תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטעויות שסוחרים עצמאיים חייבים להימנע מהן

סוחרים עצמאים חוזרים על אותן טעויות מסחר שוב ושוב, וזאת למרות שחוקרים הצליחו למפות את רוב ההטיות שגורמות לכך כבר לפני מספר שנים. מהן הטעויות הנפוצות וכיצד תימנעו מהן

לפני  שנה רכש אהוד (שם בדוי), איש פיננסים מנוסה בשנות השלושים לחייו המנהל את תיק ההשקעות של משפחתו באופן עצמאי, מניות של אחת מחברות האינטרנט המבטיחות בישראל בהיקף של עשרים אחוז מתיק ההשקעות שלו. כעבור זמן קצר התגלה כי לחברה אכן מוצר מוצלח במיוחד, והיא החלה לככב בכותרות העיתונים הכלכליים שניבאו לה שתכבוש את השוק העולמי .

המניה טיפסה לשיא כל הזמנים ואהוד שנכנס מספר פעמים ביום לאינטרנט במטרה לבדוק מה 'עשתה' המניה התגאה בפני חבריו בפורום המסחר באינטרנט בו היה חבר על כך שהצליח לזהות את המניה לפני כולם ולגרוף, לפחות 'על הנייר', רווח יפה. מאחר שהזכיר את המניה בכל הזדמנות ועודד אחרים לרכוש אותה החלו חבריו לפורום לצחוק עליו שהוא התאהב במניה.  

כמה חודשים לאחר מכן התגלה פגם מהותי בטכנולוגיה של אותה חברה והמניה החל לצלול כלפי מטה. אהוד התלבט כיצד לפעול. מצד אחד, החברה עדיין קיבלה שבחים על פריצת הדרך שהשיגה, ורבים חזו לה כי תצליח להתאושש מהמשבר. אהוד לעומת זאת כבר לא האמין בטכנולוגיה של החברה, אולם היה לו קשה להיפרד מההשקעה המוצלחת שהסבה לו נחת רבה כל כך עד כה,  ובמיוחד להתמודד עם המשמעות של מכירת המניה כעת: קיבוע ההפסד ופגיעה בנתח לא מבוטל מתיק ההשקעות, דבר שחש כי יסב לו כאב רגשי רב.  

באחד הימים כאשר אשתו שאלה אותו בארוחת הערב כיצד הוא מתכוון לפעול בנוגע למניה אמר לה כי "אני אחכה שהמניה תתאושש קצת ואז אמכור אותה ואמזער את ההפסד בתיק".  אולם תקוות לחוד ומציאות לחוד: בשבועיים שלאחר מכן המניה המשיכה להתדרדר ורק אחרי ששווייה נחתך בעשרה אחוזים נוספים אהוד החליט שאינו מסוגל יותר מבחינה רגשית להחזיק בנייר, ונתן פקודת מכירה למניה כולה, פעולה שמחקה סכום כסף לא קטן מהתיק. אהוד איבד את בטחונו העצמי והתלבט כיצד להמשיך ולנהל את תיק ההשקעות. הוא אפילו שקל לתת פקודת מכירה לכל הנכסים ולהעביר את הכסף לפיקדון סולידי בבנק, למרות שהוא נושא ריבית אפסית, ולו כדי שיוכל לחזור ולישון בלילה בשקט.

רואים את התמונה המלאה: לתיאום פגישת היכרות באלטשולר שחם, לחץ כאן

ההטיות הפסיכולוגיות שמקשות על סוחרים עצמאיים

החוויה המטלטלת שעבר אהוד משותפת לרבים מהסוחרים באופן עצמאי בבורסה. היא נובעת ממעורבות רגשית עמוקה, גם אם טבעית, בניהול התיק, אבל גם בשל שורה ארוכה של הטיות, שלא לומר טעויות, פסיכולוגיות שחווים אנשים שמנהלים את תיק ההשקעות שלהם באופן עצמאי .

הטיות אלו נחקרו על ידי גדולי חוקרי הפסיכולוגיה והכלכלה במאה הקודמת, ביניהם עמוס טברסקי ודניאל כהנמן שאף זכו על מחקריהם בפרס נובל, והתגלו כבעלות משמעות גדולה במיוחד בנוגע להחלטות מסחר בבורסה (ואגב - גם בחיים). בעוד שאנשי המקצוע בבתי ההשקעות מודעים להטיות אלו ופועלים לנטרל אותן מטעויות באמצעים שונים, אנשים, המנהלים תיקי השקעות באופן עצמאי, עלולים ליפול שוב ושוב 'לבור' בשל הטיות אלו.

ריכזנו עבורכם כמה מההטיות הנפוצות ביותר, שכנראה שכל אחד מכם ימצא משהו מעצמו בין השורות:

1. 'התאהבות במניה': סוחרים רבים 'מתאהבים' במניה מסיבות שונות. הכוונה להשקעה שאינה מגובה בחשיבה אנליטית וניתוח קר אלא משלבת משאלות לב עם רסיסי מידע, סטריאוטיפים וכו'. ייתכן שהמניה הסבה להם הצלחה בעבר, או שמשהו בסיפור של החברה מתחבר לליבם. כך או כך, ברגע שהם מכניסים רגשות לשיקולים הם מועדים לבצע טעויות השקעה חמורות.

