תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ברזיל לקראת בחירות

לבחירות המתקרבות בברזיל תהיה השפעה מכרעת על הכלכלה ועתידה של ברזיל בשנים הקרובות. פערי התפיסה הגדולים בין שתי המתמודדות המובילות והשוויון בסקרים רק מעצימים את המתח

הבחירות הרשמיות בכלכלה המובילה באמריקה הלטינית צפויות להתרחש ב 5 באוקטובר וע"פ הסקרים שהתפרסמו בסוף השבוע החולף, אין הכרעה ברורה. סקר אלקטרוני שערך העיתון המוביל FOLHA DE SAN PAULO בסוף השבוע האחרון מראה שבסיבוב הראשון  זוכה ראש הממשלה הנוכחית ב 37% מן הקולות לעומת 30% לה זוכה מרינה סילבה. בסיבוב השני שייערך ב 26 באוקטובר ( מאחר ואף מתמודד לא צפוי לגרוף מעל ל 50% תמיכה ) צפויה סילבה לזכות ב 46% תמיכה מול 44% של ראש הממשלה הנוכחית. אחוז התמיכה הגבוהה בסילבה שעמד על 10% באוגוסט הצטמצם כאמור ל 2% בלבד – בטווח הטעות הסטטיסטית.

ההבטחה שלא קוימה

נשיאת ברזיל  הנוכחית שזכתה בבחירות של 2010 בקול תרועה רמה לא הצליחה להמשיך את הצלחתה הכלכלית של ברזיל ואיימה להחריב הישגים כלכליים של עשור שלם. ההאטה של כלכלת ברזיל שהביאה למחאת המונים ממש לפני המונדיאל בקיץ החולף חשפה משבר כלכלי מעמיק, פערים חברתיים גדולים, אינפלציה גואה ותשתיות לוקות.ראש הממשלה המכהנת, דילמה רוסף, אחראית לא מעט למצב ולהחרפתו ע"י מדיניות כלכלית לא מאוזנת ולא יציבה הגובלת באוזלת יד. 

אחד המהלכים התמוהים של הממשל הנוכחי בתחילת דרכו היה העלאה ניכרת של שכר המינימום שהביא לגל עליות שכר ואינפלציה שחרגה מיעדיו של הבנק המרכזי.  גל אינפלציוני זה היכה תוך כדי שהמשק נכנס להאטה חריפה,  כשסין, שותפת הסחר החשובה ביותר של ברזיל לא עומדת ברף הצמיחה ההיסטורי שלה ומשנה את תמהיל הצמיחה לטובת ביקוש צרכני פנימי, דבר שפגע קשות ביצוא מברזיל. כך מצאה עצמה ברזיל עם שילוב קטלני של אינפלציה גואה וצמיחה נמוכה  שהוציאה את ההמונים לרחובות. רוסף, שראתה שאחוזי התמיכה בה נמצאים בצלילה מתמדת הגדילה משמעותית תשלומי העברה, וחייבה את חברת הנפט הגדולה המוחזקת ע"י הממשלה למכור נפט במחירי הפסד ומתחת למחירי הנפט העולמיים ע"מ להרגיע ההמונים ולמתן לחצים אינפלציוניים. הבנק המרכזי במקביל הזניק את הריבית הבין בנקאית ל 11% לתוך משק שממילא מאבד מומנטום. השילוב של התערבות ממשלתי גוברת, אינפלציה גואה, עליה בגרעון הממשלתי וצמיחה נמוכה העצימו יציאת משקיעים והחלשות המטבע המקומי.

התקווה לשינוי

בדור האחרון, רוסף הינה הנשיאה הראשונה שמותירה את ברזיל במצב כלכלי גרוע יותר מאשר זה ששרר כשהחלה את הקדנציה הנשיאותית שלה . מי שתולים בה תיקווה לשינוי , מרינה סילבה, היא בת לפועלים עניים, פעילה כריזמטית לאיכות סביבה שהצטרפה למרוץ לנשיאות לפני חודשיים בלבד כשהמועמד לנשיאות מטעם מפלגתה ( המפלגה הסוציאליסטית PSB ) נהרג בהתרסקות מטוס. סילבה נתפסת כאאוט סיידרית שיכולה לנהל ממשל  מוסרי ושקוף יותר להפחית הבירוקרטיה והשחיתות. הגישה הפרו עסקית שלה גורסת שיש להפחית ההתערבות הממשלתית, לפעול נמרצות לצמצום פיסקאלי שיביא להקטנת הגירעון הממשלתי , רפורמה במבנה המס, קביעת יעדי גרעון ואינפלציה והבטחת עצמאות של הבנק המרכזי.

 בד בבד גורסת סילבה שאין לממן המלחמה באינפלציה דרך שליטה במחירי האנרגיה בברזיל. גם הסקטור הפיננסי שאולץ תחת רוסף לתת אשראי מסובסד ללקוחות חלשים יגיב בחיוב לשינויי הממשלה הנוכחית.

 סילבה שערכה מסע פגישות אינטנסיבי עם הצמרת הכלכלית של ברזיל בשבועות האחרונים ועם מנהיגים מן המגזר החקלאי מלמדת שהיא פתוחה לדיאלוג חיובי שיכול להצעיד הכלכלה קדימה. בין השאר היא קוראת לפתיחת המשק לתחרות ולסחר חוץ. מהלך כזה נתפס כחיובי ביותר עם גושי הסחר הגדולים של ברזיל – אירופה, סין וארה"ב ובעל השפעה חיובית ביותר על מדיניות החוץ של המדינה שהתרחקה מאוד מארה"ב בשנות שלטונה של רוסף.

בשבועות האחרונים למרות נתוני מאקרו מאכזבים שוק המניות בברזיל נמצא בדהרה. הציפיה לשינויי מובילה לעליות ממחירי המניות בדומה למה שהתרחש באביב החולף בהודו לקראת הבחירות. שני הצדדים מבטיחים שינוי מהותי בהתנהלות הכלכלית בשנים הקרובות אך אין ספק ששוק המניות מאמין כרגע יותר לסילבה מאשר לרוסף.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#