תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דוד מסיקה מנכ"ל מט"ח 24 חושף את סודות התשואה הלא סולידית

דוד מסיקה, סמנכ"ל השיווק של חברת 'מט"ח 24 ' מציע למשקיעים לשלב בתיק השקעות לא סולידיות: " השקעה של חלק מתיק ההשקעות במוצרים שונים יכולה להניב תשואה עודפת של חמישים ועד מאה אחוזים מעל תשואת השוק".

משקיעים רבים מחפשים לגוון את תיק ההשקעות שלהם בעזרת השקעות לא סולידיות.  דוד מסיקה, סמנכ"ל השיווק של חברת מט"ח 24 מציע מגוון מוצרים שיכולים להכניס עניין ולהשיא תשואה נאה:" "הרבה חברים, שאינם מומחים במיוחד בשוק ההון, שואלים אותי במה אפשר להשקיע כדי להשיג תשואות משופרות. הם רוצים להרוויח אבל לא רוצים לשים את כל הכסף בהשקעה לא סולידית. הם לא מחפשים סיכונים גבוהים ורוצים מוצר פיננסי מוכר. מדובר לרוב באנשים שמרוויחים עשרים אלף שקל בממוצע בחודש ויש להם סכום של חצי מליון שקל בצד ומתלבטים. מצד אחד בנדל"ן יש גם כיום הרבה חוסר וודאות. יהיה מע"מ או לא, המחירים גבוהים או נמוכים? קשה לקבוע.  מצד שני, פעם הם היו משקיעים במניות של חברות בענף הדלק (אשר גובים דמי ניהול ודיבידנדים גם אם החברה בהפסדים) והסלולר, או במניית העם – מניית חברת טבע, שפעם עיטרה כל תיק השקעות. אבל היום הבורסה נסחרת במחירים גבוהים, מה גם שהמניות הללו משדרות חוסר וודאות".

מה האלטרנטיבות עבורם?

"עבור משקיעים בעלי פרופיל כזה אני מציע לשקול השקעה לא סולידית. מהי השקעה לא סולידית? השקעה של חלק מתיק ההשקעות, בין עשרה לעשרים אחוזים, במוצרים שיכולים להניב תשואה עודפת בהרבה על השוק. כמה עודפת? חמישים ועד מאה אחוזים מעל תשואת השוק -  למשל מעל הפקדה בבנק שמניבה אחוז לשנה בריבית שנתית, או תשואה שמקבלים מניירות ערך כמו אג"ח מדינה, מדורגות טריפל A,  שעומדת על שניים שלושה אחוזים. גם בהשוואה למניות שמשיגות  נניח תשואה של שמונה עד חמש עשרה אחוז מדובר בתשואה  נאה, בעוד שצריך לזכור שהשקעה במניות זו לא השקעה סולידית שכן יש סיכון כמובן".

על אילו מוצרים מדובר?

אפשרות אחת היא חוזה עתידי (המכונה 'פיוצ'ר') שמקנה בעלות על גז או דלק. כיום הסחורות מגלמות הזדמנויות מצוינות להשקעה לא סולידית. אם מסתכלים על גז, הרי בתחילת 2013 המחיר למליון BTU(יחידת המדידה של חוזי גז) עמד על 3.30 דולר, ואילו כיום הוא עומד על  4.47 דולר למיליוןBTU . כלומר תשואה של 42 אחוזים.  סחורה אחרת שניתן לרכוש היא הדלק. בתחילת 2013 מחיר חבית עמד על 90 דולר בערך. כיום הוא נמצא ב-101 דולר, עליה של עשרה אחוז בשנה".

כיצד רוכשים את המוצרים הללו?

"באמצעותנו, חברת מט"ח 24. הרכישה של החוזים בפועל מתקיימת בבורסת הסחורות בשיקגו כאשר ניתן לרכוש מחדש את הנייר מדי שלושה חודשים ללא עלות. בשונה מאופציות שפוקעות וכל ההשקעה עשויה להתפוגג , חוזים ניתן לחדש גם אם המחיר ירד. למעשה אין יכולת פשיטת רגל, כי מדובר בסחורה אמיתית, גז אמיתי שנרכש בשוק. יש מספר יתרונות נוספים:  בניגוד להשקעה בנדל"ן למשל, אתה משקיע במוצר שהוא נזיל מאוד ויש אפשרות למכור או לקנות בכל עת.

מה לגבי סחר במטבעות?

" השקעה לא סולידית בלירה הטורקית גם יכולה להיות מאוד מעניינת.  ראשית, בטורקיה מקבלים ריבית על הכסף שמופקד בבנק, בערך עשרה אחוזים לשנה. הריבית הגבוהה ניתנת עקב המצב הגאופוליטי וחוסר הוודאות, ולאחר שהלירה נחלשה בצורה חדה כנגד הדולר. אני מאוד פטריוט אבל אם במדינה אחרת נותנים לי עשרה אחוז על הכסף שם אני רוצה להשקיע. אחד המוצרים שאפשר לשלב בתיק ההשקעות הוא מסחר בהפרש ריביות: למשל לקנות לירה טורקית ולמכור כנגדה מטבע אחר, פעולה שמאפשרת לסחור בפערי הריביות (Carry trade). בשנה החולפת שער הלירה – דולר טיפס מ 1.75 לירות טורקיות לדולר לשיא כל הזמנים של 2.18 לירות לדולר, . מי שמוכר היום, ירוויח את הריבית שהינה עשרה אחוזים בשנה וייהנה אף מתשואה נוספת עקב כך שהדולר נמצא בשיא כנגד הלירה הטורקית.

