריבית הגדולים בין הדולר לשקל הניבו לו תשואה שנעה בין 3%-12%  לטובת השקל, כך שבידו הרבה יותר מ-375 שקל על מנת לרכוש בחזרה את שמכר.

השינוי הגדול הוא שבעבר הלא רחוק, תנודות המטבע היו בעלות אופי ספקולטיבי , פערי הריבית האמירו ל-10% לטובת השקל, כך שהשקל היה מטבע "מבוקש" מאד בזירת הסחר. כתוצאה מהפערים העצומים הללו, נוצרה מציאות כלכלית ועסקית, בבנקים זרים "חגגו" על הריבית השקלית העודפת, והיציבות הפיננסית שישראל סיפקה בשנים האחרונות ,אפשרה לגורמים וכוחות רבים לעשות "סיבוב" מרשים על השקל, ואף לאסוף את הריבית היתרה מעבר לריבית הדולארית.

ימים אלה תמו .כיום, הריבית השקלית דומה לריבית הדולארית, וניתן לראות כי התשואה של הדולר גבוהה מעקומת התשואה של השקל בטווחים של עד עשר שנים. לכן, הנתון החשוב, שרוב הציבור נוטה להתעלם ממנו, זה העודף בחשבון השוטף של מדינת ישראל. הכוונה היא לשטף הדולארי. נתון זה מייצג את סך מטבע החוץ הנכנס למדינת ישראל אל מול סך מטבע החוץ היוצא ממנה.

הפלא הלא מוכר לציבור הוא שעד עתה, ובודאי שבשנים האחרונות מדינת ישראל נמצאת בעודף במאזן זה, סך מטבע החוץ הנכנס גובר על הסך היוצא. בניתוח שלאחר הידרדרות  הדולר, נמצא שהסיבה היחידה לשפל שחווינו בשער הדולר בעיצומו, של מבצע  צוק איתן הוא העודף בחשבון השוטף.

לכאורה , היינו צריכים לראות גדודים של יצואנים שיוצאים במחאות חסרות תקדים אל מול השלטונות , פיטורי ענק במשק, צמצום התחרות, ושער דולר נמוך. מה שמסביר את היעדר ה"כאוס" הזה הם תהליכים שכדאי לשים לב אליהם.

למסחר במט"ח 24 לחץ כאן

ראשית, תהליך התייעלות עצום של היצואנים גם בסביבת ה"לו טק", מה שאפשר להם להתפתחות ענפה ואפשרות לתחרות במשק, עיין ערך הטכנולוגיה החקלאית המתפתחת בישראל וזו מפיצה את הבשורה ברחבי הגלובוס. כמו כן תעשיות המכונות עתירות עבודה {LOWTECH) עברו התייעלות, ואלו שלא פשוט נמחקו. שנית, אחוזים ניכרים מהיצוא הישראלי הם יצוא שמגלה פחות רגישות ותנודתיות לשקל הישראלי, הכוונה: זרם של משקיעים יהודים בד"כ, שמביאים את כספם לישראל ומשקיעים בתעשיות, נדל"ן פיננסים וכיו"ב וזאת חרף גלי האנטישמיות בעולם. כמו כן מכירות מאסיביות של חברות הזנק שנמכרות במיליוני דולרים לחברות מהעולם ויוצרות חיזוק של תזרים שקלי.
לבסוף, ספינות הדגל של תעשיית ההי טק , שם שיעורי הרווח הם גדולים ודולר חלש מזיק להן פחות.

אז מה באמת קרה פה?
הימים ימי אינתיפאדה 2002 ומחירי הנדל"ן בארץ היו כשליש ממחירם היום, מצב הרוח הלאומי היה שפוף והדולר האמיר ונסחר כמעט בחמישה שקלים לדולר אחד. ומדוע זה קרה ? גלותיים ופסימיים כבר אמרנו? אילו היינו שואלים  כלכלנים בכירים  בשנת 2002  בשיאו של שער הדולר, מה יהיה ערכו  עוד 12 שנים, כאשר הדרום וחלקים נרחבים מישראל תחת לחימה , היו  מנחשים ש-6 ש"ח לדולר אחד  היא סבירות. החריגים  היו מצביעים גם על שער של 8 ש"ח לדולר. לכלכלנים טבע מובהק ,  הם יודעים להסביר את שקרה , אך קשה להם לצפות עתיד. ואם אותם כלכלנים היו צריכים  לומר מה יהיה שער הדולר במצב הביטחוני שחלף על ישראל בתקופת מבצע "צוק איתן" והם היו מתבשרים בשער הדולר של סביב ה-  3.5 ,הרי היו בטוחים שזו אנומליה ושיגעון מוחלט, ולא הייתה ציפייה שהדולר יתרסק מעל 44% במונחים נומינאליים. וכך קרה מצב אבסורדי, מי שאחז בדולרים משנת 2002 ועד היום, ויש לא מעטים כאלה, הפסיד למעל 50% במונחים ריאלים. בסופו של יום, הריביות על השקל נמוכות מהריביות על הדולר ולשוק באופן טבעי נכנס יותר דולר מאשר יוצא. אם ישראל תמשיך לצמוח והעודף בחשבון השוטף שלה ימשיך לגדול, אנו נראה את הדולר ממשיך לרדת, תתחזק כלכלתה של מדינת ישראל ותתאפשר מצע נוח לצמיחת החשבון השוטף שלה עם תלות פוחתת בשווקי העולם.

איננו יודעים הלכה למעשה מה יהיה ב-60 שנה הקרובות. מה שכן, אני סבור שכל משקיע וסוחר ששם את מבטחיו במטבע הירוק פשוט הפסיד הרבה.
נקנו ביטוחים דמיוניים , התנהגות היסטרית, ומאידך כל מי ששם את השקעתו   לטווח הארוך בשקל הרוויח והעריך נכון את השוק.
לאחרונה על רקע הקלחת הפוליטית ובעיות תשלום המזומן על תוצאות "צוק איתן" הדולר עולה ואין לדעת היכן יעצר. כמו כן השכלנו להבין כי ריבית נמוכה ובפערי ריבית שלא קיימים ,תזרים המזומנים במטבע חוץ פנימה והחוצה הוא שיקבע את שערו בעתיד.

 

כתבות נוספות העשויות לעניין אותך:

מט"ח 24 מחזירה לך כסף! טופס 867 – נעים להכיר

הפנסיה לא זזה? למט"ח 24 יש 4 אפיקי השקעה שיכולים להשיא תשואה עודפת לגיל פרישה

לסחור בביטקוין בלי לייצר ביטקוין

לסחור במט"ח סביב השעון אפשר גם בעברית

תשואה לא סולידית

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#