תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מט"ח 24 מחזירה לך כסף! טופס 867 – נעים להכיר

לא רבים מאתנו יודעים, אבל סביר להניח שאם יש לנו פעילות מסוימת בשוק ההון גוברים הסיכויים שמגיע לנו כסף ממס הכנסה. עו"ד ברק בן-נעים, מחדר העסקאות של מט"ח 24 יסביר לנו איך נוצר מצב שבו שילמנו מס יתר שלא לצורך ואיך ניתן להרוויח גם מהפסדים בשוק ההון בעזרת טופס 867 .

איך נוצר מצב שבו מגיע לנו כסף ממס הכנסה בגין פעילות בשוק ההון?

ראשית עלינו להבין את ההיסטוריה של שיטת גביית מיסים מרווחי ההון בארץ וכיצד היא עובדת. לפי השיטה, ברוב המקרים תשלום מס ההכנסה בגין רווחי הון מבוצע באופן אוטומטי באמצעות מערכת ניכוי מס במקור. מאידך, החזרי מס לא נעשים באופן יזום על ידי מס הכנסה ונדרשת פעולה אקטיבית מצדנו.

על כמה אחוז מס אנחנו מדברים?

"על רווחים בשוק ההון מנוכה מס במקור בשיעור של בין 15%-30%. בואו נסתכל בדוגמא מספרית למצב בו ניגבה מס ביתר: בחודש מרץ אדון ישראל ישראלי הרוויח 2000 ממכירת נייר ערך כלשהו, ובחודש נובמבר הפסיד 2500 ממכירת נייר ערך אחר, כפי שניתן לראות לאותו משקיע לא נוצר כל רווח באותה שנת מס ולכן אין לנכות מס במקור מהכנסתו בגין רווחי הון  באותה שנת מס. יתרה מכך, יש להעביר את יתרת ההפסד של ישראל ישראלי בסך 500 לשנה הבאה ולקזזם כנגד רווחים עתידיים בתיקו."

אני לא רואה בעיה בדוגמא שנתת, המשקיע לא שילם מס וכמו כן אף יכול להעביר את יתרת ההפסד לשנה הבאה, האם כך?

"בפועל לצערנו זה לא מה שקורה, המוסדות (בתי ההשקעות והבנקים) שהיו אמורים להצהיר על הפסדיו של ישראל ישראלי לא קיזזו את רווחיו של המשקיע מהפסדיו אלה רק בשני מקרים: האחד כשההפסד נוצר באותו חודש שבו נוצר הרווח, והשני שההפסד לא נוצר באותו חודש שנוצר הרווח אלא לפחות חודש אחד לפניו. כלומר המקרה בו ההפסד נוצר חודש לאחר הרווח לא נלקח בחשבון, ומה שקרה בפועל שלישראל ישראלי נגבה מס מלא בסכום של      125 (500*25%)  ועל מנת לקבל החזר עבור ההפסד בחודש נובמבר נדרשה פעולה אקטיבית מצד המשקיע . "

אז איזו פעולה אקטיבית היה עלינו לבצע על מנת לקבל את החזר המס ?

"בעבר במצב כפי שהובא בדוגמא לעיל, היה ניתן להצהיר על הפסד שלא הובא בחשבון אך ורק באמצעות הגשת דו"ח שנתי לרשות המיסים. ניתן לשער שמצב זה הוביל לכך שמשקיעים כדוגמת שכירים אשר אינם חייבים בהגשת דו"ח כלשהו, לרוב לא היו מודעים לטופס הזה בכלל או שלא ייחסו לו חשיבות יתרה, ולכן לא השכילו להגיש את הדו"ח ולנצל את הפסדיהם לרווח."

ומה החידוש היום, מה היום עלינו לעשות על מנת לקבל את החזר המס המיוחל?

"ראשית בהתאם לתיקון שנעשה ביום 01.01.2012 ניכוי המס במקור יתחשב במלוא ההפסדים של ישראל ישראלי אשר נוצרו במהלך של אותה שנת מס. כלומר גם אם הם נוצרו בחודשים שלאחר יצירת הרווח. ובכן, משתמע מכך שכבר אין צורך להגיש דו"ח שנתי במקרים בהם נוצר הפסד לאחר הרווח כפי שהיה בעבר . יש לזכור שמדובר ברווחים והפסדים שנעשים באותה שנת מס בלבד. כלומר כל טיפול במקרים של קיזוז בתוך שנת המס חלים על הברוקר או הבנק. עובדה החוסכת למשקיע התעסקות מיותרת ויקרה בהגשת הדוחות לרשות המיסים וכמו כן הכי חשוב, אין גבייה של מס יתר ואף ניתן להעביר הפסדים לשנים הבאות.

מה לגבי קיזוז הפסדים של שנים קודמות, מה עלינו לעשות על מנת להצהיר עליהם?

"במקרה של קיזוז הפסדים של שנים קודמות או העברתם לשנים הבאות עדיין עלינו להגיש את טופס 867 לרשות המיסים ביחד עם טופס 1301 (שהינו הדו"ח הכולל למס הכנסה). טופס 867 מופק על ידי הברוקר או הבנק שלנו ובו פירוט הרווחים ו/או ההפסדים לאותה שנת המס המבוקשת. שימו לב, חובת הקיזוז חלה עלינו ולפעמים יכולה להיות מסורבלת מכיוון שכיום סביר להניח שאנו מחזיקים במספר חשבונות השקעה בבנקים ובברוקרים שונים ועלינו לבקש מכל אחד ואחד מהם טופס 867 . אגב, את טפסי 867 מחויב המנכה לשלוח עד לסוף מרץ של השנה בגין השנה הקודמת. שימו לב שהחזר מס בגין הפסדים בשוק ההון אפשרי עד שש שנים אחורה כלומר משנת 2008. "

אז מה אנחנו מציעים כאן בעצם? במט"ח 24 מפיקים לכל לקוח אישור לגבי כלל הרווחים וההפסדים שהפיק/צבר הלקוח במהלך השנה וכן אישור על סכום המס שנוכה מהלקוח במהלך אותה שנה או כל שנה שבאה לפניה. כמו כן אנו בודקים ללקוחותינו זכאות לקיזוז הפסדים מול הרשויות לגבי כלל תיקי ההשקעות שלהם באשר הם .

לסיכום: חשיבות רבה לטופס 867 בניהול תיקי ההשקעות שלנו וביכולתו לחסוך לנו הרבה כסף!!!

מי שמנהל תיקי השקעות מ 2008 אני מציע לו לעשות בדיקה האם מגיע לו החזר מס בגין אותן השנים "

לחץ כאן  לבדיקת את זכאותך להחזר מס?

 "מסמך זה נערך על ידי מסחר שוקי הון בע"מ על פי מיטב הבנתה את הוראות הדין והנחיות רשות המיסים בישראל.אין להסתמך על האמור במסמך זה כפרשנות מחייבת של הוראות החוק ו/או הוראות רשות המיסים בישראל ואין להציג מסמך זה לצד שלישי כלשהו.המידע המפורט במסמך זה אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ מס ואינו מחייב את מסחר שוקי הון בע"מ. על כל לקוח להתייעץ עם יועץ מס בהתאם לנתונים המיוחדים לו."

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#