"מטבע נוסף שניתן להשקיע בו הוא הביטקוין. הוא נתן תשואה של כ-שמונת אלפים אחוז בשנה החולפת לאחר שהגיע ל 1200 דולר לביטקוין בודד. כיום הוא נסחר בערך סביב 460 דולר למטבע. כמה היית מוכן להשקיע מתיק ההשקעות שלך במטבע וירטואלי כזה? אלף דולר? אם קנית שני מטבעות ביטקוין והוא היה עולה לאזור שמונה מאות או תשע מאות דולר הכפלת את הכסף. זו נקודה למחשבה בשביל הרבה אנשים. אני לא מדבר על השקעות מטורפות כמו לקנות אופציות פוט קול שהולכת ופוקעת.

"דוגמה נוספת לפוטנציאל  השקעה היא הדולר האמריקאי . לדעתי הוא נמצא בסוג של שפל כיום – שלוש וחצי דולר לשקל. אני זוכר שכאשר שכרתי את הדירה הראשונה שלי הוא היה באזור החמישה שקל לדולר אי שם בתחילת שנות האלפיים. אני גם זוכר אותו ב 3.2,  ובמלחמת המפרץ 2.7. אבל אם תשאל את רוב האנשים איפה הדולר צריך להיות יגידו סביב ארבעה שקלים לדולר. אבל אם תהיה מלחמה לא עלינו , או אירוע לאומי כלשהו, הדולר יזנק".

איך צריך להתייחס לסיכון הגבוה בהשקעה כזו?

"השאלה החשובה היא כיצד לגדר את הסיכון. נניח השקעה של מאה אלף שקלים אפשר לחלק בין שלוש עסקאות. כל אחת שלושים ושלושה אלף שקלים בדיוק. עסקה אחת היא בלירה הטורקית, אחרת בגז והשלישית בדלק. בכל עסקה אפשר לתת פקודת 'סטופ' מעל הערך הגבוה של כל הזמנים: למשל בלירה הטורקית לשים סטופ של 2.50 לירה טורקית מול הדולר. בגז - מאחר ולהפיק מליון BTUגז עולה 1.9 דולר - הסטופ צריך להיות מתחת ל 1.8, ואילו בדלק הייתי שם סטופ על הערך הנמוך ביותר שלו השנה: 90 דולר לחבית. מצד אחד בצורה זו אם השוק יעשה תנועות חדות המשקיע יהיה בחוץ אבל מצד שני זה כמו שזורקים קובייה שלוש פעמים,  ואני מקווה שלפחות פעם אחת אקבל את התוצאה הרצויה. האפשרות שלא אקבל כלום גם קיימת כמובן, אבל מטבעי אני אופטימי ומאמין שזה לא יקרה. בכל מקרה, ברור שלא כל התיק צריך להיות רק בהשקעה לא סולידית של סחורות או מטבעות אלא רק חלק קטן ממנו".

סוחרים רבים מעדיפים להשקיע באמצעות מינוף. מה דעתך על כך?

"אני דוגל בכסף גדול ובמינוף קטן. רוב האנשים לא לוקחים מאה אלף שקלים ופותחים פוזיציה של עשרה מליון שקל, אלא רוב הסוחרים הקטנים משקיעים סכומים קטנים, נניח מאתיים דולר, וממנפים פי מאה. אצלנו במט"ח 24 אין אפשרות כזאת. אין לנו לקוחות של מאתיים דולר. אצלנו הלקוח הממוצע עושה מינוף של עד פי עשר לכל היותר ולכן אנחנו מבקשים שישקיעו סכום כסף גדול וזאת כדי להקטין את הסיכון. כך שגם אם העסקה הולכת לרעתו ,  נגיד במקרה שהזכרנו לפיו  מחיר חבית נפט מגיע ל-95 דולר, הלקוח לא מחוץ לעסקה. או למשל אם הלירה נחלשה חזרה ל 2.4 לדולר? הלקוח לא יצא מחוץ לעסקה והפוזיציה ממשיכה".

כיצד משפיע מה שקורה בעולם על השקעות מהסוג שאתה מתאר?

"אני בן אדם אופטימי כאמור, אבל במקרה זה אני מסתכל על העולם ואני לא זוכר 'חדר לחץ' כזה: מצד אחד רוסיה שמרגישה שוב שהיא דוב סובייטי. מדינות ערב חוות מלחמות אזרחים, אירופה סובלת מאבטלה. מניסיון העבר, מחיר סחורות כמו הדלק מושפע מאירועים שונים. להזכיר, כאשר המערב תקף בלוב, מחיר הדלק זינק ב חמש עשרה עד עשרים אחוזים. לשם המחשה, מי שישקיע מאה אלף שקל בחבית דלק, ובעקבות אירוע בטחוני מחיר הדלק יזנק, יוכל להרוויח תשואה יפה. זה ישפיע יותר לדעתי מאשר העלאה או הורדת ריבית של בנק ישראל".

מט"ח 24

כתבות נוספת שעשויות לעניין אותך:

לסחור בביטקוין בלי לייצר ביטקוין

לסחור במט"ח סביב השעון אפשר גם בעברית

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#