2. מחכים שהנייר 'יתקן' את עצמו: אחת הטעויות הנפוצות של סוחרים עצמאיים היא הנטייה שערכו של נייר ערך בו השקיעו וירד יעלה קצת כדי שיוכלו לצמצם את ההפסד לפני שימכרו אותו. רבים מהסוחרים העצמאיים לא מפנימים כי אי מכירה של מניה שבתיק שקולה למעשה לרכישה מחדש של הנייר. סוחרים אלו צריכים לשאול עצמם האם הם היו קונים את הנייר שוב ברגע זה ואם התשובה שלילית כנראה שהם אינם פועלים ברציונאליות.  

3. הטיית העוגן - הטיה הפוגעת בכושר השיפוט המספרי של בני אדם. בהקשר זה, ההטיה קובעת כי למספרים מסוימים יש השפעה יותר גדולה מאשר למספרים אחרים. בהקשר המסחר בשוק ההון, ההטיה גורמת לכך כי מחיר הרכישה של מניה נתפס בעיני המשקיעים כנקודת עוגן שמשמשת להם לאמוד את מחיר המניה העתידי, ולקבל על בסיס נתון זה החלטת מכירה או קניה. לשם המחשה, אם הם רכשו את המניה ב-14 דולר, הם יתקשו להאמין כי מחירה יכול לרדת ל-3 דולר, יותר מאשר אנשים אשר רכשו את המניה ב-5 דולר. 

4. שנאת הפסד: כהנמן וטברסקי חשפו במחקרם כי בתת המודע שלנו קיימת חוסר התאמה בין התחושות שלנו בשעת הפסד ובשעת רווח, ובמלים אחרות שרגש ההפסד הוא משמעותי יותר מתחושת הרווח (במחקרים נוספים הועלתה הטענה כי היחס הוא עד פי שתיים). בכל הקשור למסחר, המשמעות היא שכאב ההפסד הכספי כתוצאה מירידת ערכו של נייר ערך משמעותי יותר מהסיכוי להרוויח, ולכן מטה אותנו בבחירות שלנו במסחר  - למשל לדבוק במדיניות השקעה שמרנית מחשש להפסד, גם כאשר ניתוח כלכלי מעלה סיכוי גדול יותר לרווח.  בבתי השקעות מפעילים שורה של כלים מתוחכמים כגון גיוון תיק ההשקעות, גידור הפסדים, ופקודות שמנצלות תנודתיות גבוהה בשוק, כך שהטיות כאלו מצטמצמות.

5.הטיית עודף הידע: סוחרים עצמאים רבים שניתחו מניות וענפים מסוימים לעומק חשים כי הם צברו די ידע כדי ל'נצח את השוק'. מספר הצלחות שבאות בעקבות תחושה זו מחזקות את הנטייה להגדיל את ההשקעה במניות מסוימות. אולם סוחרים אלו אינם מבינים בזמן אמת כי הידע שבידם אינו רלוונטי בהכרח להחלטות שהם מקבלים - למשל ניתוח מעמיק של החברות בענף תעשייתי מסוים אבל חוסר הבנה כי תנאי מאקרו פיננסים שמשפיעים על השוק כולו חזקים מהניתוח של הענף עצמו - והשקעתם עלולה להיפגע קשות כתוצאה מכך.

6. אפקט העדר: אחת ההטיות הנפוצות בישראל. לא סתם ממליצה הקלישאה שאם נהג המונית ממליץ לך על השקעה בבורסה זה הזמן לצאת מהשוק. ואכן, משקיעים רבים פועלים בהתאם למדיניות ההשקעה של חברים וכלל הציבור, כפי שבא לידי ביטוי בתקשורת ו'בטיפ' שקיבלו בארוחת צהריים במקום העבודה. מאחוריו עומדת ההנחה: "אם כולם קונים נייר ערך מסוים כנראה שהוא באמת שווה את מחירו". באופן דומה, כאשר כולם יוצאים מהשקעה מסוימת, גם הם ייצאו. הם שוכחים כי בכך הם פועלים בניגוד לכללי ההיגיון של המסחר בשוק ההון, ועלולים לגרום לנזק לתיק שלהם. לסוחרים עצמאיים קשה מאוד  לפעול נגד העדר, שכן מדובר בלחץ חברתי פסיכולוגי קשה, אולם בבתי ההשקעות בהם פועלת מחלקת מחקר רצינית קל לזהות תופעות של אפקט העדר ואף להרוויח מהן.

חזרה  לאהוד: בתום כמה לילות של חיבוטי נפש הוא קיבל החלטה: להישאר בשוק ההון אולם להפסיק לנהל את הכסף באופן ישיר ולהעבירו לניהול בית השקעות. "מצד אחד הכסף יישאר בשוק ההון ולא יתייבש בפיקדון" כתב לחבריו בפורום, " מצד שני, מי שינהל אותו בחשבון שלי יהיו מנהלי תיקים שיקבלו החלטות על בסיס מחקר וניסיון, ולא פחות חשוב - בהתאם לרמת סיכון שאני יכול לחיות איתה" הוסיף אייקון של קריצה.  אהוד מודה שגם לאחר 'שנטרל' עצמו מהחלטות ישירות בתיק הוא לא נגמל מההרגל לעקוב מדי יום אחר הנעשה בשוק ההון, ומדי פעם עוקב אחר מניית אותה חברת אינטרנט, שהתאוששה לא רע מאז מכר אותה.

לכסף שלך מגיע ניהול של מומחים. לפרטים נוספים, לחץ כאן

הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#