תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך אפשר להרוויח כמו הגדולים מהמסחר האוטומטי

המסחר האוטומטי משתלט על בורסות העולם; ההערכה היא כ-70% מהמסחר בארה"ב מתנהל באמצעות אלגוריתמים וחישובים מסובכים שמייצרים רווחי עתק; גם המשקיעים הקטנים יכולים להרוויח מזה

ביולי 2009 עצר ה-FBI  את סרגי אליינקוב, מהנדס תוכנה שהתפטר חודש קודם מבנק ההשקעות גולדמן סאקס. אליינקוב עזב את בנק ההשקעות ביחד עם אלגוריתם שגנב ממחשבי הבנק. האלגוריתם עזר לגולדמן סאקס לנתח במהירות עצומה אלפי ניירות ערך וסחורות, ובאמצעות מסחר אוטומטי ללא יד אדם להרוויח עשרות מילוני דולרים ביום, ולסיים את השנה ברווח של 14 מיליארד דולר. על פי ההערכות, כ-70% מהמסחר בארה"ב נעשה באמצעות מכונות מחשב אדירות. אלה מנסות להרוויח גם סנטים בודדים על מילוני עסקות ביום.

עד כמה המסחר הזה יכול להיות עוצמתי? ב- 9 במאי 2010 נפל מדד ה- S&P500 במהלך המסחר ב-9% בתוך דקות, רק כדי למחוק את אותה הירידה באותה מהירות. מה שיצר את הבלאגן הייתה קרן גידור שמכרה אז כמות גדולה של חוזים על המדד. המכירה יצרה גל הדף כזה שגרם לחברות מסחר אחרות להצטרף למכירה באופן אוטומטי. המסחר האוטומטי רחוק מלהיות אופייני רק לארה"ב. לפני כשנתיים אמרה גם אסתר לבנון מנכ"לית הבורסה אז, כי גם על המסחר בתל אביב משתלטות מכונות אוטומטיות. "חלק מבוגרי 8200 מפתחים אלגוריתמים משוכללים למסחר המתבצע בננו שניות", אמרה אז.

איך זה עובד? "מתמטיקאים מפתחים אלגוריתמים רבים המנתחים אלפי ניירות ערך במקביל על מנת לבדוק התנהגות היסטורית, ניתוחים טכניים או אפילו עלייה בביקוש או בהיצע, הכל כדי לייצר לסוחר יתרון ורווח", מסביר איציק נוי מנכ"ל סמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי המספקת מגוון פתרונות מסחר בשוק ההון. אחת הדוגמאות לכך הוא מסחר במניות הנסחרות בשתי בורסות בעולם במקביל. ברגע שנפתח פער במחיר בין שתי המניות, המחשב קונה את הנייר הזול בבורסה אחת, ורץ למכור אותה באחרת תוך עשיית רווח זריז. זהו רווח ארביטראז' או רווח חסר סיכון. המהירות של המחשבים גורמת לפער הזה להיסגר במהרה ורק המהירים באמת יוכלו לגרוף שם רווחים. 

דוגמא אחרת היא הניסיון להרוויח מממסחר בין שתי מניות של חברות הפועלות בשוק דומה. נוי: "אם מניית הפועלים עולה למשל באופן משמעותי יותר מלאומי, כנראה שכדאי לקנות את לאומי ולמכור בחסר את הפועלים משום שהפער הזה יכול להיסגר. במקרה זה אין כאן וודאות לרווח. המחשב עובר על מאות או אלפים של מניות בצמדים כאלה. יד אדם אינה יכולה לעשות זאת".

היתרונות של המסחר האוטומטי ברורים. את הסוחר המקצועי שלא יכול לשבת כל היום מול המסך, מחליפה מכונה. המכונה מנותקת מהחלטות שמגיעות מהבטן או ממצב הרוח. החישובים הסטטיסטיים והיכולת לבדוק אלפי ניירות ערך בשנייה יכולים לייצר לסוחר יתרון על פני אחרים. המסחר האלקטרוני נשלט על ידי גופים גדולים אבל גם בתי השקעות בארץ מקיימות מסחר אוטומטי עבור חלק קטן מכספי הנוסטרו שלהם, כלומר בכספים שנמצאים בקופת החברה. אבל צריך לזכור לא כולם מצליחים להרוויח מהמסחר האוטומטי ועל כל חברה שפועלת בשוק הזה יש כמה חברות שנסגרו.    

ומה עם המשקיעים הקטנים? אז כן יש אפשרות גם למשקיע הקטן לבצע מסחר אוטומטי באמצעות חברות למסחר בשוק ההון ביניהם גם סמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי. אבל ראשית לפני שרצים לבצע שינויים חדים בתיק ההשקעות, מרכיב ההשקעה באמצעות מסחר האוטומטי בתיק צריך להיות קטן יחסית ולעמוד על עד 10% מממנו. כשכל אפיק השקעה היום נראה יקר: מניות, איגרות חוב ונדל"ן ראוי לשקול גם השקעה באפיק זה. "המסחר הזה הוא אמנם מסוכן ונתון לפעמים לתנודתיות גבוהה אבל לעיתים תנודתיות בשוק הזה היא יתרון", מסכם נוי. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#