תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפיתויים של חברות המסחר שכדאי להיזהר מהם

חברות למסחר בשוק ההון אמורות לעזור למשקיע להרוויח אבל לא תמיד זה כך; איציק נוי מנכ"ל סמארט קפיטל-שוק ההון הבינלאומי מסביר איך לבחור חברה אמינה וממה צריך להיזהר

מסעדות בארה"ב העניקו בעבר ארוחות צהריים בחינם כשהסועד משלם רק על השתייה. המסעדות היו מגישות בשר חזיר מלוח, גבינות וקרקרים כשלסועד לא נותרה ברירה אלא להזמין כמה כוסות בירה כדי להרוות את צימאונו. החשבון כבר הבנתם היה מנופח, והרווחים זרמו לכיסים של בעלי המסעדות.

גם בשוק ההון אין ארוחות חינם. "השקעתי רק 300 דולר והרווחתי פי עשרה תוך כמה שעות מבלי לצאת מהבית", זו רק דוגמא לכתובות בבאנרים של חברות המסחר בשוק ההון. אפשר אמנם להרוויח כסף מלהשקיע במט"ח, סחורות או מדדים, אבל צריך לנקוט בזהירות ולגלות מקצועיות שאין לכל אחד. מינוף גבוה כלומר, השקעה קטנה תוך נטילת הלוואה גדולה יכולה לייצר רווחים גבוהים, אבל עלולה גם למחוק את ההשקעה בתוך שניות.

ייתרה מזו בתי ההשקעות המספקים פתרונות מסחר ומערכות למסחר בשוק ההון לא כפופים לרגולציה וחלקם לעיתים פועלים כנגד המשקיע. לפעמים המחירים שהם מצטטים אינם הוגנים, והעמלות גבוהות ולא משקפות את המציאות בשוק. במילים אחרות, הרווח של בתי ההשקעות הוא לפעמים גם ההפסד שנגרם למשקיעים."חברות מסחר רבות בתחום אינן מקצועיות מספיק, ובמקרה הגרוע יותר פועלות כדי שהלקוח יפסיד", אומר איציק נוי מנכ"ל סמארט קפיטל-שוק ההון הבינלאומי המספקת פתרונות מסחר. "עמלות קבועות או מינוף גבוה מידי הן רק חלק מהדרכים המפוקפקות".

אז איך באמת כדאי לדעת באמצעות איזה בית השקעות כדאי לסחור? נוי מתווה כמה כללים. אחד מהם הוא שרצוי להסתכל על המרווח שבו פועל בית ההשקעות: "החברות למסחר מרוויחים מהמרווח בין מחיר הקניה המצוטט על ידי הרוכש, למחיר המכירה שמציע המוכר. ההפרש הזה משתנה כל הזמן בשוק. הוא לעיתים נמוך מאוד, אבל הוא לפעמים גבוה. ברגע שבית ההשקעות מצטט מרווח קבוע המשקיע לא מקבל את המחיר האמיתי שיכול היה להשיג בשוק. כדאי לעבוד עם בית השקעות שעובד מול מספר גופים מקומיים ובינלאומיים שיוכל לספק לו מחירים נוחים".

נוי ממליץ להתרחק מבית השקעות שמעניק המלצות השקעה במינוף גבוה מדי: "מי שמשקיע 1,000 דולר מכספו אך ממנף זאת פי 400 באמצעות הלוואה, כלומר סכום ההשקעה שלו מסתכם ב-400 אלף דולר, יכול להפסיד את כל כספו אם תחול תנועה של רבע אחוז בשוק. כל השקעה במינוף הגבוה מפי 200 נחשבת כבר מסוכנת. ייתרה מזו, מי שמאפשר פתיחת חשבון בהשקעה נמוכה של 100 דולר למשל, למעשה מבטיח שהלקוח יפסיד את כספו באופן כמעט מיידי. מטבע הדברים המשקיע יצטרך לבצע פעולות במינוף גבוה שישרפו את כספו בשניות".

גם ממתנות ובונוסים שמחולקים חינם על ידי חברות המסחר כדאי להיזהר משום שיש להם מחיר. "חברות מסחר מפתות את הלקוחות עם אייפונים, טאבלטים, נסיעות לחו"ל ומתנות אחרות", אומר נוי, "למעשה, המתנות האלה ניתנות תוך הטלת הגבלות כשהלקוח מתחייב למספר גבוה של מחזור עסקות שהוא צריך לבצע. גם אם מאפשרים למשקיע 100 דולר כמתנה למשל, הוא לא יוכל למשוך אותם אלא לאחר ביצוע פעולת רבות שישרפו אותם בסופו של דבר. הפעולות האלה מעשירות את קופת בית ההשקעות אבל מגדילות את הסיכוי להפסד. אם כבר מבטיחים לכם מתנות קראו את האותיות הקטנות". 

לדברי נוי תקלות יכולות להתרחש בכל חברה אם כי מספר נפילות של מערכת המסחר בשנה עלולה לגרום להפסדים של הלקוח. "ברגע שמערכת המסחר מושבתת, הלקוח לא יוכל לעקוב אחרי השוק ופקודות מבוצעות לא במחירים האופטימליים שהיו אמורים להיות", אומר נוי. "מסחר רציף ואמין מאפשר למשקיע להרוויח כסף".

בשורה התחתונה, אומר נוי חשוב גם לשים לב לאמינות, לוותק ומעל הכל לליווי המקצועי ולשירות הלקוחות. כמו בכל דבר כדאי להשוות תנאים בין בתי ההשקעות ולהסתמך גם על המלצות מחברים.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#