תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק הסחורות הוא השוק החם ביותר השנה

התשואה בשוק הסחורות מתחילת השנה מצליחה לעקוף את התשואות בשוק המניות ואיגרות החוב; בסמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי מסבירים למה זה קורה דווקא עכשיו ואיך גם אתם יכולים להרוויח מזה

בפעם הראשונה מאז 2010 שוק הסחורות מגלה סימני חיים. מחיר הקפה למשל זינק ב-60% מתחילת השנה בשל בצורת בברזיל, והניקל קפץ ב-30% לאחר שאינדונזיה אחת מיצואניות המתכת עצרה את היצוא בינואר. התשואות בענף הסחורות כבר מכות את שוקי המניות והאג"ח בחצי השנה האחרונה. מדד הסחורות של UBS  - דאו ג'ונס ( ( DOW JONES - UBS commodities indexהניב תשואה כמעט אפסית בשנתיים האחרונות, אבל מתחילת השנה עלה בכ-7%. זאת עוד לאחר שבחודש האחרון הוא ירד ב-3% בעקבות מימושי רווחים ולאחר ששוקי המניות שבו לטפס.

כשהענף מתחיל להתחמם גם המשקיעים החלו לחזור. אחרי שסכום שיא של 50 מיליארד דולר נמשכו מהשוק ב-2013 בין היתר בשל החשש מפני האטה בסין, כ-6 מיליארד דולר זרמו לקרנות ותעודות סל מתחילת השנה. בתקופה האחרונה ניכרת גם השקעה מצד גופים מוסדיים כמו קרנות פנסיה שמחפשות להשקיע בסחורות.

"אחת הסיבות לכך כי המחירים בענף הסחורות התחילו להתרומם היא העובדה כי שוק המניות נמצא ברמות שיא", אומר איציק נוי מנכ"ל סמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי המספקת מגוון פתרונות מסחר בשוק ההון, "המשקיעים מחפשים כלים על מנת לגדר את הסיכון מפני ירידות, ושוק הסחורות נחשב כזה" בסמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי אומרים כי המתאם בין שוקי המניות והסחורות היה שלילי לאורך ההיסטוריה, כלומר ששוק הסחורות עולה לאורך זמן שוקי המניות והאג"ח יורדים ולהיפך. דווקא אחרי המשבר של 2008 הקשר הזה מעט נחלש בשנים האחרונות אבל הוא שב להתחזק יותר בשנה האחרונה.

שוק הסחורות הצליח להניב תשואות נאות לאורך ההיסטוריה. מחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה בדק את התשואות  בשנים 1959 – 2004 ומצא כי אסטרטגיה המבוססת על רכישת חוזים עתידיים על סחורות הניבה תשואה ממוצעת של כ-11%, תשואה גבוהה יותר משוקי המניות והאג"ח. אמנם בשנים האחרונות האינפלציה פחתה, אבל בטווח הארוך יש קשר חזק בין אינפלציה למחירי הסחורות כך שהשקעה זו מהווה הגנה גם מפני עליית המחירים.

בסמארט קפיטל - שוק ההון הבינלאומי אומרים עוד כי אחד הכוחות שדוחפים את הסחורות קדימה בשנים האחרונות היא סין. תנופת הבניה, שיפור במעמד הביניים בה ובשווקים מתעוררים אחרים, שינוי בטעמי התזונה הם בין הסיבות שדוחפות את מחירי הנפט והמזון בעולם מעלה. לעיתים מחירי הסחורות עולים גם בגלל אירועים נקודתיים. מתיחות מדינית ואירועים ביטחוניים למשל, כמו זו שהייתה לאחרונה בין רוסיה לאוקראינה הקפיצה בעבר את מחירי הנפט בעוד ששוק המניות נחבט.        

אז איך אפשר להשקיע בסחורות? נוי: "הדרך הנכונה ביותר היא באמצעות רכישה של חוזים עתידים על הסחורות. מדובר בעצם בהימור של שני צדדים על מחירה של הסחורה במועד מסוים בעתיד הכתוב בחוזה. ביום פקיעת החוזה מתחשבנים שני הצדדים על המחיר של הסחורה הכתוב בחוזה, לבין מחירה של הסחורה בפועל ביום הפקיעה. אז צד אחד אמור להעביר לשני את ההפרש בין שני המחירים. מי שאחראי על ההתחשבנות היא הבורסה".

הסחורות הסחירות ביותר בשווקים הן הנפט, הקפה, הגז הטבעי והזהב. רכישת חוזים על סחורות שכאלה אפשרית באמצעות פנייה לחברות למסחר בשוק ההון גם בארץ. צריך לזכור שהשקעה בסחורות באמצעות חוזים מצריכה גם הצבת בטחונות.

דרכים אחרות להשקיע בסחורות הן באמצעות רכישת קרנות(ETF) או תעודות סל. היצמדות לקרנות או תעודות אינה בהכרח הדרך היעילה ביותר. בדרך כלל השקעה בקרן או תעודת סל מפספסת חלק נכבד מהתשואה שמניבה הסחורה בשל כשלים טכניים. אפשרות אחרת היא השקעה במניות של חברות הפועלות בתחום או בקרן נאמנות. גם כאן הקשר בין המניות למחיר הסחורה הוא לפעמים לא חזק מספיק.

צריך לזכור שבסחורות יש גם סיכון ובתקופות מסוימות גם תנודתיות. סחורות שלא כמו מניות לא משלמות דיווידנדים. כמו במטבעות קשה לפעמים למצוא בהשקעה היגיון כלכלי ויש גם שרואים בה הימור. האטה בקצב הצמיחה בסין גם היא עלולה להשפיע לשלילה על מחירי הסחורות.

"בשורה התחתונה", אומר נוי, "ההשקעה בסחורות אינה מתאימה ללקוחות שמנהלים תיקים של 100 אלף שקל. אולם, תיק השקעות של מאות אלפי שקלים כדאי שיהיה בו רכיב מסוים של 5% - 10% בסחורות כחלק מהפיזור והגנה על התיק לתקופה ארוכת טווח".

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#