תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפנסיה לא זזה? למט"ח 24 יש 4 אפיקי השקעה שיכולים להשיא תשואה עודפת לגיל פרישה

אסף נתיב כלכלן חדר המסחר של מט"ח 24 סוקר אפיקי השקעה אשר יכולים להניב תשואה עודפת ובכך להגדיל את החיסכון לפנסיה

המחשבה על הפרישה לפנסיה מטרידה רבים ולא בכדי. שאלות כמו מה תהיה גובה הקצבה שאקבל,  האם היא תספק את צרכינו בכבוד ובמיוחד האם אנו חוסכים מספיק הן שאלות חשובות שכל ישראלי צריך לשאול את עצמו. ואכן, על הפנסיה שלנו מאיימות מספר סכנות: העלייה בתוחלת החיים, המעבר לשיטת הפנסיה הצוברת, העלייה מתמדת במדד המחירים לצרכן  והשחיקה ריאלית בשכר העבודה. כל אלו ועוד גורמות לירידה מתמדת בגובה קצבת הפנסיה של כולנו . נוסף על כך בשנים האחרונות הכסף שחסכנו צובר עבורנו ריבית אפסית בבנקים עקב מדיניות הריבית העולמית. מי שמחפש אלטרנטיבה בשוק ההון מגלה כי תשלום העמלות הרב שאנו משלמים בעבור השקעה בניירות ערך ינגוס ברווחים אם יהיו: " נותנים לנו הרגשה שאין אלטרנטיבות אחרות אשר יוכלו להגדיל את החיסכון שלנו לגיל פרישה. מה שהבנקים והמוסדיים הגדולים לא רוצים לספר לנו הוא שישנן אלטרנטיבות נוספות להשקעה, זולות יותר ,אטרקטיביות יותר, מניבות תשואה גבוהה ובניהול סיכונים מחושב" אומר אסף נתיב, כלכלן חדר המסחר בחברת מט"ח 24.

 מהן האלטרנטיבות לחיסכון המסורתי לפנסיה או להשקעות באמצעות המערכת הבנקאית?

"לדעתי האלטרנטיבה היא מסחר עצמאי בשוק ההון במגוון מדדים ואפיקים. אנחנו מציעים פלטפורמת מסחר עצמאי בשוק ההון.  המסחר מתאפשר במהלך שישה ימים בשבוע 24 שעות ביממה. המסחר הוא ללא הגבלת זמן, זמין בכל שעה ומכל מקום באמצעות מערכת ידידותית בשפה העברית וגם באמצעות אפליקציה בטלפון החכם שלנו. אנו מעמידים עבור לקוחותינו חדר עסקאות הפתוח 24 שעות ביממה עם מענה קולי אנושי בעברית שניתן  על ידי מיטב הדילרים המובילים בשוק, עבור סוחרים שאינם מסתדרים עם מכשירים טכנולוגיים. גם עלויות העסקאות הן מינימאליות ביותר. "

באילו אפיקי השקעה ניתן להשקיע, והאם הם סולידיים או אגרסיביים ?

" מדובר בכל סוגי ההשקעות מהסולידיים ביותר ועד האגרסיביים ביותר דוגמא להשקעה סולידית היא עסקאות ((swap ריבית לילית: ישנן מדינות אשר מעוניינות לחזק את המטבע שלהן. אחד הדרכים שניתן לעשות זאת הוא על ידי העלאת ריבית על המטבע. אם הריבית על המטבע שקנית גבוה מהריבית של המטבע שמכרת, אתה תקבל לחשבונך את ריבית הגלגול הלילית (גלגול חיובי). ריבית הגלגול יכולה להוסיף רווחים משמעותיים לתיק ההשקעות שלנו בנוסף לרווחים אפשריים על העסקה כשלעצמה ."

משקיעים רבים פונים לאפיקים שהם לא מניות , ולכן נתפסים כיותר סולידיים. מה דעתך בנושא?

"אני יכול להבין את האסטרטגיה הזאת בעיקר לאור העובדה שייתכן ויהיה תיקון בשוק המניות, במיוחד לאחר השיאים החדשים שנקבעו  בשוק בשנת 2013.  אפיק כזה למשל הוא אפיק השקעה באג"חיים כגון T- bond- מדד אג"ח הממשלתיות בארה"ב: רכישות כמותיות של אג"ח ממשלתי על ידי הבנק הפדרלי האמריקאי כתוצאה ממשבר ה"סאב פריים" ב 2008, גרמו למחירי האג"ח הממשלתי בארה"ב להמריא לגבהים חדשים. בנאומו האחרון לפני פרישתו הודיע בן ברננקי על תחילת צמצום מדיניות הרכישה הכמותית אשר הנהיג הבנק בשנה האחרונה וכך גם מדיניות מחליפתו ג'נט ילן יושבת הראש החדשה. המשך מדיניות כלכלית זאת  יכולה להעיד על תחילתה של יציאה מהמשבר של הכלכלה החזקה בעולם. תכנית הצמצום הכמותית  יכולה לגרום לתנודתיות במחירי האג"ח בשנת 2014 ולהוות אפיק השקעה אלטרנטיבי לשוקי המניות."

אגב, רובנו חשופים כבר לשוק המניות גם מבלי לדעת על זה אפילו.   איך לדעתך אנו יכולים להגן על עצמנו מפני מפלה בשוק ?

"מדד הvix-"-מדד הפחד" הוא אפשרות שכזו. הוא נקרא גם מדד התנודתיות:  מדד זה אומד את התנודתיות במדד המניות SP-500 והוא פועל כאינדיקטור המבטא את "עצבנות" השווקים. ככל שהשווקים עצבניים יותר כך המדד יהיה גבוה יותר וכאשר השווקים רגועים המדד יסחר ברמתו הנמוכה . אנו למדים מההיסטוריה שכאשר השווקים תנודתיים הם נוטים יותר לכיוון השלילי ולכן למדד הVIX  יכולת לשמש כתעודת ביטוח מול עסקאות על המדדים .

אפיק השקעה נוסף אשר יש לו קורלציה לשוק המניות הוא: דולר אינדקס – "מד הלחץ של שוק מטבע החוץ":  מדד הדולר אינדקס מייצג את חוסנו של הדולר ביחס למטבעות של שותפות הסחר העיקריות עם ארה"ב. תנודתיות של מדד זה לא רק מהווה השקעה אטרקטיבית כשלעצמה אלה גם יכולה להעיד על כיוון תנועה בשערים של שותפות הסחר העיקריות עם ארה"ב. כמו כן ידוע שקיימת קורלציה שלילית בין הדולר אינדקס למדדי הבורסה השונים בעולם ויש הנוהגים לכנות מדד זה כגידור לעסקאות. לדוגמא קנייה של sp-500   ומכירה של דולר אינדקס."

למסחר במט"ח 24 לחץ כאן

כתבות נוספת שעשויות לעניין אותך:

לסחור בביטקוין בלי לייצר ביטקוין

לסחור במט"ח סביב השעון אפשר גם בעברית

תשואה לא סולידית

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#