תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מהנדס או אדריכל? זהו התואר ששווה לכם כסף

אנשי מקצוע בתחום ההנדסה העירונית נדרשים לידע רחב במגוון תחומים שונים אבל לא בטוח שיש להם אותו. מהנדסים לא התמקצעו בתחום האדריכלות ולהיפך. הטכניון פתח מסלול חדש לתואר שני בהנדסה עירונית שמגשר בדיוק על הפער הזה

באחת מערי המרכז נבנית שכונה חדשה בהיקף של 3,500 דירות שתכלול בין היתר פארקים, בתי ספר ומבני ציבור אחרים. הבניה החדשה מעסיקה אנשי מקצוע רבים הפועלים בתחום ההנדסה העירונית - מחלקת מהנדס העיר, ועדות התכנון והבניה וכמובן אנשי המקצוע הקשורים אליהן.

ככל שלמהנדס או לאדריכל יש תמונה רחבה יותר בפרויקט שכזה, הוא יכול למקסם את ההשקעה. המהנדס והאדריכל יכולים לנצל טוב יותר את הזכויות במקרקעין, לתכנן נכון את התמהיל בין דירות יוקרה לדיור בר השגה, ולהימנע למשל משכונות שכעבור מספר שנים יהפכו לחלשות יותר. לצורך כך עליהם להכיר את נושא התכנון החברתי לעומק.

למרות זאת, לא בטוח כי לאלה יש את כל הרקע הלימודי והמקצועי המתאים לכך. למהנדסים יש רקע עשיר בתחומי ההנדסה ורקע חלש בתחומי התכנון, ולהיפך. לאדריכלים יש רקע עשיר בתחומי התכנון ורקע מצומצם בתחומי ההנדסה. גם אם המהנדסים או האדריכלים המשיכו בלימודי תואר נוסף בתחומם, מרבית הסיכויים שהם לא הצליחו לגשר על הפער.

על מנת להבטיח למהנדסים או לאדריכלים את הידע הנדרש לתחום ההנדסה העירונית, הטכניון בחיפה מציע תואר ייחודי וראשון מסוגו בישראל – תואר שני בהנדסה עירונית(MUE -Master of Urban Engineering). מטרת התואר היא להכשיר מהנדסים אזרחיים, אדריכלים ואדריכלי נוף בתחומי העיסוק של תחום ההנדסה העירונית.

תחום ההנדסה העירונית בשוק המוניציפלי של היום, דורש הבנה של מערכות משפטיות ומנהליות לא מעטות ולעיתים לא קל לנווט בין כל התחומים. קבלת ההחלטות לניהול נכון של פרויקטים עירוניים מעוגנת במספר רב של חוקים ופועלים בו שחקנים רבים כמו הרשות המקומית, מוסדות התכנון הסטטוטוריים, משרדי הממשלה, יזמים, עמותות וארגונים מקומיים וארציים. לכל הסלט הזה צריך להוסיף כמובן את התושבים שמסביב לפרויקטים החדשים ואת הציבור.

תכנית ה-MUE החדשה והייחודית, נועדה להרחיב את הידע למהנדסים ואדריכלים ועונה על הביקוש שהגיע מהשטח למסלול שכזה. בוגרי המסלול ירכשו ידע בתחומי הניהול העירוני כמו תכנון ערים, תחבורה, תשתיות עירוניות ומערכות מים. הבוגרים יתמחו בנוסף בניהול וכלכלה, במיפוי וקדסטר (מיפוי ומדידה של קרקעות) ויקבלו ידע בהיבטים משפטיים ובהיבטים סביבתיים בתכנון. עם סיום המסלול יוכלו הבוגרים להתנהל ולנווט טוב יותר ב"ג'ונגל העירוני" ויבינו טוב יותר את החוקים והתקנות הכלולות בו.

התכנית שבראשה יעמוד פרופ' ירח דויטשר מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון מיועדת לבעלי תואר ראשון בתחומי ההנדסה השונים, ארכיטקטורה ואדריכלות נוף. תוכנית הלימודים תיפרס על פני 5 סמסטרים ותכלול לימודים של פעמיים בשבוע: פעם בשבוע אחר הצהרים, ויום לימודים מלא בשישי. התוכנית מורכבת מ-14 מקצועות. בנוסף כוללת התוכנית שבעה מקצועות ליבה אשר כל סטודנט שיתקבל לתוכנית יצטרך להשלים במידה ולא למד אותם במסגרת לימודי התואר הראשון. מפגש מידע בנושא יתקיים ב-29 במאי בטכניון.

תואר שני - MUE בהנדסה עירונית

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#