תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה סגנון ההשקעה שמתאים לך? פאסיבי או אקטיבי?

כמעט כל מי שהתלבט אי פעם בנושא דרך ההשקעות המתאימה לו, נתקל בדילמה הידועה: האם להיצמד למדדים או לסמוך על שיקול הדעת של מנהל ההשקעות. בשפת שוק ההון – לבחור בעולם פאסיבי או אקטיבי?

המצדדים בכל גישה, מצדיקים עצמם בנתונים כמותיים לרבות סטטיסטיים, המוכיחים לטענתם עדיפות בהיבטים של תשואה וניהול סיכונים. וגם לעניין העלויות בהחלט יש קשר לנושא. שי ירון, מנכ"ל קרנות הנאמנות באלטשולר שחם מדגיש כי אסור לשכוח שלא פעם ביצועי העבר בשוק ההון אינם הבטחה לעתיד. "בשנים האחרונות קיימת דעה רווחת, לפיה יתרונות הניהול הפאסיבי מטים את הכף לטובתה. מעבר לגידול העצום בהיצע ובשימוש במכשירים פאסיביים כמו תעודת סל וקרנות מחקות, לא מעט מנהלי השקעות אשר לכאורה שייכים לעולם האקטיבי, בפועל מנהלים ללקוחותיהם את הנכסים מתוך לוגיקה שמקבלת את הגישה הפאסיבית. קרי, שואפים להידמות למדדי יחוס ולא יותר."

ומה רע בעצם בזה? אם התשואות טובות אז מה זה בעצם משנה?

"הבסיס לקונצנזוס הזה ראוי להבחן בפרספקטיבה מעט רחבה יותר. הנטיה המקומית למדוד ולהשוות ביצועים לתקופות קצרות מדי, חודשים עד שנים בודדות, עלולה להתעלם מתופעות בעלות עוצמה, אשר בגלל שהמחזוריות שלהן ארוכה באופן משמעותי נתפסו כקבועות ולא כמחזוריות."

אתה מעריך שאנחנו לקראת שינוי?  

"זה לא סוד שגם בשווקים פיננסיים יש מחזוריות. אין לי שום יכולת לדעת כמה זמן ימשיך הגל הנוכחי. אבל אין ספק שהוא נמשך כבר תקופה ממושכת ובנוסף יש סימנים לא מעטים שהרבה מכשירים אינם זולים. עקומי התשואות נמוכים, מרווחי הסיכון באג"ח קונצרני מצומצמים וגם המכפילים לא נמוכים."

Istockphoto

מה זה בעצם אומר?

"למעשה, מי שבשנים האחרונות נצמד למדדי מניות ו\או אג"ח קונצרני מובילים והתמיד עשה טוב. בשפה המקצועית – משקיעים שחיפשו בטא – נהנו. בטא מלמדת על מידת הרגישות של נייר ערך לתנודתיות השוק. מנהלי השקעות או מנהלי מכשירי השקעה פסיביים (כגון תעודת סל) אשר נצמדו למדדי שוק (אשר היו במגמת עלייה), סיפקו עבור המשקיעים, לרוב, את הסחורה. כאמור, אם מתוך תחכום או מתוך מזל הם רכבו על גל מאוד גדול אשר לדעתי  נמצא כעת באיזור המיצוי שלו."

לטענתו של ירון המגמה הזו השפיעה גם על היבטי השקעה אחרים:

"לא פלא שבשוק של בטא, נושא דמי הניהול הפך לזירת קרב. ממילא ההערכה הסמויה על ידי רבים היא שהשוק עושה את העבודה ולא מנהל ההשקעות. כך, ניתן למצוא שלל תעודות סל שהן קומדיטי ולכן דמי הניהול בהן אפסיים."

רואים את התמונה המלאה: לתיאום פגישת היכרות באלטשולר שחם, לחץ כאן >>>

ומה יהיה להערכתך מעכשיו, מה צפוי להשתנות?

"אם מתקבלת ההנחה שהגל כאמור בשלב המיצוי שלו, כנראה שבשנים הקרובות המשחק הולך להשתנות. היכולת לקצור הצלחה בזכות בטא תחליף את מקומה בחיפוש אחר אלפא. אלפא היא התשואה העודפת מעבר למדד הייחוס. מנהלי השקעות שמייצרים אלפא אמיתית הם אלו שהוכיחו לאורך זמן יכולת לייצר תשואה עודפת על המדדים בתנאי שוק משתנים." (*)

איך זה יבוא לידי ביטוי בפועל – מה יעיר את המשקיעים?

"בגלל שהתשואה המגולמת במרבית הפרמטרים המקובלים (תשואה לפדיון, מכפילים) היא נמוכה מאוד, הרי שהתנודתיות של השוק מגדילה מאוד את הסיכוי כי יותר ויותר תקופות נמדדות, בעיקר קצרות, יסתיימו בתשואות שליליות. יותר מכך, השונות בין ניהול עפ"י 2 הסגנונות השונים צפויה לבלוט יותר. כאשר הכל עולה ותיק אחד השיג 9% לעומת מתחרה עם 12%, עדיין זה פחות כואב ממצב של תיק שירד ב- 1% לעומת כזה שעלה ב-2%. התחושה שונה מאוד למרות שמבחינה אבסולוטית ההפרש דומה"

איך ניתן לייצר "אלפא"?

"שאלת מליון  ה-$. אין שיטה אחת או מספר שיטות אשר יכולות להבטיח השגת "אלפא". עם זאת,  כדוגמא, בעבר היו מקרים שבחירת ניירות ערך שלא בהתאם למשקל במדד, מזומן בתקופת ירידות, מסחר כנגד מגמה, תחכום (לונג כנגד שורט / אופציות) וכיו"ב הצליחו להניב "אלפא". בגדול, אני מאמין שצריך את היכולת לחשוב ולפעול מחוץ לקופסה."

"בשורה התחתונה", ירון מסכם – "הגל הבא צפוי להיות של מנהלי השקעות שנחשבים ככאלה שמייצרים אלפא. אלו צפויים למשוך מאמינים בקצב גובר, על חשבון אלו שנצמדים למדדים."

רואים את התמונה המלאה: לתיאום פגישת היכרות באלטשולר שחם, לחץ כאן >>>

הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#