רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"שילוב הערבים יהפוך אותנו לאחת המדינות המשגשגות בעולם"

הראל לוקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה:"אנו נמצאים במגעים עם חברות בין לאומיות ביניהן IBM וטבע לצורך הקמת מרכזים בצפון. שילוב הערבים בחברה הוא יעד אסטרטגי"

אמדוקס הקימה לפני כשנה מרכז פיתוח בנצרת המעסיק 130 עובדים מחציתם ערבים. הציפייה היא שבנוסף לאמדוקס חברות נוספות יפתחו מרכזים בסמוך לישובים ערבים ויעזרו לשילובם בשוק העבודה. המדינה ממשיכה להקדיש לכך מאמצים: "אנו נמצאים במגעים עם חברות בין לאומיות ביניהן IBM לצורך הקמת מרכז בכרמיאל. גם עם טבע מתקיימים מגעים", אומר הראל לוקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

גיל כהן-מגן

האוכלוסייה הערבית מהווה כמעט חמישית מסך התושבים במדינה אבל תורמת רק 8% לתוצר. בשביל לצמצם את הפער השקיעה המדינה רק ב-3 השנים האחרונות 24 מיליארד שקל בשילובם של בני המיעוטים במדינת ישראל.  שוחחנו עם לוקר ועם איימן סייף מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה, כדי לשמוע מה עוד המדינה עושה על מנת לשלב את האוכלוסייה הערבית בכלכלה הישראלית.  

איפה הפוטנציאל של שילוב המגזר הערבי בכלכלה?

לוקר: "הקידום של המגזר הערבי ושילובו במדינת ישראל הוא יעד אסטרטגי. כיום התוצר לנפש אצל הערבים הוא 9,000 דולר לנפש ואצל היהודים הוא כ-40 אלף דולר והממוצע הוא כ-33 אלף דולר לנפש. אם נצליח להעלות את התוצר לנפש במגזר הערבי ל-40 אלף דולר נהיה אחת המדינות המשגשגות בעולם. זאת ניתן לעשות אם נחזק את הפריפריה ובכלל זה את המיעוטים".

באילו תחומים המדינה משקיעה מאמצים בשילוב הערבים בכלכלה?

לוקר: "ההשקעה של המדינה במגזר הערבי באה לידי ביטוי במספר גורמים מרכזיים בין היתרבהשקעות באזורי תעשייה, השקעות בתשתיות, בכבישים, ובהגדלת תדירות האוטובוסים ומספר הקווים. המדינה הקצתה אפיקי אשראי לעסקים קטנים (מיקרופייננס) וכן הקימה בשילוב עם יזמים פרטיים גם את קרן אלבוואדר(ניצנים בערבית) שהיא קרן הון סיכון המשקיעה במגזר הערבי. אנחנו מנסים ליצור סביבה שבה יהיה קל לערבים להשתלב בכלכלה הישראלית".

אילו תמריצים מעניקה המדינה למעסיקים לצורך העסקת ערבים?

סייף: "המדינה מעניקה סבסוד בשכר לחברות שקולטות עובדים מהמגזר הערבי, מענקים דומים  ניתנים גם לחרדים. המדינה מממנת 25% מעלות השכר לתקופה של 30 חודש של עובד כזה. אמדוקס למשל השתמשה בתמריץ הזה עם הקמת המרכז בנצרת. ב-3 -4 שנים האחרונות הצלחנו לייצר יותר מ-3,000 מקומות עבודה במסלול הזה, חלקם אקדמאים. ישנו מסלול נוסף שנועד להכשיר עובדים לתפקידים מסוימים בתוך הארגון, כאשר המדינה מממנת את עלות הכשרת העובדים בתוך החברה בתנאי שהמעסיק קולט אותם לאחר מכן".

וישנה עוד נקודה. בעוד לא מעט סטודנטים יהודים עובדים במהלך הלימודים במקומות המשיקים לתחומי לימודיהם וצוברים ניסיון, הסטודנט הערבי מסיים את התואר ללא הכשרה ומתקשה למצוא עבודה. אנחנו נציע בעתיד הקרוב למעסיקים לשלב סטודנטים ערבים בשנה השלישית והרביעית ללימודים לתואר ונשתתף ב-40% מעלות השכר שלהם לתקופה של שנתיים".

המעסיקים היהודים מסרבים לקלוט ערבים בגלל דיעות קדומות, איך המדינה מטפלת בזה?

סייף:"הקמפיין שהעלנו לפני שנה וחצי בטלוויזיה לעידוד העסקת ערבים פנה למעסיק היהודי, והראה את הפוטנציאל הגדול בהעסקת ערבים. הקמפיין גרם להתעניינות רבה בקרב החברות והוביל להעסקת 400 אקדמאים ערבים. אנחנו עסוקים בשיתופי פעולה גם עם עמותות כמו קו משווה וצופן המגשרות בין מעסיקים יהודים ואקדמאים ערביים. גם מענטק, מיזם נוסף שמעודד העסקת אקדמאים ערבים בתחום ההייטק,תרם להשתלבות של 700 אקדמאים ערבים בשוק העבודה.

לוקר: "חלה עלייה גם במספר העובדים הערבים בשירות המדינה. 8.5% מכלל העובדים בשירות המדינה הם ערבים. אנחנו כבר מתקרבים ליעד של 10%".

אחוז שיעור התעסוקה עדיין נמוך בקרב נשים בכוח העבודה, מה כאן ניתן לעשות? 

לוקר: "כל חברת הייטק בעולם שיש בה יותר נשים מצליחה לצעוד קדימה. קשה להסביר מדוע אבל זו עובדה ולכן אנחנו דואגים שגם הן ישתלבו בשוק העבודה. השקענו במעונות יום על מנת לעודד נשים לצאת לעבודה וגם הגדלת התחבורה עוזרת בעניין הזה. אחוז הנשים המשתתפות בכוח העבודה כבר עלה מ-21% ל-27% ב-5 השנים האחרונות וכ-77% מהאקדמאיות משתתפות בכוח העבודה.  

בשורה התחתונה, רואים יותר ויותר אקדמאים ערבים משתלבים בשוק העבודה. בסך הכל ישנה שותפות מבורכת עם המגזר העסקי שבלעדיו אי אפשר לקדם דבר. הממשלה צריכה לסייע, אבל בסוף המגזר העסקי יניע את הדברים ומבין שהתשואה על ההשקעה במגזר הזה היא אדירה". 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך: 

כל הדרכים הקלות לשלב אקדמאים ערבים בעסק

אתגרים והצלחות:  שני סיפורי הצלחה של השתלבות אקדמאים ערבים בעבודה

מחצית מהאקדמאים הערבים בתחום ההייטק עוסקים בהוראה – זה פספוס אדיר

איך מתמחים ערבים יכולים להשתלב במשרדי עו"ד הגדולים?

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#